Będziecie w nienawiści...

„Oto ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie”.

zdjęcie: Loft Gallery

2020-07-10

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 10, 16-23
XIV tydzień zwykły

„Oto ja was posyłam...” to słowa skierowane przez Jezusa do  wybranych dwunastu Apostołów. Jezus wiedział, że Apostołowie idąc z misją Ewangelizacji, głosząc naukę Jedynego Boga, spotkają się ze sprzeciwem środowiska, a często z nienawiścią ze strony jego członków. Dlatego mówi dalej: „Bądźcie roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie”. Czyli mówi, jak Apostołowie powinni się zachowywać: powinni być roztropni, rozważni i napełnieni Duchem Świętym.

Słowa tej Ewangelii są skierowane do nas, zwykłych ludzi, w dwa tysiące lat po rozesłaniu Apostołów. Czy są nadal aktualne? I jak należy je zrozumieć?

Prawie codziennie słyszymy informacje o prześladowaniu chrześcijan, czyli tak jak powiedział Jezus: „Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mojego imienia...” Coroczne statystyki podają znaczną liczbę ginących chrześcijan tylko z tego powodu, że są wyznawcami Jednego Boga.

Nie musimy daleko szukać, bowiem my na co dzień żyjemy w środowisku, które nie jest jednolite pod względem wyznawanych wartości i zróżnicowanym pod względem wiary w jednego Boga. Często spotykamy się z atakami na naszą wiarę, na nas samych, z bluźnierstwami. Jak mamy się zachować? Jaka powinna być nasza postawa chrześcijanina?

„Kiedy was wydadzą nie martwcie się o to,  jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówić, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was”. Tak mówi Pan. Dlatego tak ważna jest wiara, w to, że Bóg mnie kocha, nieustanne pogłębianie tej wiary przez  czytanie Pisma świętego i modlitwę do Ducha Świętego. Piękną  modlitwę do Ducha Świętego pozostawił nam św. Jan Paweł II, której fragment brzmi: „Duchu Święty, proszę Cię o dar rady, abym we wszystkim u Ciebie szukał rady i u Ciebie ją zawsze znajdował. O dar męstwa, aby żadna bojaźń ani względy ziemskie nie mogły mnie od Ciebie oderwać”.             

Autorzy tekstów, Hrapkiewicz Helena, Rozważanie

nd pn wt śr cz pt sb

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

13

14

16

18

19

20

21

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 26.11.2022