„Dziękuję za Wasze świadectwo wiary i przywiązanie do Chrystusa i Kościoła”

List Arcybiskupa Józefa Kupnego do chorych

zdjęcie: pixabay.com

2018-02-08

Drodzy Siostry i Bracia

Przeżywając Światowy Dzień Chorego, obchodzony w Kościele we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, łączę się duchowo z Wami, którzy ze względu na chorobę lub wiek nie możecie w niedzielę i święta nawiedzać swojego kościoła parafialnego. Myślę o Was, którzy dźwigacie nie tylko krzyż swojego cierpienia fizycznego, ale także zmagacie się z cierpieniem duchowym. W swoich listach do mnie często wspominacie, jak trudnym doświadczeniem jest to, że człowiek nie może w Dzień Pański uczestniczyć w Eucharystii. Dziękuję za Wasze świadectwo wiary i przywiązanie do Chrystusa i Kościoła. Jednocześnie pragnę Was zapewnić, że Jezus o Was nie zapomina i Kościół o Was nie zapomina. Jesteście skarbem Kościoła. Wasze modlitwy i cierpienie ofiarowane w intencji parafii, do których należycie, kapłanów w nich posługujących czy w intencji Waszych Rodzin, są niezwykle cennym darem, za który Wam z całego serca dziękuję.

W tym roku tematem Dnia Chorego, z woli papieża Franciszka, są słowa, które Jezus, wywyższony na krzyżu, kieruje do swojej Matki Maryi i do Jana: „Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja”. Przeżywając Wielki Post, warto przywołać tę scenę, która rozegrała się na Golgocie. Wielu patrząc na Chrystusa, w tym momencie zapewne myślało: „Szkoda, bo mógł jeszcze zrobić tyle dobrego. Mógł jeszcze wielu ludzi nakarmić, wielu uzdrowić, wskrzesić”. Tymczasem On w tej właśnie chwili czynił coś największego – zbawiał świat. Wtedy, kiedy Jego ręce były przybite do krzyża, kiedy nie mógł się swobodnie poruszać, kiedy wszyscy Go opuścili, a ból i cierpienie były nie do zniesienia.

Wspominam o tym, bo – bez względu na to, jak ocenia nas świat – może się okazać, że właśnie wtedy, kiedy bierzemy różaniec do ręki albo kiedy ofiarujemy w pewnych intencjach swoje cierpienie, robimy więcej niż najbardziej aktywną działalnością.

Pamiętam, jak podczas jednej z pielgrzymek do Polski św. Jana Pawła II młodzi ludzie przygotowali transparent ze słowami „Zdradź nam sekret niepojęty, jak być młodym, Ojcze Święty”. Oni, którzy mieli niewiele ponad dwadzieścia lat, zdrowi i silni, pytali człowieka starszego, chorego, doświadczonego cierpieniem, jak być młodym. Tak, bo młodość i zdrowie to nie tylko sprawność ciała, dobre wyniki badań lekarskich i to, jak człowiek wygląda na zewnątrz. Papież Polak uświadomił wszystkim, iż nawet w starszym wieku, przeżywając ciężkie choroby, poruszając się na wózku, można być silnym, skutecznym i osiągnąć niezwykle dużo. O tym, czy jesteśmy naprawdę zdrowi i silni, decyduje siła Ducha. Nie traćcie nigdy tej siły.

Dziękuję za Wasze modlitwy oraz wszelkie wyrazy życzliwości wobec Waszych kapłanów i wspólnot parafialnych. Także o Was pamiętam i często wspominam przed Bogiem. Jesteście skarbem wrocławskiego Kościoła! Z myślą o Was, w Katolickim Radiu Rodzina codziennie o 18.30, a w niedzielę o 10.00 transmitujemy Mszę św. z wrocławskiej katedry. W ten sposób budujemy i tworzymy razem z Wami naszą diecezjalną wspólnotę modlitewną. Wraz z innymi słuchaczami możecie modlić się i słuchać katechez, dowiadując o tym, czym żyje Kościół na Dolnym Śląsku. Od marca zaś w każdy pierwszy wtorek miesiąca jeden z kapłanów będzie sprawował Mszę św. o 18.30 w intencji słuchaczy i dobrodziejów naszego katolickiego radia.     

Serdecznie Was pozdrawiam i z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa

+ Józef Kupny

Arcybiskup Metropolita Wrocławski

Autorzy tekstów, pozostali Autorzy, Polecane

nd pn wt śr cz pt sb

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

26

27

28

1

2

3

4

Dzisiaj: 07.02.2023