Weź mnie za rękę

Proszę Panie, naucz mnie i pozwól mi dobrze i pięknie korzystać z Twojego daru - dotyku. Proszę Panie, weź mnie za rękę jak córeczkę Jaira, ulecz moją słabość, pomóż wstać gdy upadnę, obdarz Swoim ŻYCIEM.

2017-01-31

I Rok czytań
Mk 5, 21-43

"Przyjdź i połóż na nią ręce" prosi przełożony synagogi Jair. "Jeśli tylko dotknę Jego płaszcza, odzyskam zdrowie" myśli chora kobieta. "Wziął dziecko za rękę i rzekł: Talitha kum".

Bóg stworzył świat jednym słowem, jednym "niech się stanie".... niebo, ziemia, gwiazdy, rośliny, zwierzęta. Tylko stwarzając człowieka Bóg nie rzekł: "niech się stanie" ale: "uczyńmy ludzi na nasz obraz" a nieco dalej natchniony autor pisze, że Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w niego ŻYCIE.

"Człowiek nie jest duszą używającą ciała lecz kompozycją duszy i ciała" (Św. Tomasz z Akwinu). Może dlatego zmysły są nam potrzebne, aby wyrażać i ubogacać nasze wnętrze. Bóg zna nas najlepiej, więc posługuje się naszym językiem, językiem zmysłów, aby dotrzeć do naszej duszy, uzdrowić ją. Jair prosi aby Jezus położył ręce na umierającą córeczkę - to tak, jakby prosił: weź ją w swoje Ręce, ulep na nowo, tchnij życie w to umierające ciało, wierzę, że możesz to uczynić! I Jezus to czyni, dotyka dziecka, bierze za rękę i obdarza życiem. Chora kobieta nie śmie nawet marzyć o dotknięciu Jezusa ale wierzy, że Jego płaszcz - jak relikwia - ma Jego moc.

Potrzebujemy zmysłów aby poznawać Boga, otwierać się na Jego łaskę, Jego uzdrowienie. Potrzebujemy wzroku aby podziwiać piękno świata i "czytać" ikony, potrzebujemy słuchu aby usłyszeć Słowo Boże i śpiew ptaków, potrzebujemy węchu aby zachwycić się zapachem kwiatów i kadzidła, potrzebujemy smaku aby cieszyć się spotkaniem przy stole z przyjaciółmi i poczuć smak Chleba, który daje życie wieczne. Potrzebujemy dotyku aby żyć. Niedotykane, nieprzytulane dzieci chorują i umierają. Dotyk wyraża bliskość, zaufanie, gotowość pomocy. Jezus dotyka trędowatego, głuchego, ślepego, dotyka wielu chorych, którym przywraca zdrowie. Podczas ostatniej wieczerzy pozwala Janowi przytulić się do Swojego Serca a po zmartwychwstaniu zachęca Tomasza, aby dotknął Jego przebitych dłoni i boku.

Sakrament chrztu, bierzmowania, kapłaństwa i sakrament chorych wymagają "położenia" rąk (jak prosi Jair) i namaszczenia (czyli też dotyku). Małżonkowie ślubując podają sobie dłonie a rodzice często dotykając główek dzieci błogosławią je znakiem krzyża.

Proszę Panie, naucz mnie i pozwól mi dobrze i pięknie korzystać z Twojego daru - dotyku. Proszę Panie, weź mnie za rękę jak córeczkę Jaira, ulecz moją słabość, pomóż wstać gdy upadnę, obdarz Swoim ŻYCIEM.

Autorzy tekstów, Kopczyńska Barbara, Rozważanie

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 22.04.2024