Prezentacja Orędzia na XXIX Światowy Dzień Chorego

Jednym z wydarzeń wprowadzających w tegoroczny Światowy Dzień Chorego była prezentacja Orędzia papieża Franciszka przygotowanego z okazji tego dnia. Prezentacja miała miejsce 9 lutego o godzinie 11.00 w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie.

zdjęcie: Renata Katarzyna Cogiel

2021-02-09

Konferencję prasową rozpoczął ks. dr Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych i kapelan Szpitala Tymczasowego w MCK w Katowicach, który przywitał prelegentów i zaproszonych gości. Wśród uczestników panelu znaleźli się: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup dr Wiktor Skworc – metropolita katowicki; ks. dr Marcin Niesporek – diecezjalny duszpasterz służby zdrowia w Archidiecezji Katowickiej i kapelan Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie oraz Szpitala Tymczasowego w MCK w Katowicach; dr Katarzyna Machnik – ordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej; Izabela Wons – pielęgniarka Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej oraz  p. Bogdan Słaboń – reprezentujący środowisko osób chorych. Oprócz nich w konferencji wzięli udział także zaproszeni goście: Andrzej Kotala – Prezydent Miasta Chorzowa; dr n. ekon. Jerzy Szafranowicz – dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie; Piotr Nowak – dyrektor śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia; dr n. med. Elżbieta Kortyczko – lekarz Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ligocie, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich; dr Monika Boryń – lekarz Szpitala MSWiA w Katowicach; Bożena Karkoszka – pielęgniarka w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach Ochojcu, prezes oddziału śląskiego Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych; ks. Emanuel Pietryga – proboszcz parafii św. Jadwigi w Chorzowie; ks. Łukasz Stawarz – dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej; ks. Marek Gwioździk – kapelan Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Tychach.

Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc przedstawił główne przesłanie zawarte w Orędziu papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Chorego. Zwrócił uwagę na potrzebę braterstwa i bliskości z chorymi. Stwierdził, że to dzięki bliskości okazywanej chorym, społeczeństwo staje się bardziej ludzkie. Ksiądz dr Marcin Niesporek podzielił się doświadczeniem posługi kapelana. Podkreślił, że osoby chore przebywające w szpitalu bardzo czekają na przyjęcie sakramentów świętych, które niosą im radość i duchowe umocnienie. Następnie głos zabrała dr Katarzyna Machnik, która  jako ordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej codziennie podczas Mszy świętej powierza Panu Bogu siebie i swoich pacjentów. Przyznała, że od wielu lat jej przewodniczką w lekarskiej posłudze jest św. Joanna Beretta Molla, która pokazuje jej, jak swoje życie i posługę zawodową zanurzać w Bogu. Z kolei pielęgniarka Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej, Izabela Wons zwróciła uwagę na wartość relacji budowanych nie tylko wśród personelu medycznego, ale także między chorymi i ich rodzinami. Stwierdziła, że relacje te mają tym większą wartość, że leczenie na takim oddziale jest zwykle długotrwałe i wiąże się z wieloma kryzysami. Na koniec świadectwem swojego przeżywania choroby i pobytu w szpitalu podzielił się p. Bogdan Słaboń. Przyznał, że choć doświadczenie cierpienia spadło na niego nagle i nieoczekiwanie, potrafił w trudnej sytuacji zaufać Bogu i w łączności z Panem Jezusem przeżywać czas choroby. Podkreślił, że w czasie pobytu w szpitalu wielką pomocą i duchowym umocnieniem były dla niego wizyty kapelana z posługą sakramentalną oraz świadomość, że wiele osób modli się o jego powrót do zdrowia. Pan Bogdan wyraził też wdzięczność całemu personelowi medycznemu za fachową i życzliwą opiekę.

Po zakończeniu konferencji prasowej Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc w szpitalnej kaplicy spotkał się z przedstawicielami personelu medycznego.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Najnowsze, bieżące

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

Dzisiaj: 09.05.2021