Będziecie w nienawiści...

„Oto ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie”.

zdjęcie: Loft Gallery

2020-07-10

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 10, 16-23
XIV tydzień zwykły

„Oto ja was posyłam...” to słowa skierowane przez Jezusa do  wybranych dwunastu Apostołów. Jezus wiedział, że Apostołowie idąc z misją Ewangelizacji, głosząc naukę Jedynego Boga, spotkają się ze sprzeciwem środowiska, a często z nienawiścią ze strony jego członków. Dlatego mówi dalej: „Bądźcie roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie”. Czyli mówi, jak Apostołowie powinni się zachowywać: powinni być roztropni, rozważni i napełnieni Duchem Świętym.

Słowa tej Ewangelii są skierowane do nas, zwykłych ludzi, w dwa tysiące lat po rozesłaniu Apostołów. Czy są nadal aktualne? I jak należy je zrozumieć?

Prawie codziennie słyszymy informacje o prześladowaniu chrześcijan, czyli tak jak powiedział Jezus: „Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mojego imienia...” Coroczne statystyki podają znaczną liczbę ginących chrześcijan tylko z tego powodu, że są wyznawcami Jednego Boga.

Nie musimy daleko szukać, bowiem my na co dzień żyjemy w środowisku, które nie jest jednolite pod względem wyznawanych wartości i zróżnicowanym pod względem wiary w jednego Boga. Często spotykamy się z atakami na naszą wiarę, na nas samych, z bluźnierstwami. Jak mamy się zachować? Jaka powinna być nasza postawa chrześcijanina?

„Kiedy was wydadzą nie martwcie się o to,  jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówić, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was”. Tak mówi Pan. Dlatego tak ważna jest wiara, w to, że Bóg mnie kocha, nieustanne pogłębianie tej wiary przez  czytanie Pisma świętego i modlitwę do Ducha Świętego. Piękną  modlitwę do Ducha Świętego pozostawił nam św. Jan Paweł II, której fragment brzmi: „Duchu Święty, proszę Cię o dar rady, abym we wszystkim u Ciebie szukał rady i u Ciebie ją zawsze znajdował. O dar męstwa, aby żadna bojaźń ani względy ziemskie nie mogły mnie od Ciebie oderwać”.             

Autorzy tekstów, Hrapkiewicz Helena, Rozważanie

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 28.09.2023