Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

Modlimy się o to co najistotniejsze, o wolność duchową Polaków. Modlimy się o duchową wolność, która jest nam potrzebna, aby móc kochać Boga, siebie samego i drugiego człowieka.

zdjęcie: Archiwum Apostolstwa Trzeźwości

2013-06-18

32. Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej narodu polskiego rozpoczęła się w sobotę 15 czerwca 2013 r. w kaplicy św. Józefa na Jasnej Górze. Salę wypełnili przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, diecezji i gmin.Przybyły też liczne rodziny i osoby indywidualne. Trud pielgrzymowania na Jasną Górę podjęto w intencji trzeźwości rodzin, a szczególnie modlono się, aby ojcowie byli świadkami wiary i trzeźwości. Pielgrzymów przywitał bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Ks. dr Marek Dziewiecki poprowadził wykład na temat: Ojciec – świadek wiary i trzeźwości. Prezentacji wspólnot i bractw trzeźwościowych oraz świadectwom osób indywidualnych towarzyszył śpiew duetu Małgorzaty Pasznickiej i Stanisława Szuflaka, kwartetu wokalnego pod dyrekcją ks. Kazimierza Ostrowskiego oraz grupy wokalno – muzycznej ze Śniadowa.

O godz. 21.00 wszyscy zebrali się w Kaplicy Cudownego Obrazu na Apelu Jasnogórskim. Rozważanie poprowadził bp Tadeusz Bronakowski. Powiedział on między innymi:

Modlimy się o siłę dla polskich rodzin. Tylko silne Bogiem, zjednoczone miłością i wiernością rodziny mogą wychowywać do trzeźwości. W tym roku modlimy się o odpowiedzialnych i świadomych swoich obowiązków ojców. Prosimy, aby byli godnymi swojej misji, aby prowadzili swoje dzieci ku Bogu, ku dobru, ku trzeźwości.

Matce Bożej zawierzamy kapłanów, którzy są duchowymi ojcami dla wiernych. Bez kapłanów abstynentów nie będzie trzeźwej Polski. Kapłani, ze względu na swoje powołanie, powinni być liderami troski o trzeźwość. Powinni łączyć osobiste świadectwo z mądrym zaangażowaniem społecznym, z troską o rozwój ruchów trzeźwościowych i abstynenckich wśród dorosłych, a szczególnie wśród dzieci. Mają także czuwać, aby uroczystości kościelne były przeżywane bez alkoholu.

Polecamy naszej Matce polską młodzież. W czasach nachalnej, codziennej promocji alkoholu, w czasach lekceważenia zakazu sprzedaży alkoholu młodym, w czasach narastającej pobłażliwości dla upijania się młodych, musimy przypominać, że abstynencja jest nieodzownym warunkiem prawidłowego wzrastania duchowego, psychicznego i zdrowego dojrzewania. Modlimy się, aby wśród młodych nie zabrakło odważnych świadków. Aby to właśnie w rodzinach młodzi uczyli się, jak pięknie przeżywać młodość, aby dzielili się tym świadectwem z rówieśnikami.

Zawierzamy dzisiaj Maryi także tych, którzy sprawują odpowiedzialne funkcje publiczne. Obecna sytuacja wymaga od nich wielkiej odpowiedzialności. Nie możemy się zgodzić na to, aby władze publiczne bardziej troszczyły się o interesy producentów i handlarzy, niż o dobro narodu.

Dlatego modlimy się dzisiaj w naszym ukochanym sanktuarium o przebudzenie, o zerwanie kajdan, które nie pozwalają odpowiedzialnie zająć się ochroną trzeźwości. Modlimy się o to co najistotniejsze, o wolność duchową Polaków. Modlimy się o duchową wolność, która jest nam potrzebna, aby móc kochać Boga, siebie samego i drugiego człowieka.

Po Apelu w jasnogórskiej Bazylice rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bpa Tadeusza Bronakowskiego. Po homilii nastąpiło uroczyste poświęcenie Sztandaru Apostolstwa Trzeźwości w Polsce. To historyczne wydarzenie uczestnicy pielgrzymki przyjęli z ogromną radością i dumą.

Pod koniec Eucharystii bp Tadeusz Bronakowski po raz pierwszy wręczył Statuetki Trzeźwości św. Jana Chrzciciela osobom wyróżnionym za wkład w duszpasterstwo trzeźwości: Księdzu prałatowi Henrykowi Korży, ks. prałatowi Janowi Gomółce, o. Apolinaremu Kaźmierakowi, ks. prałatowi Stanisławowi Zarychowi i Ośrodkowi Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu.

Po Mszy św. Wspólnota Krucjaty Wyzwolenia Człowieka z Dębicy poprowadziła czuwanie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Pielgrzymi modlili się gorliwie do godz. 1.30.

16 czerwca 2013 r., w niedzielę rano, liczni uczestnicy Pielgrzymki zgromadzili się na Wałach Jasnogórskich na Drodze Krzyżowej, którą poprowadził ks. Zbigniew Guzy z diecezji tarnowskiej.

O godz. 9.30 została odprawiona uroczysta Msza św. przed Cudownym Obrazem, w czasie której Sztandar Apostolstwa Trzeźwości przekazano diecezji tarnowskiej. Bp Tadeusz Bronakowski w homilii powiedział: W tym roku hasło pielgrzymki brzmi: „Ojciec świadek wiary i trzeźwości.”Dzisiaj potrzeba nam ojców, którzy staną w pierwszym szeregu troski o trzeźwość. Którzy staną się pozytywnymi liderami zmian obyczajowych. Potrzeba ojców odważnych i świadomych, kochających i troszczących się o swoich najbliższych, ale też całe społeczeństwo.

Pamiętajmy, że obraz ojca ziemskiego w wielu wypadkach rzutuje na to, jaki obraz Boga rodzi się w sercu dzieci. To dodatkowo zwiększa odpowiedzialność i doniosłość misji każdego ojca. Tym bardziej trzeba apelować do ojców o rozwagę i mądrość.

Relacje i zaproszenia, Wydarzenia, Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, Pielgrzymki, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 22.04.2024