Kard. Amato: Hanna Chrzanowska snopem światła w ciemności ludzkiego bólu

Hanna Chrzanowska była snopem światła w ciemności ludzkiego bólu. Uczy nas, jak zginać kolana, niosąc pomoc potrzebującym, szczególnie tym, którzy niewidzialni cierpią w swych domach. Wskazuje na to kard. Angelo Amato, który w najbliższą sobotę w imieniu Papieża będzie przewodniczył w Krakowie uroczystościom beatyfikacyjnym.

zdjęcie: Vatican News

2018-04-28

Ta pionierka pielęgniarstwa społecznego i parafialnego oraz współpracownica Karola Wojtyły, zostanie wyniesiona do chwały ołtarzy w 20 lat po rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i 45 lat po swojej śmierci.

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wskazuje, że korzenie misji Hanny Chrzanowskiej, którą było towarzyszenie chorym, sięgają jej domu rodzinnego. „Tam przesiąkła wartościami chrześcijańskimi, nauczyła się pracowitości i szacunku dla człowieka, a także zwracania uwagi na ubogich i cierpiących” – mówi kard. Amato. Zwraca uwagę także na ogromną wiarę przyszłej błogosławionej, która – jak mówi – była głównym motorem jej działalności. „W czasach reżimu komunistycznego nigdy nie ukrywała swej wiary, choć narażało ją to na szykany ze strony władz państwowych” – podkreśla kard. Amato.   

„Patrząc na Hannę, zawsze pochyloną na chorymi, rozumiemy, że i my musimy pochylić się nad potrzebującymi, musimy zatroszczyć się o tych, którzy potrzebują wsparcia i pocieszenia, umocnienia i konkretnej pomocy. Jest ich bardzo wielu: to małe dzieci, ludzie porzuceni, słabi, zepchnięci na margines, wygnani ze swych domów. Tylko niewielu z nich codziennie widać na naszych ulicach. Natomiast wielu ukrywa się w swych ubogich domostwach, są chorzy, biedni, osamotnieni, bez jakiegokolwiek wsparcia. Poprzez posługę swych dzieci Kościół wychodzi naprzeciw ich potrzebom, ofiarnie niosąc im pomoc i wsparcie.”

Towarzyszenie chorym było istotą jej misji, której poświęciła osobiste życie, siły, czas i oszczędności. Hanna Chrzanowska wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, której fundamentem jest nie tylko niesienie ulgi w bólu fizycznym, ale także pomoc duchowa. Zmarła 29 kwietnia 1973 r.

Autorzy tekstów, Vatican News, Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej, Błogosławiona Hanna Chrzanowska, Najnowsze

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 05.07.2020