Rekolekcje Apostolstwa Chorych w Kokoszycach

Wzięło w nich udział ponad 50 osób, m.in. z diecezji katowickiej, bielsko-żywieckiej, opolskiej i kieleckiej.

2018-07-03

W III roku nowenny przed 100-leciem Apostolstwa Chorych w Polsce, w domu rekolekcyjnym w Kokoszycach  w dniach od 11 do 15 czerwca 2018 r. odbyły się rekolekcje dla osób, chorych, niepełnosprawnych i starszych, zorganizowane przez Apostolstwo Chorych.

Rekolekcje prowadził Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych ks. dr Wojciech Bartoszek. Wzięło w nich udział ponad 50 osób z kilku polskich diecezji, m. in. z diecezji katowickiej, bielsko-żywieckiej, opolskiej i kieleckiej. Swoją obecnością uczestników rekolekcji zaszczycili księża biskupi: ks. arcybiskup - senior Damian Zimoń oraz ks. biskup Adam Wodarczyk z Katowic. Obaj pasterze katowickiego Kościoła celebrowali Msze święte,  skierowali do zebranych swoje słowo oraz udzielili im pasterskiego błogosławieństwa.

Msza święta była codziennym i centralnym punktem rekolekcji. Codziennie też uczestnicy rekolekcji wspólnie odmawiali modlitwę poranną - Jutrznię lub Godzinki do NMP. Dla wielu biorących udział w rekolekcjach prawdziwym odkryciem była modlitwa Słowem Bożym przed Najświętszym Sakramentem odmawiana w ciszy czy tzw. "grupy dzielenia", gdzie w kilku małych grupach uczestnicy mogli podzielić się własnymi refleksjami w oparciu o zaproponowane tematy. Jedno z takich spotkań poświęcone było spowiedzi świętej, inne problemom i przeżywaniu własnej starości, a w jeszcze innym podjęto tematykę zaufania wobec Boga.

Podczas rekolekcji była także okazja do Spowiedzi świętej odbytej bez pośpiechu i poprzedzonej nabożeństwem pokutnym przed Najświętszym Sakramentem.. Wielu uczestników rekolekcji przyjęło także Sakrament Namaszczenia Chorych i uczestniczyło w nabożeństwie eucharystycznym połączonym z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Głębokich przeżyć dostarczyła osobom chorym i niepełnosprawnym droga krzyżowa, którą mogli odbyć podążając za krzyżem ścieżkami wytyczonymi od jednej do drugiej stacji, w pięknym, kokoszyckim parku, na terenie którego położony jest dom rekolekcyjny mieszczący się w budynku dawnego pałacu. Była oczywiście także możliwość wysłuchania interesujących konferencji, m.in konferencji ks. dr Janusza Wilka (gospodarza domu rekolekcyjnego) na temat Psalmu 51, zaś każdy dzień wieńczył przeżywany radośnie pogodny wieczór z licznymi atrakcjami i śpiewem przy akompaniamencie gitary.

Ostatni dzień rekolekcji ich uczestnicy spędzili w pobliskim sanktuarium Matko Bożej Uśmiechniętej w Pszowie. Z ust księdza kustosza usłyszeli wiele ciekawych szczegółów dotyczących sanktuarium, a także uczestniczyli we Mszy świętej podczas której część osób przystąpiła do Apostolstwa Chorych, składając Chrystusowi w darze swoją deklarację niesienia wraz z Nim swego codziennego krzyża choroby i cierpienia, zaś ci, którzy już wcześniej podjęli takie zobowiązanie mieli okazję, by odnowić swoje przyrzeczenie i wspólnie odmówić Akt zawierzenia się Matce Bożej Uzdrowienia Chorych patronującej Apostolstwu Chorych.

GALERIE FOTOGRAFII:

część 1 ►
część 2 ►

Autorzy tekstów, Dajmund Danuta, Polecane, Wydarzenia, Rekolekcje

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

31

1

2

3

4

5

6

8

9

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

27

28

29

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 21.01.2020