Spotkanie Opłatkowe Apostolstwa Chorych

W czwartek 28 grudnia krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych ks. Wojciech Bartoszek zaprosił przedstawicieli osób chorych i niepełnosprawnych wraz z ich opiekunami, pracowników, współpracowników, a także wolontariuszy związanych z Apostolstwem Chorych na tradycyjne już spotkanie opłatkowe.

zdjęcie: Danuta Dajmund

2017-12-29

Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą koncelebrowaną w Krypcie katedry Chrystusa Króla pod przewodnictwem ks. Abp Damiana Zimonia. Msza święta sprawowana była w intencji śp. ks. dr. Jana Szurleja, drugiego sekretarza Apostolstwa Chorych w 35. rocznicę jego śmierci oraz w intencji wszystkich,  którzy w jakikolwiek sposób wspomagają Apostolstwo Chorych w jego misji zarówno duszpasterskiej jak i wydawniczej.
Wśród współcelebransów był krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych – ks. dr Wojciech Bartoszek, ks. dr hab. Antoni Bartoszek, prof. UŚ – dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a zarazem kapelan Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej-Halembie, współpracujący z redakcją „Apostolstwa Chorych” ks. kanclerz Jan Smolec, kamilianin o. Andrzej Chorążykiewicz oraz kapelan księdza arcybiskupa Damiana Zimonia, ks. dr Bartłomiej Kuźnik. Obecni byli także dwaj stali diakoni archidiecezji katowickiej – p. Albert Karkosz i p. Tadeusz Cieślik

Witając zebranych ks. Wojciech Bartoszek jednocześnie podziękował im za cały rok ich zaangażowania w posługę ludziom chorym i niepełnosprawnym na różnych płaszczyznach działalności (m.in. duszpasterskiej, medycznej i pielęgnacyjnej) i w rozmaitych miejscach (w ich domach rodzinnych, w ośrodkach pomocy społecznej, w hospicjach i szpitalach).

Do tej posługi w słowach wygłoszonej homilii nawiązał również ks. abp Damian Zimoń.

Pod koniec Uczty Eucharystycznej przedstawicielka redakcji Apostolstwa Chorych s. dr Aleksandra Leki oraz przedstawicielka osób chorych i niepełnosprawnych p. Anna Stolorz wręczyły Księdzu Arcybiskupowi okolicznościową statuetkę dla Pierwszego Honorowego Członka Apostolstwa Chorych. Statuetką tą uhonorowano ks. abp. Damiana w dowód wdzięczności za jego niesłabnącą życzliwość i posługę wobec osób chorych i niepełnosprawnych.

Po Mszy świętej jej uczestnicy spotkali się przy wspólnym stole w jednym z pomieszczeń zaprzyjaźnionej redakcji „Gościa Niedzielnego” na skromnym poczęstunku. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem kolędy przy akompaniamencie w wykonaniu małżonków – państwa Gabrieli i Piotra Pilchów. Po poświęceniu opłatków był czas na wzajemne składanie sobie życzeń, rozmowy i kolędowanie. Swoimi wspomnieniami związanymi z osobą ks. Jana Szurleja podzielił się o. Andrzej Chorążykiewicz oraz Pani dr Hanna Odorkiewicz-Sikocińska. Z kolei mama niepełnosprawnej Dominiki Pani Teresa Czupajło – dyrektor szkoły integracyjnej opowiedziała o uroczystości wręczenia Orderu Uśmiechu znanemu benedyktynowi o. Leonowi Knabitowi.

Spotkanie opłatkowe zakończyło się obdarowaniem jego uczestników symbolicznymi podarunkami w postaci stroików wykonanych przez podopiecznych Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej-Halembie.

Autorzy tekstów, Dajmund Danuta, Polecane

nd pn wt śr cz pt sb

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

26

27

28

1

2

3

4

Dzisiaj: 07.02.2023