Ważne pytania

Nie martw się Nikodemie, że nie pojmujesz. Jezus zostanie wywyższony przez śmierć na krzyżu i będzie dla nas ratunkiem, tak jak miedziany wąż dla Izraelitów na pustyni. Potem w niewiarygodny sposób zmartwychwstanie i pośle nam swego Ducha pełnego prawdziwej mądrości.

zdjęcie: Loft Gallery

2020-04-20

Rozważanie do fragmentu Ewangelii J 3, 7b-15
II tydzień wielkanocny

Jakiś czas temu odwiedziłam po południu pewnego 96-letniego pacjenta. Jak to często w tym wieku bywa, czekał przygotowany od samego rana. Oprócz dokumentacji, na stoliczku przy łóżku, leżały dwie karteczki, wypisane starannym pismem: jedna z lekami, druga z ważnymi pytaniami. Kiedy mnie zobaczył, wykrzyknął: „To teraz  tacy młodzi lekarze przychodzą !”. „Ale ja mam 60 lat i szykuję się do emerytury” – odkrzyknęłam zawadiacko. Na to ów chory: „To też mówię że tacy młodzi...”.  Współpraca ułożyła się nam wyśmienicie, bo wiek nie przeszkadza w zadawaniu pytań.
 
Nikodem sprowokowany słowami młodego Nauczyciela, chciał się dowiedzieć, jak narodzić się na nowo, będąc starcem. Użył słowa starzec, więc wyobrażam sobie, że mówił: „Znam życie, nie jestem naiwny, doświadczyłem sporo. Żyję wiarą, podsumowałem moje poczynania, wydałem owoce, zachowałem pewną otwartość. Jestem ostrożny, nie stać mnie na ryzyko, a jednak myślę o sobie, że nie brakuje mi tego, co  nazywa się życiową mądrością”.
 
Powtórnie się narodzić? „Jakżeż to się może stać?”. Odpowiadając na to rzekł mu Jezus: „Ty jesteś nauczycielem Izraela, a tego nie wiesz?”.
 
Nie martw się Nikodemie, że nie pojmujesz. Jezus zostanie wywyższony przez śmierć na krzyżu i będzie dla nas ratunkiem, tak jak miedziany wąż dla Izraelitów na pustyni. Potem w niewiarygodny sposób zmartwychwstanie i pośle nam swego Ducha pełnego prawdziwej mądrości. Wtedy zrozumiesz to, co najpiękniej ujmuje modlitwa liturgiczna z II niedzieli Wielkanocnej, że potrzebujemy łaski, „abyśmy głębiej pojęli jak wielki jest chrzest,przez który zostaliśmy oczyszczeni, jak potężny jest Duch, przez którego zostaliśmy odrodzeni i jak cenna jest Krew, przez którą zostaliśmy odkupieni”.

Autorzy tekstów, Kumor-Głodny Teresa, Rozważanie

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

16

17

18

20

23

24

25

26

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 25.09.2021