Zapowiedź pokoju

W Starym Testamencie pojawia się kilkaset proroctw dotyczących przyjścia Mesjasza. Wszystkie spełniają się w Chrystusie.

zdjęcie: Loft Gallery

2019-12-18

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 1, 18-24
III tydzień Adwentu

Podczas każdej Mszy świętej modlimy się: „Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego i obdarz nasze czasy pokojem. Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, abyśmy zawsze wolni od grzechu i bezpieczni od wszelkiego zamętu, pełni nadziei oczekiwali przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa”. Pewnie najczęściej nie zastanawiamy się nad znaczeniem słów, które wypowiada kapłan, a które wszyscy potwierdzają słowami: „Bo Twoje jest królestwo i potęga, i chwała na wieki”. Są one modlitwą o pokój, którego ludziom wszystkich epok i wszystkich miejsc zawsze brakowało. Niekiedy był zakłócany przez wojny i krwawe rewolucje, niekiedy przez choroby i zarazy, innymi razy przez dezinformację i krzywdzące poglądy.

Zdarza się, że nawet w obrębie Kościoła katolickiego spotykamy się z niejasnościami, brakiem jednoznacznych zasad, decyzji czy nawet ustosunkowania się do aktualnych problemów. W takiej sytuacji bardzo łatwo o wątpliwości czy sprawy, które podejmujemy i rozważamy na pewno są Boże. Z pomocą może przyjść kryterium pokoju. Jeśli jakieś działanie, akcja, inicjatywa wewnątrz Kościoła prowadzi do pojednania i napełnia pokojem, wówczas jest zgodna z wolą naszego Stwórcy. Jeśli burzy i buduje wątpliwości oraz niepokoje, to pochodzi od złego ducha.

„Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie” – to słowa dzisiejszego psalmu responsoryjnego, w którym modlimy się z gorącą nadzieją, że wraz z przyjściem Jezusa, zakończą się czasy niepokoju. To Duch Święty jest autorem pokoju wśród nas, tak jak był autorem pokoju w sumieniu Józefa – męża Maryi zatroskanego o reputację ich związku. Kiedy Maryja znalazła się w stanie błogosławionym bez udziału Józefa, jego serce musiało napełnić się niepokojem. Z pomocą przyszło natchnienie od Boga, aby zaufać i uwierzyć, że dziecko jest Bożym potomkiem, a nie konsekwencją grzechu jego małżonki. Bo to, co Boże, daje pokój całemu światu, licznym narodom i każdemu człowiekowi z osoba.

Autorzy tekstów, Ks. Wąchol Grzegorz, Rozważanie

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 25.10.2020