Zostawić wszystko

Bo dla Boga trzeba zostawić wszystko! To "wszystko", to może być tylko jeden grosz, jaki oddała Panu uboga wdowa, ale to właśnie było jej "wszystko".

2017-02-28

1 Rok czytań
Mk 10,28-31

Zostawić wszystko! Dla jednego "wszystko" to duży dom, dobrze prosperująca firma, liczna rodzina a dla drugiego "wszystko" to mała chatka, zasiłek z opieki i chory współmałżonek. Nieważne ile, ważne, że wszystko! I chyba nie chodzi Jezusowi o to, byśmy rozdali cały majątek i żyli z żebractwa (choc i do takiego życia niektórych Jezus powołuje) ale byśmy byli gotowi - jeśli zajdzie taka potrzeba - zostawić wszystko dla Niego, dla Jego Ewangelii.   

Świadomość, że wszystko jest darem, że tak naprawdę nic nie jest moje ("cóż masz, czego byś nie otrzymał") pozwala doceniać to, co mam i cieszyć się tym, a jednocześnie "podawać dalej" czyli obdarowywać innych rzeczami materialnymi, przyjaźnią, radością, poświęconym czasem, wykonywaną pracą. Taki zdrowy dystans do tego co mam ułatwia zostawienie "wszystkiego", jeśli będzie to konieczne, ze względu na Jezusa i Jego Ewangelię. Czyż nie tego właśnie doświadczają współcześni chrześcijanie wypędzani ze swoich domów, swojej ziemi, zabijani dla Jezusa i Jego Ewangelii? Czyż nie tego doświadcza lekarka wyrzucona z pracy za odmowę ordynowania środków wczesnoporonnych? Czyż nie tego doświadcza wierny mąż opiekujący się chorą żoną bombardowany przez koleżankę z pracy zapewnieniem, że ma prawo do szczęścia i że ona chce mu to szczęście dać? Czyż nie zostawiają wszystkiego wyruszający na misje tracąc czas, siły, zdrowie a nawet - jak niedawno Helenka Kmieć - życie?

Bo dla Boga trzeba zostawić wszystko! To "wszystko", to może być tylko jeden grosz, jaki oddała Panu uboga wdowa, ale to właśnie było jej "wszystko". Po ludzku nielogiczne, nierozsądne, lekkomyślne...  Ae jeśli wiemy, że "Pana jest ziemia i wszystko, co ją napełnia, świat i jego mieszkańcy..." a my jesteśmy Jego, należymy do Niego, powierzamy się Mu, to możemy zawołać jak Św. Franciszek "Bóg mój i wszystko moje" i ze spokojem stwierdzić jak Św. Teresa Wielka "Bóg Sam wystarczy"!

Autorzy tekstów, Kopczyńska Barbara, Rozważanie

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 22.04.2024