Drodzy Chorzy! (czerwiec 2014)

Drugi człowiek nie zaspokoi pragnień miłości cierpiącego, nie uzdrowi go; może go uleczyć na ciele, ale nie nada sensu jego życiu, gdy ten cierpi.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2014-06-01

Wgłębi swojego serca pytamy: „Dlaczego cierpię?, dlaczego choruje moje ciało?, dlaczego moi bliscy chorują?, dlaczego tyle samotności?, dlaczego muszę zmagać się duchowo?” Pytając o sens cierpienia przeżywamy „ból duszy”.

Źródło życia i miłości

W tym doświadczeniu ostatecznie szukamy miłości, często najpierw u drugiego człowieka. To doświadczenie uczy nas pokory; coraz bardziej będąc zależnymi, szukamy oparcia najpierw zewnętrznego w człowieku, chorując szukamy pomocy w Służbie Zdrowia. Z czasem – nie rezygnując z działań naturalnych – poszukujemy głębszego i bardziej trwałego oparcia się – duchowego – w Bogu. Drugi człowiek nie zaspokoi pragnień miłości cierpiącego, nie uzdrowi go; może go uleczyć na ciele, ale nie nada sensu jego życiu, gdy ten cierpi. Może jedynie podprowadzić pod Źródło życia. Miłość ludzka często w mniejszym lub większym stopniu jest interesowna. Źródłem życia jest Chrystus, który obdarza zawsze miłością bezinteresowną. To On nas w pełni akceptuje i to w Nim, zanurzając się w oceanie Jego Miłosierdzia, odzyskujemy pokój, doświadczamy pełni miłości. On uzdrawia chore ciało i poranione serce. Przechodząc zaś do Domu Ojca wierzymy, że dzięki Niemu wracamy w dobre i kochające Ręce, które nas kiedyś stworzyły.

Pytając o sens

Poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o sens cierpienia była poświęcona międzynarodowa konferencja naukowa, która odbyła się 18 lutego br. na Wydziale Teologicznym w Katowicach, w ramach obchodów Światowego Dnia Chorego. Konferencja „Wiara i miłość wobec «bólu duszy» – znaczenie duchowości w opiece nad chorym oraz w doświadczeniu choroby” była związana z 30-leciem listu apostolskiego o sensie cierpienia św. Jana Pawła II Salvifici doloris. Jej organizatorami byli: Zakład Nauk o Rodzinie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Zakład Pielęgniarstwa i Społecznych Problemów Medycznych Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Wspólnota Apostolstwa Chorych.

Nauka i śwadectwo życia

Na konferencji gościli prelegenci zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Swoją obecnością uczestników zaszczycił ks. abp Zygmunt Zimowski – „watykański minister zdrowia”. W swoim przedłożeniu ukazał zadania Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, której przewodniczy. Z Włoch przyjechali także rodzice bł. Chiary Badano – Maria Teresa i Ruggero oraz przyjaciele Błogosławionej: rodzeństwo – Chicca i Franz Coriasco. Opowiadali o życiu Chiary. Chiara odkrywając miłość Jezusa Opuszczonego, powierzyła się Jemu, aż po ofiarę ze swojego życia. Przejmujące świadectwo rodziców i przyjaciół Chiary spotkało się z wielkim aplauzem uczestników konferencji. Do grona włoskich prelegentów dołączył także ks. Janusz Malski. Będąc moderatorem generalnym Cichych Pracowników Krzyża dzielił się doświadczeniem życia niedawno beatyfikowanego prałata Luigiego Novarese – założyciela wspólnoty Pracowników. Kolejną osobą, w praktyce związaną z posługą wobec chorych, był ks. Piotr Ilwicki, pomocnik diakona Martiala Codou, założyciela Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II we Francji. Opowiadał o duchowości Klasztoru. Od strony teologicznej temat cierpienia podjęli ks. prof. Marek Chmielewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz ks. prof. Jerzy Szymik z Uniwersytetu Śląskiego, zaś prof. Witold Lukas ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr Agnieszka Prymus ze Szpitala MSW w Katowicach – od strony medycznej.

Spotykając świadków

Podczas konferencji spotkali się przedstawiciele zarówno świata medycznego, teolodzy, jak i osoby, które duchowo wspierają chorych. Dzięki wykładom oraz świadectwu rodziców bł. Chiary Badano, można było wyciągnąć wniosek, iż chorzy nie tylko są odbiorcami miłości, ale także – poprzez złączenie z krzyżem Chrystusa – mogą poprowadzić siebie i innych do zbawienia.

Oprócz konferencji naukowej na Wydziale Teologicznym, w okresie od 26 stycznia do 19 lutego w Archidiecezji Katowickiej odbyło się trzynaście spotkań duszpasterskich z zaproszonymi gośćmi. Obchody Światowego Dnia Chorego rozpoczęła Msza Święta wspólnoty Apostolstwa Chorych sprawowana 26 stycznia pod przewodnictwem ks. abp. Wiktora Skworca w bazylice Ojców Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach; zakończył zaś 19 lutego Dzień Chorego w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Murckach.

Spośród wszystkich spotkań warto przywołać zwłaszcza dwa, które odbyły się z udziałem rodziców bł. Chiary Badano: 15 lutego – dla rodzin w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach oraz 16 lutego – dla młodzieży w parafii bł. Karoliny Kózkówny w Tychach. Wszystkie spotkania wiązały się z obchodami XXII Światowego Dnia Chorego w całym naszym kraju.

Pragniemy w obecnym numerze „Apostolstwa Chorych” przywołać świadectwa oraz wywiady przeprowadzone z zaproszonymi gośćmi. Ucząc się od bł. Chiary Luce Badano, jej rodziców i przyjaciół, od bł. Prałata Luigiego Novarese, od ks. Michała Rękasa i od ks. Czesława Podleskiego, pragniemy naśladować ich na tyle, na ile potrafimy, z pomocą łaski Bożej, w drodze służby chorym, jak i w ofiarowaniu cierpienia. To tutaj odkrywamy ziarenka sensu naszego życia.

Zobacz całą zawartość numeru ►

 

Z cyklu:, Miesięcznik, 2014-nr-6, Numer archiwalny, Bartoszek Wojciech, Z bliska, Autorzy tekstów

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 13.08.2022