Skarby w trójwymiarze

Już wkrótce to, co niemożliwe, stanie się możliwe.

zdjęcie: Wirtualne Muzea Małopolski

2013-07-30

Nie ma chyba człowieka, któremu spotkanie ze sztuką lub kulturą (w tej czy innej postaci) nie dostarczałoby wyjątkowych wzruszeń, które szarej codzienności potrafią dodać żywych rumieńców. Cóż, kiedy do takich spotkań mamy okazję rzadziej, niż pragnęlibyśmy. Czasami nadmiar obowiązków sprawia, że zwyczajnie brakuje już czasu na realizację potrzeb kulturalnych, które z konieczności traktujemy, jako drugoplanowe. Ich zaspokojenie często wiąże się też z kosztami, które przekraczają nasze możliwości finansowe, a już to samo dla niektórych stanowi barierę nie do pokonania. Najczęściej jednak przyczyny są z gatunku tych, na które nie mamy żadnego wpływu. Ich dotkliwość odczuwają głównie osoby w podeszłym wieku, chore lub niepełnosprawne. Cóż z tego, że wolnego czasu mają aż nadto, skoro ich mieszkanie stało się dla nich swoistym więzieniem. Już samo jego opuszczenie bez pomocy innych osób jest nie lada wyczynem, a cóż powiedzieć o pokonaniu rozmaitych barier architektonicznych czy komunikacyjnych pułapek. Zdarza się też często, że choroba i związany z nią ból po prostu nie pozwalają na dłużej opuścić łóżka, nawet, kiedy nie podlegamy już szpitalnym rygorom i nie brakuje chętnych do zaofiarowania nam swojej pomocy. Czy można się dziwić, że takie przeszkody zwykle skłaniają do rezygnacji z własnych potrzeb nawet dużo bardziej przyziemnych, niż te związane z kulturą czy sztuką?

Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być!  Już wkrótce to, co niemożliwe, stanie się możliwe. A wszystko za sprawą ciekawego projektu przygotowanego między innymi przez Małopolski Instytut Kultury we współpracy z 35 małopolskimi muzeami. Zdigitalizowano aż 700 obiektów muzealnych przygotowując je do publikacji na portalu internetowym Wirtualne Muzea Małopolski. Na portalu będzie można bezpłatnie, przez całą dobę podziwiać rozmaite muzealne skarby w trójwymiarze – z bliska i z każdej możliwej strony i to nawet te, dla których ze względów bezpieczeństwa naturalnym środowiskiem nie były do tej pory muzealne gabloty, lecz specjalnie strzeżone magazyny.

Ten nowy sposób na zwiedzanie małopolskich muzeów naśladuje inne tego typu projekty na całym świecie. W podobny sposób można np. zwiedzać muzeum w paryskim Luwrze a w Polsce między innymi Muzeum Zamkowe w Pszczynie lub Muzeum Powstania Warszawskiego. Odmienność obecnego projektu polega przede wszystkim na tym, że w jednym wirtualnym „miejscu” zgromadzono zasoby aż tak wielu placówek muzealnych.

Portal funkcjonuje tymczasowo na etapie poglądowej strony startowej, ale już dziś można na nim znaleźć wiele interesujących informacji m.in. bogatą listę muzeów, których zbiory będą prezentowane na portalu. W imieniu organizatorów projektu i własnym serdecznie polecam jego odwiedzenie pod adresem http://muzea.malopolska.pl/

Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 26.04.2024