II Pielgrzymka Osób Chorych i Niepełnosprawnych Diecezji Płockiej

W pielgrzymce uczestniczyli między innymi mieszkańcy i opiekunowie Domów Pomocy Społecznej. Pielgrzymkę zorganizował ks. Jakub Kępczyński – diecezjalny duszpasterz Apostolstwa Chorych, kapelan w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.

zdjęcie: benedyktynkisierpc.com

2023-09-14

Osoby niepełnosprawne z diecezji płockiej, w tym mieszkańcy i opiekunowie Domów Pomocy Społecznej, pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei w Sierpcu, w II Pielgrzymce Chorych i Niepełnosprawnych. Wielu uczestników pielgrzymki przyjęło sakrament namaszczenia chorych i otrzymało błogosławieństwo Lourdzkie.

W programie II Pielgrzymki Chorych i Niepełnosprawnych Diecezji Płockiej w Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei w Sierpcu była wspólna modlitwa różańcowa, poprowadził ją ks. Marek Tomulczuk SAC, proboszcz parafii pw. św. Benedykta, kustosz sanktuarium.

Konferencję do chorych wygłosił ks. Adam Kowalski, wikariusz parafii Proboszczewice. Podkreślił w niej, że Bóg kocha człowieka takim, jakim on jest i bez względu na to, jaki jest. Po konferencji osoby niepełnosprawne adorowały Najświętszy Sakrament oraz otrzymały indywidualnie tzw. błogosławieństwo Lourdzkie.

Głównym punktem była Eucharystia z sakramentem namaszczenia chorych. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił ks. dr Marcin Sadowski, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej oraz Instytutu „Musicum” w Płocku.

Odwołał się do ewangelicznej przypowieści o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10,25-37). Zaznaczył, że także Jezusa nazywano „miłosiernym Samarytaninem”, ponieważ pomagał chorym.

– Podczas Eucharystii cierpiący człowiek otrzymuje od Jezusa pomoc. Jezus pochyla się nad nim, zalewa jego rany winem, aby je odkazić, wyczyścić, a oliwą, żeby uśmierzyć ból. Takim czułym dotknięciem Jezusa, który uśmierza ból, jest też sakrament namaszczenia chorych – zaznaczył ks. Marcin Sadowski.

Na zakończenie pielgrzymki odbyła się agapa przed kościołem.

W pielgrzymce uczestniczyli między innymi mieszkańcy i opiekunowie Domu Pomocy Społecznej im. Bł. Abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w Brwilnie, Domu Pomocy Społecznej w Miszewie Murowanym, Domu Pomocy Społecznej w Goślicach oraz osoby z Płocka i innych miejscowości w diecezji.

– Po raz kolejny chorzy i niepełnosprawni z naszej diecezji spotkali się przed świętem Podwyższenia Krzyża, ponieważ godnie noszą swój krzyż, a po raz pierwszy – w Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei. Chorzy nie się w chorobie sami. Spotykamy się razem, aby być z nimi wspólnocie, aby nie adorowali swojego cierpienia w domowym zaciszu, ale ubogacali siebie wzajemnie, podzielili się dobrym słowem, uśmiechem, radością ze wspólnego przebywania – podsumował pielgrzymkę jej organizator – ks. Jakub Kępczyński, diecezjalny duszpasterz Apostolstwa Chorych, kapelan w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 20.04.2024