Gietrzwałd: uroczystości 146. rocznicy objawień maryjnych

O ogromnym wpływie objawień maryjnych na Warmii na odrodzenie pobożności wśród miejscowej ludności oraz o potrzebie życia dziś na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu mówił bp Romuald Kamiński w Gietrzwałdzie, gdzie w niedzielę, 10 września, zgromadzili się pielgrzymi, aby uczcić 146. rocznicę objawień maryjnych.

zdjęcie: www.freechristimages.org

2023-09-11

Na wstępie homilii biskup warszawsko-praski przypomniał, że w tym samym czasie w Markowej na Podkarpaciu wielu Polaków modli się za przyczyną rodziny Ulmów, która została wyniesiona na ołtarze.

„W czasie II wojny światowej ponad półtora roku przechowywali ośmioosobową grupę Żydów. Doniesiono o tym Niemcom. Zarówno Żydzi jak i cała Rodzina Ulmów – rankiem 24 marca 1944 r. zostali zabici. Możemy dzisiaj powiedzieć – dokonało się świadectwo sprawiedliwych, albo dokonał się obfity zasiew dla zrodzenia lepszych obywateli żyjących na tej ziemi” – powiedział kaznodzieja.

Następnie przypomniał, że Gietrzwałd stał się sławny dzięki objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce dziewiętnaście lat po objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, „w języku takim, jakim mówią w Polsce”.

Na zapytanie dziewczynek „kto Ty jesteś?”, Matka Boża odpowiedziała: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”. Na pytanie „czego żądasz Matko Boża?”, padła odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec”.

Biskup Kamiński podkreślił, że „zadziwia nas ciągle powołanie Maryi”. – Po ludzku nic nieznacząca młoda dziewczyna, zgadzając się z wolą Bożą, zajmuje niewyobrażalnie wysokie miejsce w dziejach zbawienia i uświęcenia. Miejmy w sobie więcej wyobraźni i idźmy tą samą drogą, kształtując w sobie zaufanie do Boga, postawę skromną i służebną wobec innych ludzi, pielęgnując czystość obyczajów przynosząc dobre owoce naszego życia – zaapelował.

Objawienie się Maryi w Gietrzwałdzie – mówił – sprawiło, że przez czystą ludzką ciekawość wielu prosiło wizjonerki, aby pytały Przenajświętszą Pannę o sprawy prawie że codzienne. – Toteż poza pytaniami o zdrowie i zbawienie różnych osób, dzieci przedłożyły i takie: „Czy Kościół w Królestwie Polskim będzie oswobodzony?”, „Czy osierocone parafie na południowej Warmii wkrótce otrzymają kapłanów?”. W odpowiedzi usłyszały: „Tak, jeśli ludzie gorliwie będą się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany, a osierocone parafie otrzymają kapłanów!”.

Na zakończenie homilii bp Kamiński nawiązał do zadań, jakie stoją przed polskimi rodzinami, które powinny czerpać wzór ze Świętej Rodziny. – Wśród zadań, z którymi musimy się zmierzyć, największe wyzwanie czeka nas przy odbudowie wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej. Rodzina uformowana na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu spełni wszelkie oczekiwania dotyczące człowieka także w innych dziedzinach życia – powiedział. – Patrząc na wszelkiego rodzaju dewiacje i nieprawidłowości, jakie dotykają rodzinę na całym świecie a szczególnie w krajach bogatych i widząc jakie to rodzi następstwa – oczywiście złe – włączmy się w dzieło naprawy tej podstawowej wspólnoty, gdzie rodzi się, rozwija i żyje człowiek. Dzisiaj zyskaliśmy wyjątkowego sojusznika dla spraw rodzinnych. To błogosławiona Rodzina Ulmów. Małżonkowie Józef i Wiktoria wraz ze swoimi dziećmi stają się sprzymierzeńcami każdego, kto pragnie kształtować swoje życie w myśl Bożego wezwania: „Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty” (1 P 1,15-16).

2 czerwca 1970 r. papież Paweł VI nadał kościołowi w Gietrzwałdzie tytuł bazyliki mniejszej, a we wrześniu 1977 r. biskup warmiński Józef Drzazga na mocy dekretu Prymasa Polski i za zgodą Stolicy Apostolskiej zatwierdził autentyczność objawień gietrzwałdzkich jako wiarygodnych, nie sprzeciwiających się wierze i moralności chrześcijańskiej.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

31

1

2

3

4

5

7

8

9

10

12

14

15

17

19

20

21

22

23

24

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 27.02.2024