Otoczmy modlitwą papieża Franciszka

Dzień 13 marca z pewnością zapamiętamy jako dzień wyboru 266 Papieża. Został nim kardynał z Argentyny Jorge Mario Bergolio, który przyjął imię Franciszek. Dokładnie o 19:06 nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie pojawił się biały dym. Nowy papież pojawił się na balkonie Bazyliki Świętego Piotra ponad godzinę później. Niemal w pierwszych słowach skierowanych do wiernych poprosił o modlitwę za siebie i swoją posługę dla Kościoła słowami: "Rozpoczynamy tę wspólną wędrówkę - biskup i lud. Módlcie się za mnie". Prosił też o modlitwę w intencji swego poprzednika - papieża seniora Benedykta XVI. Msza inaugurująca pontyfikat papieża Franciszka odbędzie się 19 marca o godzinie 9.30.

Papież
Franciszek
Jorge Mario Bergoglio SJ

sylwetka papieża

Nowy papież Franciszek urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires Do dnia wyboru na papieża był arcybiskupem tego miasta i tym samym Prymas Argentyny. Jest człowiekiem bardzo skromnym. Do pracy jeździł autobusem, mieszkał w skromnym mieszkaniu i podobno sam sobie gotował. W czasie wolnym odwiedzał ubogich w slumsach, przytułkach i domach starców. W 2001 roku złożył wizytę w hospicjum, podczas której obmył i ucałował stopy dwunastu chorym na AIDS. Jest też autorem książek na temat duchowości.

Jako metropolita znany był z mocnego zaangażowania pro life, wspierania organizacji umacniających rodzinę i rozwoju sieci parafialnej. W swoich książkach kardynał Jorge Mario Bergoglio ostro krytykował aborcję. Gdy w 2006 roku władze Argentyny próbowały zalegalizować aborcję on mocno się temu sprzeciwiał.. Aborcję określał „wyrokiem śmierci na nienarodzone dzieci”. I podkreślał, że nie wolno skazywać dzieci poczętych w wyniku gwałtu czy upośledzonych na taką karę. Jako kardynał stanowczo potępiał też traktowanie osób starszych przedmiotowo. Krytykował argentyński system opieki społecznej, deprecjonujący starsze osoby i w rzeczywistości realizujący program "ukrytej eutanazji". "Prawo do życia oznacza pozwolić ludziom żyć, a nie zabijać, pozwolić im dorastać, jeść, uczyć się, leczyć, oraz pozwolić im umierać z godnością" – mówił kardynał Bergoglio. W dokumencie poświęconym Eucharystii nowy papież przypomniał, że do komunii świętej nie mogą przystępować osoby, które opowiadają się przeciwko życiu, są za aborcją, eutanazją czy popełniają poważne przestępstwa przeciw rodzinie.

Początkowo studiował chemię. Po obronie dyplomu z chemii rozpoczął studia w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires. 11 marca 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów i kontynuował naukę w zakonnych domach studiów; w nowicjacie w Chile zgłębiał nauki humanistyczne, w Colegio Maximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, w Colegio de la Immaculada w Santa Fe studiował literaturę i psychologię, a w Colegio del Salvador w Buenos Aires teologię. Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 roku, a ostatnią profesję złożył złożył 22 kwietnia 1973 roku.

Był mistrzem nowicjatu w Villa Barilari, profesorem Wydziału Teologii i rektorem Colegio Maximo San Jose w San Miguel, członkiem konsulty prowincji zakonnej San Miguel, prowincjałem Argentyny (1973–1979). Po pobycie w Niemczech pełnił funkcję dyrektora duchownego Colegio del Salvador w Cordobie i ponownie rektora Colegio Maximo San José w San Miguel. 20 maja 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires. Sakry biskupiej udzielił mu 27 czerwca 1992 arcybiskup Buenos Aires kardynał Antonio Quarracino. W czerwcu1997 roku został koadiutorem tej archidiecezji. Rządy objął 28 lutego roku następnego, po śmierci kardynała Quarracino. W listopadzie 1998 został mianowany ordynariuszem dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie, którzy nie mieli własnego ordynariusza. Pełnił też funkcję Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.

Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie, w tym w sesji specjalnej poświęconej Kościołowi w Ameryce w listopadzie i grudniu 1997 roku. Kardynałem mianował go w lutym 2001 roku Jan Paweł II, nadając tytuł prezbitera S. Roberto Bellarmino.

Kardynał Bergoglio był wymieniany w gronie tzw. papabile, czyli potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym w kwietniu 2005 roku Janie Pawle II. W latach 2005–2011 (dwie kadencje po trzy lata) był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny (Conferencia Episcopal Argentina).

(za: Wikipedia)
 

Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 18.04.2024