Twórcze spotkanie w Haarlem

12 lipca w Haarlem, w kolebce Apostolstwa Chorych, miało miejsce spotkanie z osobami odpowiedzialnymi za tę wspólnotę w Niderlandach.

zdjęcie: Archiwum prywatne

2023-07-14

Od pewnego czasu przygotowuję książkę naukową na temat Apostolstwa Chorych. Apostolstwo Chorych powstało w Niderlanach. Zostało założone w 1925 roku przez holenderskiego L.J. Willenborga, księdza diecezji Haarlem-Amsterdam, proboszcza parafii w Bloemendaal. Jednym z podstawowych źródeł do mojej książki są listy holenderskiego Założyciela Apostolstwa. Jakiś czas temu zapoznałem się z tymi listami w archiwum Uniwersytetu w Nijmegen. Przybyłem do Holandii, by dokończyć prace nad książką.

12.07.2023 spotkałem się na probostwie katolickiej katedry w Haarlem z aktualnymi odpowiedzialnymi za holenderskie Apostolstwo Chorych: z ks. Floris’em Bunschoten, przewodniczącym Apostolstwa oraz ks. Eric’em van Teijlingen, aktualnym moderatorem Apostolstwa. W spotkaniu uczestniczył także stały diakon Stanisław Kruszyński, Polak, od wielu lat posługujący w Kościele w Holandii. Diakon pomógł w zorganizowaniu tego spotkania oraz pomagał w komunikacji jako tłumacz. W czasie spotkania wymieniliśmy informacje na temat Apostolstwa Chorych w Holandii i w Polsce. Księża z Haarlem opowiedzieli o swojej działalności: o audycjach dla chorych, realizowanych w holenderskim Radiu Maryja, o przygotowaniach do uruchomienia nowej strony internetowej. Z wielkim szacunkiem wspominali zmarłego niedawno Diakona J. Versteega, poprzedniego moderatora, pełniącego swoją funkcję prawie 30 lat. Przywołali jego podstawowe przesłanie. Diakon często podkreślał, że chorzy poprzez swoje zjednoczenie z Chrystusem, są podmiotem apostolstwa w Kościele, są duchową „elektrownią”, dającą energię działalności misyjnej Kościoła. W imieniu Duszpasterza Krajowego ks. Wojciecha Bartoszka opowiedziałem o najnowszych działaniach Apostolstwa Chorych w Polsce: o niedawnej pielgrzymce na Jasną Górę (6.07.2023), o rekolekcjach w Rabce-Zdroju (12-16.07.2023).

Przywołaliśmy także fakt, zbliżającego się jubileuszu 100-lecia Apostolstwa Chorych w Niderlandach, które przypada w 2025 roku. Zarówno holenderscy księża jak i ja (w imieniu ks. Wojciecha) wyraziliśmy chęć współpracy z okazji nadchodzącego jubileuszu. Oni planują m.in. zorganizowanie jubileuszowej Mszy świętej przy grobie ks. L.J. Willenborga oraz przygotowanie uroczystego Triduum dla chorych. Z naszej strony wspomniałem o wstępnych planach zorganizowania konferencji naukowej w Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego oraz o przygotowaniu uroczystej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych na Jasną Górę 6.07.2025 z udziałem gości z zagranicy.

Po spotkaniu holenderski Moderator, Diakon z Polski i ja udaliśmy się do położonej niedaleko Haarlem miejscowości Bloemendaal, miejsca powstania Apostolstwa. Na cmentarzu znajduje się, pięknie ulokowany na małym wzniesieniu, grób ks. Willenborga. Pomodliliśmy się wspólnie za zmarłego Założyciela.

To było bardzo twórcze spotkanie, mobilizujące do dalszej pracy w służbie chorym i na rzecz rozwoju Apostolstwa Chorych, zarówno w wymiarze duszpasterskim, jak i naukowym.  

Ks. Antoni Bartoszek
Wydział Teologiczny UŚ
Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej

Autorzy tekstów, Ks. Bartoszek Antoni, Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 20.04.2024