Rekolekcje Apostolstwa Chorych w Brennej - czerwiec 2015

Te rekolekcje były wyjątkowe. Inne od wszystkich - to rekolekcje, gdzie trzeba było zmierzyć się dodatkowo ze swoimi przypadłościami, bólem, stratą po bliskich - ale był to też czas poświęcony odnowie duchowej.

zdjęcie: Maria Frąckowiak

2015-06-24

W dniach od 15- go do 18-go czerwca 2015 r. w Ośrodku Spotkań i Formacji im. św. Królowej Jadwigi Śląskiej w Brennej odbyły się kolejne już rekolekcje dla osób chorych, starszych wiekiem, niepełnosprawnych, organizowane przez Apostolstwa Chorych. Rekolekcje prowadził ks. Wojciech Bartoszek, któremu służył pomocą stały diakon archidiecezji katowickiej i animatorzy. Cała grupa liczyła 57 osób. W przeważającej większości byli to ludzie starsi wiekiem.

W codziennym zabieganiu rzadko mamy czas, by się nad czymś głębiej zastanowić. Szczególnie wtedy, gdy cierpimy, gdy jesteśmy samotni, opuszczeni, pochyleni wiekiem, niepełnosprawni i wtedy takim właśnie czasem są rekolekcje. A te rekolekcje były wyjątkowe. Inne od wszystkich - to rekolekcje, gdzie trzeba było się dodatkowo zmierzyć ze swoimi przypadłościami, bólem, stratą po bliskich - ale był to też czas poświęcony odnowie duchowej.

Gdy patrzymy na życie człowieka cierpiącego, schorowanego czy przygniecionego wiekiem , wydaje się, że z łodygi jego życia wyrastają same tylko kolce i cierpienie. Z tego zbolałego i udręczonego ciała opadła już młodość, brak radości, brak aktywności. Ale na tych rekolekcjach było coś zupełnie odwrotnego. Z tych schorowanych ciał emanowała radość, pogoda ducha, otwartość na to wszystko co Pan Bóg przygotował. A że przygotował wiele to tym  większa była radość.

Program rekolekcji był bardzo bogaty. Zaplanowany co do minuty. Każdy z uczestników znał dokładny plan na każdy dzień. Dzięki codziennej Eucharystii, i głoszonego Słowa Bożego, spotkaniach w małych grupach i rozważaniach nad Słowem Bożym, uczestnicy ubogacali się nawzajem. Była to też dobra okazja do indywidualnej rozmowy z opiekunem duchowym, a także okazja przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania do którego każdy mógł się przygotować uczestnicząc w nabożeństwie pokutnym przed wystawionym Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie.

Wyjątkowym przeżyciem dla wielu uczestników było Nabożeństwo Czerwcowe połączone  z indywidualnym błogosławieństwem lourdzkim. Była też okazja do przyjęcia sakramentu chorych, poprzedzona homilią o namaszczeniu chorych. W ostatnim dniu rekolekcji miało miejsce Nabożeństwo przyjęcia do Apostolstwa Chorych. i odnowienia uczestnictwa we wspólnocie.

Nie sposób nie wspomnieć też o pogodnych wieczorach, które już na stałe zadomowiły się na rekolekcjach Apostolstwa Chorych. W wtorkowy wieczór gościliśmy rodzinę z Murcek, która wniosła wiele radości, uśmiechu i dobrej zabawy. Środowy wieczór był poświęcony wspomnieniom z archidiecezjalnej pielgrzymki chorych i niepełnosprawnych wraz z opiekunami do Lourdes. Z bardzo wzruszającym występem teatralnym gościła także na rekolekcjach grupa z Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej.

Rekolekcje dla wielu z nas były czasem łaski, źródłem duchowej siły, nadziei i radości na cały rok. Rekolekcje budowały nadzieję, wiarę w to, że Bóg nigdy nie opuszcza człowieka, że nie pozostawia go w ciemnościach choroby, samotności – w krzyżu, ale że są to drogi do spotkania z Bogiem.

Relacje i zaproszenia, Wydarzenia, Teksty polecane, Autorzy tekstów, Rekolekcje, pozostali Autorzy

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

9

15

16

17

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 13.06.2024