Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Co roku 5 grudnia na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2019-12-05

Przygoda z wolontariatem u każdego rozpoczyna się inaczej. Jedni zaangażowali się, bo przeczytali w gazecie apel o pomoc, inni usłyszeli od znajomych, a jeszcze inni po prostu zapragnęli spontanicznie zrobić coś dobrego dla innych. Niezależnie jednak od tego, co skłania wolontariuszy do takiej właśnie formy zaangażowania, gdzieś u źródeł wszystkiego jest ów pierwszy poryw serca. Pragnienie.

Wolontariuszy spotykamy częściej, niż nam się wydaje. Wspierają instytucje i organizacje pozarządowe, stanowiąc cenną pomoc przy większych wydarzeniach, jak i codziennych zadaniach. Na gotowości i zaangażowaniu wolontariuszy mogą polegać m.in. domy kultury, biblioteki, domy i ośrodki pomocy społecznej, hospicja, muzea, różnorodne stowarzyszenia i fundacje. Wolontariusze są aktywni podczas koncertów, pikników, festynów i innych wydarzeń – sportowych, edukacyjnych czy kulturalnych. Realizują działania na rzecz potrzebujących, bezdomnych, chorych, a także zwierząt.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by podzielili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. 

W Polsce o wolontariacie można mówić od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to w 1993 roku powstało pierwsze Centrum Wolontariatu w Warszawie. Stworzono wtedy definicję wolontariatu, która mówi, że „wolontariat to bezpłatne, świadome i bezinteresowne działanie na rzecz innych, wykraczające poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie”.

Praca wolontaryjna współcześnie to nie tylko praca w sferze pomocy społecznej. To każdy rodzaj świadomie podjętej dobrowolnej pracy, którą świadczy się bezpłatnie na rzecz innych. Wolontariuszami mogą być wszyscy, którzy chcą się dzielić swoim czasem, wiedzą i umiejętnościami, a przy okazji zdobywać nowe. Wolontariuszem może być każdy, w każdym wieku (poza bardzo małymi dziećmi) i to niemal w każdej dziedzinie życia. Coraz częściej mówi się o wolontariacie jako potrzebie pomagania drugiemu człowiekowi. Nowoczesny wolontariat jest nie tylko bardzo pozytywnym zachowaniem prospołecznym, ale stwarza perspektywę odbycia ciekawych praktyk zawodowych, poznania nowych ludzi i uzyskania doświadczenia. Wolontariat w rezultacie może zaowocować lepszą pozycją na rynku pracy. Obecnie, aby znaleźć dobrą pracę (równie ciekawą, co dobrze płatną i rozwijającą) nie wystarczy posiadać odpowiednie wykształcenie, dobrze widziana jest także praktyka, a właśnie wolontariat jest możliwością rozwijania zainteresowań, nabierania praktyki, zdobywania doświadczeń. Podczas pracy wolontariusz nabywa często umiejętności, które stają się bardzo przydatne w późniejszej drodze zawodowej, czasami nawet są czynnikiem decydującym przy ubieganiu się o konkretną pracę. Pomoc wolontaryjna jest coraz bardziej cenionym sposobem odbycia praktyk studenckich oraz staży zawodowych. Coraz częściej poszukujący pracowników, kierują się ich ewentualnym doświadczeniem w pracy na rzecz organizacji pozarządowych. Praca taka bowiem wiąże się z chęcią działania, kreatywnością, odpowiedzialnością, umiejętnością samodzielnego myślenia i pracy w zespole – są to cechy, jakimi powinien się odznaczać każdy wolontariusz, a zarazem cechy, jakich poszukują u potencjalnych pracowników wszyscy pracodawcy.

Wolontariat to styl życia. To sposób myślenia o tym, co otacza nas dookoła. Dzień dzisiejszy jest więc dniem podziękowań dla tych, których często nie widzimy, a bez których wiele dobrych rzeczy by się nie wydarzyło. Zatem, dziękujemy!

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Najnowsze

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

Dzisiaj: 14.08.2020