Drodzy Chorzy!

Ksiądz Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, kieruje słowa jedności do wszystkich osób chorych i cierpiących.

zdjęcie: pixabay.com

2020-03-14


W kontekście zagrożenia epidemicznego, troski o zdrowie publiczne, a także decyzji podejmowanych przez różnego rodzaju podmioty społeczne, pragnę skierować do Was kilka słów. Przede wszystkim wyrażam jedność duchową z wszystkimi osobami chorymi, z ich rodzinami, a także pracownikami służby zdrowia, którzy towarzyszą ludziom chorym. Modlę się w Waszej intencji i proszę o Waszą modlitwę w intencji innych osób chorych. Modlę się do Bożego Miłosierdzia o ustanie epidemii w Polsce i na świecie. Pragnę uczynić w moim życiu porę 20.00-21.00 czasem szczególnej modlitwy, w której będę się z Wami łączył duchowo.

Pierwsze słowa, które podczas modlitwy rodzą się w moim sercu to słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana, które Jezus skierował do apostołów: „Pokój Wam” (J 20, 19). Wypowiedział je Jezus w Wieczerniku, po swoim Zmartwychwstaniu, gdy apostołowie byli zamknięci „z obawy” – jak czytamy w Ewangelii. Zachęcam Was, Drodzy Chorzy, abyście często wracali do tych słów, które Jezus powiedział dwa tysiące lat temu: „Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam!» (J 20, 19-21). Słowa te Jezus wypowiada także do nas dzisiaj w związku z inną obawą dotyczącą rozprzestrzeniającej się epidemii wirusa Covid-19. Niech lęk nie paraliżuje naszego serca, a świadomość stałej i miłującej obecności Chrystusa będzie dla nas źródłem nadziei i pokoju wewnętrznego. Jezus jako najlepszy Lekarz ciał i dusz ludzkich uzdrawia nas z lęku i obawy o siebie i o najbliższych.

Zastanawiamy się i pytamy, dlaczego dotknęła nas rozprzestrzeniająca się epidemia? Przecież – wydawałoby się – wszystko w naszym życiu mamy pod kontrolą. Jednak tak nie jest. Nasze życie jest kruche. Wszyscy jesteśmy w rękach Bożej Opatrzności. I do Niej się zwracamy w tym czasie. Dlatego śpiewamy Suplikacje. Pytanie dotyczące katastrof, kataklizmów stawiali sobie również ludzie żyjący w czasach Jezusa. Chrystus, nie zapobiegł tym sytuacjom, ale pomagał w zrozumieniu tego, co się ówcześnie działo. Tłumaczył: „myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie»” (Łk 13, 4-5). Zauważmy, w słowach Jezusa zawarta jest, po pierwsze, przestroga, by nie uznawać, że osoby, czy też regiony, które szczególnie zostały dotknięte epidemią, doświadczają tego cierpienia jako kary za swoje grzechy. Po drugie – różnego rodzaju katastrofy, czy kataklizmy są dla każdego wierzącego wezwaniem do nawrócenia.

Do czego więc wzywa nas/mnie dzisiaj Bóg w kontekście zagrożeń, które się pojawiają? Przede wszystkim do podejmowania wszelkich gestów miłości i solidarności wobec ludzi dotkniętych chorobami i ograniczeniami. Do troski o ludzi starszych, samotnych, znajdujących się w jakichś szczególnie trudnych sytuacjach, czy też dotkniętych jakimiś ograniczeniami i słabościami. Pamiętajmy zwłaszcza o bliskich z rodziny, o sąsiadach oraz o tych, którzy szczególnie oczekują naszej pomocy. Sam Jezus w sposób szczególny towarzyszył ludziom chorym, cierpiącym i niepełnosprawnym, także osobom dotkniętym przez ciężkie choroby zakaźne. W Jego czasach chodziło o trędowatych. Pomagając chorym, wchodzimy w rolę ewangelicznego dobrego Samarytanina.

We wczorajszej homilii na mszy świętej w Domu św. Marty Ojciec święty mówił o pasterzach, powierzał także ich modlitwie: „muszą towarzyszyć ludowi Bożemu w tym kryzysie” – zwracał uwagę. „Aby Pan dał im siłę, a także umiejętność wyboru najlepszych środków pomocy. Drastyczne środki ostrożności nie zawsze są dobre”  – mówił Ojciec święty. „Dlatego modlimy się, aby Duch Święty dał pasterzom zdolność i pasterskie rozeznanie, aby mogli zapewnić środki ostrożności, które nie pozostawiają świętego wiernego ludu Bożego samemu sobie. Niech lud Boży czuje się wspierany przez pasterzy oraz przez pociechę Słowa Bożego, sakramentów i modlitwy”.

Jeśli nie możemy przyjść do kościoła – arcybiskup Stanisław Gądecki rekomenduje skorzystanie z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych – wykorzystajmy czas na osobistą modlitwę w domu, zwłaszcza modlitwę Słowem Bożym. Możemy także łączyć się duchowo z uczestnikami liturgii mszy świętej za pośrednictwem środków społecznego przekazu. W niedziele m.in. msze święte są transmitowane przez TVP1 o godz. 7.00, przez TVP Polonia o godz. 13.00, zaś Polskie Radio Program1 o godz. 9.00. Arcybiskup Wiktor Skworc zwraca uwagę, iż „osoby samotne w podeszłym wieku i niepełnosprawne, które nie są w stanie uzyskać pomocy, mogą zwrócić się telefonicznie do parafii”. Gdybyśmy nie mogli przyjąć materialnie Komunii świętej, możemy przyjąć ją duchowo. W obecnej sytuacji jak najbardziej skorzystajmy z takiej możliwości – duchowej jedności z Chrystusem.

Ponadto możemy uczestniczyć przez Internet w Drogach Krzyżowych, nabożeństwach Gorzkich Żali, rekolekcjach. Zachęcam do wejścia na stronę internetową Apostolstwa Chorych, na której będziemy publikowali homilie z kolejnych niedziel Wielkiego Postu. Zachęcam ponadto do uczestnictwa w sesji duchowej pt. „Historia przebaczonej krzywdy. Józef Egipski i jego rodzina" on-line z Centrum Formacji Duchowej w Krakowie w dniach: 20-22 marca (www.cfd.sds.pl).

Pamiętajmy nade wszystko w obecnym czasie o przestrzeganiu zasad higieny i bezpieczeństwa. Stosujmy się do zaleceń i rozporządzeń władz publicznych oraz służb sanitarnych. Dzisiaj o godz. 20.00 TVP1 i TVP Info wyemitują orędzie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski związane ze stanem zagrożenia epidemicznego w kraju. Posłuchajmy słów arcybiskupa Gądeckiego.

W związku z epidemią podjęliśmy wspólnie z osobami odpowiedzialnymi decyzję o zrezygnowaniu z najbliższych spotkań prowadzonych przez Apostolstwo Chorych: z pielgrzymki osób walczących z mukowiscydozą na Jasną Górę (14-15 marca), z dnia skupienia dla pracowników domów pomocy społecznej prowadzonych przez siostry boromeuszki w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach (17 marca), z dnia chorego w parafii NSPJ w Katowicach Murckach (20 marca), z rekolekcji dla dyrektorów Caritas archidiecezji katowickiej (26-28 marca). Decyzje dotyczące następnych spotkań animowanych przez Apostolstwo Chorych będą podejmowane na bieżąco.

Autorzy tekstów, Bartoszek Wojciech, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 19.04.2024