11 lutego – XXVIII Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II 13 maja 1992 roku – w 11. rocznicę zamachu na Jego życie oraz 75. rocznicę objawień fatimskich. Ojciec święty wyznaczył na coroczne obchody Światowego Dnia Chorego dzień 11 lutego, czyli datę liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

zdjęcie: fundacjahospicyjna.pl

2020-02-11

Zadanie organizacji Światowych Dni Chorego zostało powierzone Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, którą Jan Paweł II powołał do istnienia w 1985 roku na znak swojej szczególnej troski o chorych i wszystkich tych, którzy im z poświęceniem służą. Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia od 1993 roku do 2017 roku nieprzerwanie czuwała nad organizacją światowych obchodów Dnia Chorego (1 stycznia 2017 roku jej kompetencje przejęła nowo utworzona Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka). Za każdym razem odbywają się one w innym kraju, zwykle przy jakimś znanym ośrodku kultu maryjnego. Do tej pory Światowe Dni Chorego odbywały się między innymi w Lourdes, Częstochowie, Fatimie oraz Rzymie. Od roku 2008 roku decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI uroczysta światowa celebracja Dnia Chorego odbywa się co 3 lata, na wzór Światowych Dni Młodzieży.

Ustanawiając Światowy Dzień Chorego, Jan Paweł II zwrócił uwagę, że jego obchody mają służyć czterem głównym celom: uwrażliwieniu wszystkich instytucji działających na rzecz służby zdrowia na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym, dowartościowaniu cierpienia w wymiarze ludzkim i duchowym, włączeniu w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich oraz popieraniu zaangażowania w wolontariat.

Istotnym elementem obchodów Światowego Dnia Chorego są ogłaszane corocznie z tej okazji orędzia papieskie. Papież podejmuje w nich tematykę dotyczącą ludzi chorych i cierpiących a także wszystkich środowisk, instytucji i osób, które służą chorym na co dzień. Każdego roku obchody Światowego Dnia Chorego przebiegają pod wspólnym hasłem, będącym jednocześnie myślą przewodnią papieskiego orędzia. W bieżącym roku przeżywamy XXVIII Światowy Dzień Chorego, którego hasłem są słowa Jezusa „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11, 28).

Ważnym elementem obchodów tego dnia są spotkania z chorymi w parafiach. Z tej okazji 11 lutego w wielu wspólnotach parafialnych odbywają się Dni Chorego powiązane z udzielaniem sakramentów uzdrowienia: pokuty i pojednania oraz namaszczenia chorych. Sakramenty te prowadzą do celebracji Eucharystii, po której ma miejsce, podobnie jak w Sanktuarium Maryjnym w Lourdes, indywidualne błogosławieństwo chorych Najświętszym Sakramentem).

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

5

11

12

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 06.05.2024