Znak ostatniej szansy

Znak Jonasza. Jedyny znak dla wszystkich, nawet dla „przewrotnych i wiarołomnych”. Znak ostatniej szansy.

zdjęcie: wga.hu

2015-07-20

I Rok czytań
Mt 12,38-42

 

Cóż dla kogoś takiego jak Jezus – Nauczyciel, Cudotwórca, Uzdrowiciel – znaczyłby jeden mały znak, o który prosili faryzeusze i uczeni w Piśmie? Przecież niemal każdego dnia uzdrawiał dziesiątki chorych, wskrzeszał zmarłych, zmieniał wodę w wino, rozmnażał chleb i ryby… Czy nie mógł, ten jeden raz, uczynić czegoś podobnego dla nich? Może daliby Mu spokój, może nawet – przynajmniej niektórzy – uwierzyliby, że jest Mesjaszem, Synem Bożym i z prześladowców staliby się wyznawcami? Nie, nie uwierzyliby. I Jezus dobrze o tym wiedział. On znał ich serca, dlatego odpowiedział tak ostrą ripostą: „Plemię przewrotne i wiarołomne żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku proroka Jonasza”.

Znak Jonasza. Jedyny znak dla wszystkich, nawet dla „przewrotnych i wiarołomnych”. Znak ostatniej szansy. Ale nawet wtedy, gdy wykonało się wszystko, co miało się wykonać, gdy umęczone ciało Chrystusa spoczęło w grobie, jak Jonasz w paszczy wielkiej ryby tak, że mogło wydawać się niektórym, że wszystko skończone, a nawet wtedy, gdy trzeciego dnia grób Jezusa, mimo wielkiego kamienia i czuwającej straży, pozostał pusty – oni nie uwierzyli. 

Bóg sprawił człowiekowi niesamowity podarunek – dał mu wolną wolę. Dar największej miłości i zaufania Stwórcy do stworzenia. Jak każdy dar, można ją wykorzystać dobrze lub źle. Człowiek może wybrać wiarę lub niewiarę, miłość lub nienawiść, ale tym samym musi przyjąć konsekwencje swojego wyboru. Musi liczyć się z tym, że „ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni wskutek nawoływania Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz. Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw temu plemieniu i potępi je; ponieważ ona z krańców ziemi przybyła słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon”.

Panie, nie chcę prosić Cię o znak. Proszę tylko o wiarę „królowej z Południa” i „ludzi z Niniwy” – wiarę, że Ty, Jezus Chrystus jesteś Synem Bożym – moim Panem i moim Zbawicielem.

Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, Rozważanie

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 22.04.2024