Wszystko zawierzamy Tobie, Maryjo!

Poranną Mszą świętą w Grocie Massabielskiej uczestnicy IV Archidiecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych rozpoczęli kolejny dzień swojego pobytu w Lourdes.

zdjęcie: Roman Koszowski/Foto Gość

2022-09-13

Można przypuszczać, że dzisiejsza Msza święta w Cudownej Grocie była dla pielgrzymów szczególnym przeżyciem. Po pierwsze, została odprawiona w języku polskim, po drugie, pielgrzymi zawierzyli Matce Bożej wszystkie intencje, z którymi tutaj przyjechali. W homilii biskup Marek zwrócił się bezpośrednio do osób chorych, które – jak powiedział – „przyniosły do Groty swoje krzyże wyrzeźbione chorobą, niepełnosprawnością i podeszłym wiekiem”. Po Mszy świętej pielgrzymi zawierzyli Maryi sprawy katowickiego Kościoła, w tym nowe powołania kapłańskie, podejmowane w diecezji dzieła duszpasterskie, wszystkie rodziny a także osoby chore i ich opiekunów. Matce Bożej zawierzono również wspólnotę Apostolstwa Chorych oraz służbę zdrowia. Uroczysty akt zawierzenia odczytał w imieniu wszystkich pielgrzymów biskup Marek Szkudło.

Dzisiaj pielgrzymi wyruszyli także na Drogę Krzyżową, a właściwie na dwie. Trasa jednej z nich była bardziej wymagająca i prowadziła na okoliczne wzgórze, druga poprowadzona została po płaskim terenie, dostępnym także dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach. Uczestnicy idąc od stacji do stacji, podawali intencje do wspólnej modlitwy, nie zapominając o nikim. Modlili się za swoich najbliższych, za parafie, za kapłanów, za osoby chore i tych, którzy służą im na co dzień. Dla wielu uczestników nabożeństwa był to wzruszający moment, gdy mogli na głos wypowiedzieć intencje skrywane dotąd w głębi serca.

O godzinie 17.00 rozpoczęła się procesja eucharystyczna, której przewodniczył bp Marek Szkudło. Dzięki sprzyjającej pogodzie procesja przeszła od namiotu adoracji, usytuowanego za Bazyliką św. Bernadetty, aż do podziemnej Bazyliki Piusa X. Tam wszyscy adorowali Jezusa w ciszy, by potem przyjąć błogosławieństwo lourdzkie.­ Podczas procesji przedstawiciele naszej grupy pełnili honorowe funkcje, niosąc baldachim, świece, kadzidło, a także sztandary maryjne.

Tradycyjnie, ostatnim modlitewnym wydarzeniem dnia była procesja maryjna ze świecami i modlitwą różańcową w różnych językach. Modlitewne skupienie z procesji uczestnicy przedłużają, udając się po zmroku do Groty Objawień. Tam w ciszy, sam na sam z Maryją mogą przedstawiać Jej swoje prośby i podziękowania. To piękne zakończenie każdego dnia w Lourdes, gdy tak wiele ludzkich serc zbliża się do tego jedynego, najczulszego Serca – Matczynego. Galerię zdjęć z dzisiejszego dnia można zobaczyć TUTAJ.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

Dzisiaj: 05.10.2022