Zapraszamy na Pielgrzymkę Chorych do Piekar Śląskich

12 maja br. w Bazylice Matki Bożej Piekarskiej odbędzie się Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Chorych, Niepełnosprawnych i Inwalidów Pracy. W treści wiadomości publikujemy szczegółowy program pielgrzymki oraz zaproszenie Arcybiskupa Wiktora Skworca.

2023-05-05

Drodzy Chorzy

40 lat temu, 20 czerwca 1983 r. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla miało miejsce niezwykłe spotkanie św. Jana Pawła II z chorymi i inwalidami pracy. Odbyło się ono w ramach II Pielgrzymki Ojca Świętego do naszej Ojczyzny. 20 czerwca św. Jan Paweł II odprawił nabożeństwo maryjne z homilią dla półtora miliona pielgrzymów na lotnisku w Katowicach Muchowcu, później udał się na spotkanie z chorymi do katedry Chrystusa Króla w Katowicach, gdzie zwracając się do przybyłych, mówił: „Niech w Waszym trudnym życiu zwycięży Chrystus (…). Modlitwa i ofiara jednych służy innym i dlatego Wasze cierpienie nie jest tylko cierpieniem, ale jest także apostolstwem. Apostolstwo pomaga zwyciężać Bogu w ludziach, w świecie. Życzę Wam, żeby Wasze cierpienie było takim apostolstwem, ażeby Bóg zwyciężał w Was i przez Was”. Wielu z Was z pewnością uczestniczyło w tych niezwykłych wydarzeniach i dobrze je pamięta. Proszę Was, zachowajcie je w pamięci swojego serca i przekazujcie innym – Waszym dzieciom, wnukom. Dzięki takim spotkaniom, jak te na Muchowcu i w katowickiej katedrze, dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce i możemy swobodnie wyznawać naszą wiarę.

Drodzy Chorzy

Od wielu lat w maju chorzy gromadzą się w Piekarach Śląskich w ramach swojej pielgrzymki. Również w tym roku, 12 maja, pragniemy się spotkać u Matki Bożej Piekarskiej na Archidiecezjalnej Pielgrzymce Osób Chorych, Niepełnosprawnych i Inwalidów Pracy, aby uczcić wspomniane wydarzenia sprzed 40 lat. Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 9.00. O godz. 10.00 odprawię Mszę świętą przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, w czasie której będę szczególnie polecał Cudownej Lekarce Chorych, Niepełnosprawnych, Inwalidów Pracy, Wasze i Waszych bliskich życie oraz zdrowie. Pielgrzymka ta odbędzie się w przeddzień święceń prezbiteratu w naszej Archidiecezji. Dlatego proszę Was o szczególną modlitwę i ofiarę cierpienia w intencji diakonów przystępujących do święceń, o nowe powołania do kapłaństwa oraz o wierność i uświęcenie duchowieństwa. Księży Proboszczów proszę o przekazanie zaproszenia Chorym i Inwalidom Pracy.

Szczęść Boże! Arcybiskup Wiktor Skworc Metropolita Katowicki

 

Autorzy tekstów, redakcja, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

9

15

16

17

19

21

22

23

24

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 22.06.2024