Medycy u Matki Bożej już 95 raz!

W dniach od 24-26 maja na Jasnej Górze trwała 95. Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia.

zdjęcie: ks. Wojciech Bartoszek

2019-05-26

Już po raz 95 odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę. W ramach pielgrzymki od piątku 24 maja trwały rekolekcje dla służby zdrowia, które wygłosił karmelita o. Rafał Prusko OCD. W sobotę wieczorem medycy wzięli udział w Apelu Jasnogórskim oraz nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Wałach. Niedziela była ostatnim dniem pielgrzymki. O godz. 8.45 w sali o. Kordeckiego ks. profesor Andrzej Muszala z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wygłosił konferencję duchową do zebranych. Zachęcił pielgrzymów, aby zwrócili uwagę na obecność nie tylko zmysłów zewnętrznych w swoim życiu, ale także i zmysłów duchowych. Zarówno pierwsze, jak i drugie pomagają wierzącemu w służbie człowiekowi choremu. Przedłużeniem zmysłu wzroku jest wiara, która pozwala zobaczyć w człowieku cierpiącym Chrystusa. Przedłużeniem dotyku jest miłość. Dotykając człowieka cierpiącego pracownik służby zdrowia może wejść w misję Miłosiernego Samarytanina. Przedłużeniem zmysłu smaku jest nadzieja, dająca przedsmak dóbr wiecznych. Przedłużeniem zmysłu węchu jest intuicja, nazywana także podszeptem Ducha Świętego. Przedłużeniem zaś słuchu jest milczenie i cisza, które pomagają w rozwoju wszystkich zmysłów duchowych. Z modlitewnej ciszy rodzi się modlitwa czynem.

Po wygłoszonej konferencji pielgrzymi udali się na Wały, gdzie odbyła się Msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz biskupa Romualda Kamińskiego, przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Swoją obecnością pielgrzymów zaszczycili m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W wygłoszonej homilii abp Wacław Depo wezwał świat medyczny do jedności w kwestiach dotyczących obrony życia na każdym jego etapie. Wskazał na liczne podziały w naszej Ojczyźnie i zachęcił, by Służba Zdrowia tym bardziej odważnie stawała w obronie chrześcijańskich wartości – w rodzinie, w miejscu pracy i w społeczeństwie. Z okazji przypadającego Dnia Matki, arcybiskup podziękował również wszystkim polskim matkom, które na przestrzeni dziejów nie bały się przyjąć daru życia i wychowały swoje dzieci na wielkich Polaków – kapłanów, medyków, ludzi kultury, artystów. Podkreślił, że z ich ofiarnej miłości gotowej do wyrzeczeń, zrodziło się i nadal rodzi się wielkie dobro, którego jesteśmy świadkami i uczestnikami.

95. Jubileuszową Ogólnopolską Pielgrzymkę Służby Zdrowia na Jasną Górę zakończył Akt zawierzenia całego świata medycznego oraz chorych Matce Bożej, Pani Jasnogórskiej.

 

 

Autorzy tekstów, Bartoszek Wojciech, Najnowsze

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 11.07.2020