Rocznica śmierci Błogosławionej pielęgniarki z Krakowa

Dokładnie dzisiaj mija 46. rocznica śmierci bł. Hanny Chrzanowskiej, beatyfikowanej rok temu w krakowskich Łagiewnikach.

zdjęcie: Renata Katarzyna Cogiel

Renata Katarzyna Cogiel

2019-04-29

Jeszcze świeżo mamy w pamięci niezwykłą uroczystość – beatyfikację Hanny Chrzanowskiej. Tymczasem od tego wydarzenia minął już rok – została ogłoszona błogosławioną 28 kwietnia 2018 roku w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. W 1998 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Hanny Chrzanowskiej. 1 października 2015 roku Stolica Apostolska ogłosiła dekret o heroiczności jej cnót. Po zbadaniu okoliczności cudu za jej wstawiennictwem – uzdrowienia mieszkańca Krakowa z tętniaka mózgu i jego nawrócenia – papież Franciszek zatwierdził dekret beatyfikacyjny Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej.

Urodziła się 7 października 1902 roku w Warszawie jako córka Wandy ze Szlenkierów i Ignacego Chrzanowskiego. W roku 1917 Hanna zaczęła uczęszczać do prywatnego gimnazjum Sióstr Urszulanek. Trzy lata później zdała egzamin dojrzałości i zapisała na wydział filozoficzny UJ. Zmieniła jednak kierunek i wybrała studia polonistyczne. Po trzech semestrach doszła do wniosku, że i one nie spełniają jej oczekiwań. Kiedy zatem Hanna uzyskała informację o otwarciu w Warszawie Szkoły Pielęgniarskiej, kolejny raz zdecydowała się na zmianę kierunku studiów. W 1924 roku otrzymała zaświadczenie o ukończeniu nauki, a w 1926 roku zdała egzamin państwowy i otrzymała prawo wykonywania praktyki pielęgniarskiej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz używania tytułu pielęgniarki dyplomowanej. W 1925 roku wyjechała do Paryża na stypendium z Fundacji Rockefellera i tam odbyła prawie roczną praktykę z nastawieniem na pielęgniarstwo społeczne.

Działała w Polskim Towarzystwie Pielęgniarskim. W latach 1957–1958 została powołana na stanowisko Dyrektora Państwowej Szkoły Pielęgniarstwa Psychiatrycznego w Krakowie-Kobierzynie. Po nawiązaniu kontaktu z ks. Karolem Wojtyłą i proboszczem Parafii Mariackiej ks. Ferdynandem Machayem zaczęła organizować pielęgniarstwo parafialne (pokonując opór księży i niektórych przedstawicieli zgromadzeń zakonnych oraz władz państwowych). W prace zaangażowani byli studenci, siostry zakonne, klerycy, często sama przyuczała ich do nowych ról. Jej działania wspierał biskup, potem kardynał Karol Wojtyła. W 1960 roku w towarzystwie Hanny odwiedził 35 chorych przebywających w domach. Stało się to stałym programem jego wizytacji duszpasterskich. W 1964 roku Hanna zainicjowała spotkania rekolekcyjne dla chorych, które odbywały się w Trzebini. W rekolekcjach uczestniczyły osoby chore, niepełnosprawne, które przez wiele lat nie opuszczały domów.

Hanna Chrzanowska nigdy nie cieszyła się dobrym zdrowiem – w 1966 roku przeszła ciężką operację z powodu choroby nowotworowej. Zmarła 29 kwietnia 1973 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 2 maja 1973 roku, w pogrzebie uczestniczyła rodzina, współpracownicy i wielu chorych. Ceremonii przewodniczył ks. kardynał Karol Wojtyła. Hanna Chrzanowska, zwana przez swoich chorych „Cioteczką”, pochowana została w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim. Sarkofag z jej doczesnymi szczątkami znajduje się w kościele św. Mikołaja w Krakowie.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Błogosławiona Hanna Chrzanowska, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

N P W Ś C P S
28 29 30 1 2 3 4
14 15 16 17 18
19 20 22 23 24
26 27 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Dzisiaj: 26.05.2019