W Rzeszowie odbyła się 21. Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

Blisko tysiąc osób reprezentujących placówki, które na co dzień pomagają osobom niepełnosprawnym, 5 września 2019 r. spotkało się na 21. Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych zorganizowanej przez rzeszowską Caritas.

zdjęcie: Diecezja Rzeszowska

2019-09-06

Sportowe spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele garnizonowym w Rzeszowie, której przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn i ks. Piotr Potyrała oraz diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych – ks. Ludwik Krupa.

W homilii bp Jan Wątroba nawiązał do słów Jezusa Chrystusa, w których Zbawiciel, przy różnych okazjach, prosił uczniów, aby się nie bali. „Przychodzimy do Jezusa Chrystusa, aby usłyszeć: Nie lękajcie się. Pan Jezus jest obecny teraz z nami. On nas tutaj zaprosił i pragnie, abyśmy Mu zaufali. Jezus mówi, abyśmy się nie lękali swoich słabości i ograniczeń. Z Bogiem możemy te ograniczenia przezwyciężać” – mówił hierarcha.

Po Eucharystii niepełnosprawni, ich opiekunowie oraz liczni goście olimpiady przeszli w uroczystym pochodzie na Stadion Podhalańczyka, aby tam rozegrać zawody sportowe.

Zawodnicy z 57 drużyn rywalizowali ze sobą indywidualnie i zespołowo w 9 dyscyplinach, m.in. minikoszykówce, skoku w dal, rzucie piłką lekarską, rzucie podkową i biegu na czas. Nad przebiegiem sportowej rywalizacji czuwał Mieczysław Doskocz, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.

Ksiądz Piotr Potyrała zwrócił uwagę na rywalizację niepełnosprawnych w duchu „fair play”. „Olimpiada jest okazją do rywalizacji, do pokonywania własnych słabości, ograniczeń, ale nade wszystko jest to spotkanie integracyjne, okazja do bycia z innymi. To integracja nie tylko niepełnosprawnych, ale tych, którzy z nimi na co dzień pracują. Okazja dla opiekunów, pracowników placówek opiekuńczych i wolontariuszy. Nie ma tutaj rywalizacji za wszelką cenę. Wszyscy zasługują na złoty medal fair play, gdyż z jednej strony każdy chce wygrać, ale też chce, aby wygrał inny zawodnik, dlatego chętnie pomagają sobie nawzajem” – mówił wicedyrektor diecezjalnej Caritas.

Tradycyjnie zawody zakończyły się „biegiem ku słońcu”.

Wśród uczestników byli niepełnosprawni z Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Szkolnych Ośrodków Wychowawczych oraz placówek specjalistycznych i domów, które prowadzi Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Pomocą niepełnosprawnym służyło około 100 wolontariuszy, m.in. żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz młodzież z Szkolnych Kół Caritas z rzeszowskich placówek: II Liceum Ogólnokształcącego, III Liceum Ogólnokształcącego, IX Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół Gospodarczych. Organizacja Olimpiady Osób Niepełnosprawnych od początku spoczywa na Warsztatach Terapii Zajęciowej Caritas w Rzeszowie.

Autorzy tekstów, pozostali Autorzy, Najnowsze

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Dzisiaj: 28.11.2020