Za nami 66. Światowy Dzień Trędowatych

Prawdziwymi przyczynami trądu są bieda, skrajne warunki sanitarne, a zwłaszcza brak dostępu do wody pitnej, którą zapewniamy, finansując budowę studni.

zdjęcie: Fundacja Polska Raoula Follereau

2019-01-28

Obchodzony w ostatnią niedzielę stycznia Światowy Dzień Trędowatych jest okazją do przypomnienia o wciąż trwającym dramacie ludzi chorych na trąd, którymi najczęściej opiekują się misjonarze. Trąd jest dziś uleczalny. W ciągu ostatnich trzydziestu lat ponad 15 milionów chorych odzyskało zdrowie. Znaczna część wyleczonych z trądu, to osoby trwale okaleczone, niezdolne do samodzielnej egzystencji, wymagające stałej opieki.

Każdego roku przybywa około 200 tysięcy nowych zachorowań. Mimo licznych inicjatyw i wysiłków wielu misjonarzy liczba ta utrzymuje się na tym samym poziomie. Jak mówi światowej sławy epidemiolog prof. Christian Jonson, by zwalczyć trąd, same leki nie wystarczą. Prawdziwymi przyczynami trądu są bieda, skrajne warunki sanitarne, a zwłaszcza brak dostępu do wody pitnej, którą zapewniamy, finansując budowę studni (w tym roku otwarto nasze dziesiąte ujęcie wody).

Fundacja Raoula Follereau jest największą międzynarodową instytucją niosącą pomoc trędowatym. Dzięki rozsianym po całym świecie placówkom i przedstawicielstwom ruchu Follereau pomoc dociera tam, gdzie są najpilniejsze potrzeby.

Priorytety na rok 2019:

Oprócz rozwoju wczesnej diagnostyki w terenie, oświaty i rehabilitacji chcemy w tym roku wesprzeć nowy szpital dla dzieci dotkniętych najbardziej zjadliwą postacią trądu ulcere de Buruli w Divo na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Pragniemy też przyjść z pomocą polskim misjonarkom pracującym wśród trędowatych w Kongo, Kamerunie, Angoli, Zambii, na Madagaskarze i w Indiach. Ich praca wpisuje się w wielowiekowe dzieło miłosierdzia kościoła katolickiego. Każdy z nas może mieć w tym udział poprzez modlitwę i ofiarę.

Sługa Boży Raoul Follereau (1903-1977)

Ten francuski filozof, podróżnik i misjonarz był inicjatorem Światowego Dnia Trędowatych oraz założycielem Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Raoula Follereau, w której zrzeszona jest Fundacja Polska Raoula Follereau. Niesie ona pomoc trędowatym, cierpiącym z powodu ubóstwa, głodu i analfabetyzmu. Oprócz wsparcia szpitali i ośrodków dla chorych Fundacja buduje studnie, współfinansuje ośrodki dożywiania i edukacji dzieci. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej, utrzymuje się wyłącznie z indywidualnych ofiar.

Fundacja corocznie organizuje w Polsce:

  • obchody Światowego Dnia Trędowatych
  • obchody Światowego Dnia Chorego
  • letni Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha"
  • jesienne Spotkanie Niepełnosprawnych Dzieci „Wszystkie Anioły Małej Ani" (Misyjne Apostolstwo Niepełnosprawnych Dzieci)
  • formację młodzieży w Polsce i na Kresach Wschodnich

W realizacji naszych działań współpracujemy z Komisją Episkopatu Polski do spraw Misji, Papieskimi Dziełami Misyjnymi, Caritas, Zespołem Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Autorzy tekstów, pozostali Autorzy, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 29.04.2024