Skrzatusz: Diecezjalna Pielgrzymka Osób z Niepełnosprawnościami

Pod hasłem „Razem na jednej drodze do Maryi skrzatuskiej Pani” kilkaset osób pielgrzymowało do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

zdjęcie: skrzatusz-sanktuarium.pl

2024-06-12

Na zaproszenie Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej 11 czerwca kilkaset osób przybyło do Skrzatusza na Diecezjalną Pielgrzymkę Osób z Niepełnosprawnościami; to głównie podopieczni środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków szkolno-wychowawczych, a także pielgrzymi indywidualni z terenu diecezji.

– W tym roku chcemy pokazać uczestnikom, że każdy z nas idzie tą samą drogą do Maryi, a przez Nią do Pana Jezusa – mówi ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas diecezjalnej. – A nasz gość, Magdalena Andruszkiewicz, pokazuje nam, że nie należy się poddawać, izolować w czterech ścianach mieszkania, ale że mimo swojej niepełnosprawności można żyć dobrze i pięknie.

Magdalena Andruszkiewicz jest mistrzynią w młodej dyscyplinie sportowej – we frame runningu, czyli poruszaniu się na trójkołowym rowerze bez pedałów. Robi to, jak sama to określa, „na czuja” bo w wyniku udaru poważnie ucierpiał także jej wzrok. Nie przeszkadza to jej uprawiać sport i bić rekordy na torach wyścigowych, a jej ostatnim, majowym, osiągnięciem jest złoty medal w biegu na 100 m na Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Kobe.

Ta zawodniczka sekcji pilskiej „Złotowianki”, mimo udaru mózgu, nie porzuciła aktywnego stylu życia. Choć zaledwie 4 lata temu zajmowała się tańcem, jazdą konno, narciarstwem, malarstwem, po dramatycznej walce z chorobą zawalczyła o aktywne i pełne pasji życie. W Skrzatuszu opowiedziała, z pomocą swojej mamy, o własnych doświadczeniach, planach i marzeniach. Serdecznie zachęcała uczestników, by nie siedzieli bezczynnie, ale podejmowali wysiłek robienia interesujących rzeczy, przekraczania siebie, realizowania pasji. Ją samą poruszają właśnie takie osoby – nie rezygnujące z pasji, nawet gdy muszą korzystać z pomocy innych.

Mszy św. na ołtarzu polowym w namiocie na błoniach skrzatuskich przewodniczył biskup senior Edward Dajczak. W kazaniu mówił o czułym, bliskim patrzeniu na Jezusa oczami Jego Matki, tak widocznym w figurze Piety.

– My, poprzez chrzest, Komunię świętą, stajemy się rodziną Jezusa, stajemy się sobie bliscy. Jezus mówi: miłujcie się, kochajcie się, bądźcie dla siebie dobrzy, tak jak Ja was umiłowałem. Dlatego na początku dzisiejszego spotkania spojrzeliśmy na Pietę, by zobaczyć jaka jest miłość Maryi do Jezusa i jak ważna jest ona dla nas – powiedział biskup. – Miłość, którą zadał nam Jezus, jest dla nas sprawdzianem, czy jesteśmy Jego uczniami.

Pielgrzymkę uświetnił koncert zespołu Megger Band, a liturgię oprawił muzycznie zespół Exodos.

Troska Caritas o osoby z niepełnosprawnościami wyraża się nie tylko podczas ich dorocznej pielgrzymki, ale też przez inne inicjatywy w ramach spotkań integracyjnych, warsztatów kreatywności, przedświątecznych poczęstunków, pomocy indywidualnej w zależności od potrzeb.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

30

1

2

3

4

5

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 12.07.2024