Siostra naszego Boga

12 kwietnia br. w Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie odbyła się konferencja naukowa pt. „Siostra naszego Boga – w przeddzień beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej”.

Kardynał Karol Wojtyła i Hanna Chrzanowska wśród chorych podczas rekolekcji w Trzebini

Kardynał Karol Wojtyła i Hanna Chrzanowska wśród chorych podczas rekolekcji w Trzebini

zdjęcie: www.chrzanowska.diecezja.pl

2018-04-12

Konferencja składała się z dwóch części. W pierwszej (godz. 10.00-13.00) znalazło się pięć wykładów poświęconych rysowi świętości Hanny Chrzanowskiej oraz dziełu, które rozpoczęła i które trwa do dzisiaj, stanowiąc inspirację dla niosących pomoc chorym i potrzebującym. Część druga (godz. 13.45-15.45) poświęcona była dyskusji panelowej z udziałem świadków świętości Hanny Chrzanowskiej i tych, których postać Sługi Bożej zainspirowała do religijnych refleksji oraz do twórczości literackiej.

Konferencję rozpoczął metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. W swoim słowie wskazał na bliską zażyłość Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej ze św. Janem Pawłem II oraz ze św. Bratem Albertem Chmielowskim. Podkreślił, że te trzy postaci łączyła niezwykła bliskość serca. Ksiądz arcybiskup życzył zebranym owocnych obrad: „Życzę państwu, aby dzisiejsza konferencja była jeszcze jedną okazją, by nie tylko poznać postać Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej i jeszcze bardziej zrozumieć jej rolę w najbliższym otoczeniu arcybiskupa Karola Wojtyły, ale by ta postać państwa inspirowała w tym, jak szukać szczególnej syntezy osobistego życia, poświęcenia się dla innych i tego co najważniejsze – wiary i miłości wypływających z bliskości wobec naszego Zbawiciela”.

Podczas konferencji poruszano głównie tematykę związaną z postacią Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej – z jej życiem poświęconym służbie chorym. Gośćmi i prelegentami konferencji były osoby zaangażowane w szerzenie idei opieki nad chorymi, członkowie ruchu hospicyjnego, przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz ci, którzy osobiście znali Sługę Bożą Hannę Chrzanowską.

Beatyfikacja Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej będzie miała miejsce 28 kwietnia br. (sobota) w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

 

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

31

1

2

3

4

5

7

8

9

10

12

14

15

17

19

20

21

22

23

24

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 27.02.2024