Zawsze ufać!

O wiele łatwiej dostrzec Boga, kiedy wszystko nam się układa i bez wątpliwości możemy powiedzieć, że On troszczy się o nas. Chrystus swoim nauczaniem przysposabiał uczniów, by ufali zawsze, w każdej sytuacji, także tej trudnej.

zdjęcie: Loft Gallery

2019-09-25

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Łk 9, 1-6
XXV tydzień zwykły

Fragment rozważany dzisiaj pokazuje Jezusa dającego swoim apostołom nakaz misyjny. Oprócz samego wezwania do nauczania o Bogu, kieruje też wskazówki dotyczące ich postawy: mają być maksymalnie ubodzy. Nie powinni brać ze sobą dodatkowych rzeczy potrzebnych w podróży takich jak, laska, kij, chleb czy pieniądze. Powinni iść przede wszystkim ze słowem. Te zalecenia mają spowodować u nich wzrost zaufania w Bożą obecność pośród nich. Kiedy człowiek zyskuje i posiada kolejne dobra, łatwo może sobie wmówić, że on sam jest panem własnego sukcesu, że np. wybudował dom i zdobył dobrą posadę umiejętnościami i wysiłkiem. Jednak kiedy te dobra znikają z oczu wówczas jedynym punktem nadziei pozostaje Bóg.

Misja apostołów, a właściwie okoliczności, jakie jej towarzyszyły, miała też spowodować jeszcze jedno działanie: uczniowie Chrystusa mieli do dawania ludziom tylko i wyłącznie słowo Boże. O wiele łatwiej jest skłonić kogoś do uwagi, zainteresowania, a niekiedy nawet pozornej wiary, jeśli coś otrzyma. W ten sposób rozkwitają liczne Kościoły misyjnych w różnych częściach świata, ale okazuje się, że wielu spośród nawróconych, a nawet kolejne pokolenia chrześcijan wciąż pozostają przy tradycyjnych wierzeniach plemion i narodów, z których się wywodzą. To, co ich przyciąga do Kościoła, to niestety bardzo często darmowa szkoła, opieka medyczna czy miejsce, gdzie dzieci mogą w sensowny sposób spędzić wolny czas.

Oczywiście Kościół powinien się dzielić tym, co posiada, także w sferze materialnej, zarówno w krajach tradycyjnie chrześcijańskich, jak i misyjnych. Nie wolno nam jednak zapomnieć, że największym darem jest możliwość osobistego spotkania z żywym, zmartwychwstałych Chrystusem, Który odkupił całą ludzkość. Nie można też zapomnieć, że Ten sam Chrystus jest z nami zawsze, nie tylko wtedy, kiedy widzimy powodzenie w naszym życiu, kiedy osiągamy sukces, jesteśmy kochani przez innych i posiadamy wiele dóbr. Także wtedy, gdy nam się nie układa, kiedy nie mamy żadnego zabezpieczenia i nie możemy polegać na tym, co sobie wypracowaliśmy. Te dwie idee przyświecały pierwszym nauczycielom wiary wysłanym przez Jezusa, niech będą aktualne także i dla nas, żyjących dwadzieścia wieków później.

Autorzy tekstów, Ks. Wąchol Grzegorz, Rozważanie

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 22.10.2020