23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją

Szacuje się, że blisko 2 miliony osób w Polsce choruje na depresję. Najczęściej jest ona diagnozowana u 20-40-latków, a więc dotyczy osób w wieku największej aktywności zawodowej. Jednak jak twierdzą psychiatrzy, nie ma co przyczepiać tym osobom etykietek, gdyż „jest to choroba, która może się zdarzyć każdemu”. Dziś, 23 lutego, przypada Światowy Dzień Walki z Depresją.

zdjęcie: pixabay.com

2024-02-23

Zdaniem specjalistów, szeroko rozumiana depresja jest „częścią bytu ludzkiego” a już w 400 r. p.ne. nazywano ją melancholią. Od tego czasu nic się nie zmieniło –  jedynie społeczeństwo wymaga doinformowania.

Depresje niejedno mają imię. O ile przy obniżeniu nastroju wystarczy pomoc rodziny, od jakiegoś momentu może być potrzebna pomoc psychologa, a przy cięższych objawach niezbędna jest pomoc lekarza psychiatry. Nie jest to stan, który mija, ale choroba, którą trzeba leczyć. Psychiatrzy przestrzegają przed postrzeganiem depresji jako choroby stygmatyzującej. Ta choroba może zdarzyć się każdemu. Nikt z nas nie jest przed nią chroniony, ale na szczęście depresję można wyleczyć.

Są pacjenci, którzy na wizytę u lekarza psychiatry będą jechali wiele kilometrów, tylko dlatego, że nie chcą pójść do lekarza w swoim najbliższym otoczeniu. Dla wielu wizyta u psychiatry w swojej miejscowości jest stygmatyzująca. Wielu pacjentów nie chce nawet zaświadczenia dla lekarza POZ, że przyjmują na stałe lek, by ten lekarz mógł go im później przepisać. Mówią: nie chcę takiego zaświadczenia, bo go nie pokażę w swojej przychodni. Potrzebne są programy informacyjne o tej chorobie, nie straszące, ale edukujące, by w efekcie osoby, które zauważają u siebie niepokojące symptomy, trafiały do lekarzy specjalistów.

W Polsce na depresję cierpią już blisko 2 miliony osób. W grupie tej jest dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. 40-80% chorych ma myśli samobójcze, 20-60%. podejmuje próby samobójcze a 15% chorych skutecznie odbiera sobie życie – wynika z danych udostępnionych przez Forum Przeciw Depresji.

Na depresję mogą wskazywać takie objawy jak m.in. długotrwały smutek, utrata zainteresowań, apatia, zmęczenie, zaburzenia snu, niepokój, poczucie winy, niska samoocena, napięcie wewnętrzne, myśli samobójcze, dolegliwości bólowe. Przyczyny depresji są złożone i mogą być różne: psycho-społeczne jak np. śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, kryzys finansowy; somatyczne – jak np. ciężka, przewlekła, często nieuleczalna choroba, ale też genetyczne – jak wrodzona skłonność do depresji.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Polecane, Nasze propozycje

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 01.05.2024