Ślady Boga

Nie jest łatwo odkryć Boga, szczególnie w świecie, w którym coraz więcej osób nie chce Go widzieć i odwraca się od tradycyjnie wyznawanej wiary. Jednak są takie momenty, kiedy czujemy Jego obecność bardziej.

zdjęcie: Loft Gallery

2020-01-08

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mk 6, 34-44
II tydzień po Narodzeniu Pańskim

W pierwszym czytaniu zaczerpniętym z Listu św. Jana słyszymy, że każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i od Niego pochodzi i, że On sam jest miłością (zob. 1 J 4, 7n). Święty Jan, jako jeden z najbliższych i najbardziej zaufanych uczniów Jezusa wielokrotnie doświadczał tej miłości. Pewnie też patrzył na ludzi, którym jest nieco dalej do wiary w Boga, którzy być może są bardzo zabiegani i zaangażowani w codzienne sprawy tego świata i zastanawiał się, jak przekonać ich o niepojętym bogactwie miłości, jaka płynie od Stwórcy.

Łatwo zauważyć, że właściwie każdy człowiek w jakiś sposób styka się z miłością. Dzieje się to różnie: ktoś doświadcza miłości matczynej, inny zakochuje się w dziewczynie lub chłopaku, ktoś jeszcze tworzy szczęśliwe małżeństwo, czy poświęca się w zakonie dla dobra innych osób, albo zwyczajnie jest silnie związany z kimś poprzez przyjaźń. Za każdym razem jest to jakiś przejaw miłości, a jeśli powrócimy do początku naszego rozważania to spokojnie moglibyśmy napisać, że są to przejawy Boga. Jego ślady w naszym świecie. Tymczasem Chrystus mówi: Królestwo Boże nie jest z tego świata (J 18, 33) – to dlatego bardzo często nie możemy odkryć w nim Boga. On jednak zostawia ślady swojej obecności. Właśnie miłość będąca tak silną relacją i dostępna również dla osób uważających się za niewierzące, jest najmocniejszym Jego śladem.

Miłość opisuję się i klasyfikuje na różne sposoby. Psychologia, filozofia, nauki społeczne próbują odszukać jej rdzeń i charakteryzować z różnej perspektywy. W dzisiejszej liturgii słowa Jezus daje jej największy wyraz, kiedy zaspokaja potrzeby słuchających go ludzi. Właśnie otwartość i afirmowanie – docenianie innych ludzi są miłością. Jednym słowem: bycie dla nich. Tylko dzięki Bogu można poświęcić siebie dla innych ludzi, bez Niego to niemożliwe, bo bez Niego nie ma miłości.

Autorzy tekstów, Ks. Wąchol Grzegorz, Rozważanie

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 24.10.2020