Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, Rozważanie

Jaka jest moja wiara?

Danuta Dajmund

dodane 2017-08-12 11:28

Doskonała wiara polega na tak głębokiej relacji z Bogiem, że wszystko, co czynimy jest zarazem działaniem Boga.

I Rok czytań
Mt 17,14-20

Jaką wartość i moc posiada moja wiara? To i inne tego rodzaju pytania mam okazję postawić sobie czytając relację św. Mateusza z dzisiejszej Ewangelii.

Opowiada on o zdarzeniu, kiedy do Jezusa przyszedł człowiek, którego syn cierpi na epilepsję. Człowiek ów błaga Go o uzdrowienie z tej strasznej choroby, która w tamtych czasach prawie zawsze utożsamiana była z opętaniem. Wcześniej prosił już o to uczniów Jezusa, lecz oni nie potrafili mu pomóc.

Nie sadzę, aby ostra wymówka Jezusa wyrażona w słowach: „O plemię niewierne i przewrotne! Dopóki jeszcze mam być z wami; dopóki mam was cierpieć?” odnosiła się do owego nieszczęśliwego ojca i jego chorego syna. Tym razem zarzut niewierności wydaje się być adresowany raczej do uczniów Jezusa. To oni, w Jego Imię mieli uzdrawiać chorych i dokonywać innych wielkich rzeczy. Ale czy dorośli już do tego zadania? A może ciągle jeszcze potrzebują stałej obecności swego Mistrza? Nie wiedzą tego, więc gdy pozostali z Jezusem sam na sam, pytają Go: „Dlaczego my nie mogliśmy…?”. Jezus nie owija w bawełnę, lecz odpowiada wprost: „Z powodu małej wiary waszej. Bo zaprawdę powiadam wam: Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: «Przesuń się stąd tam», i przesunie się. I nic niemożliwego nie będzie dla was”.

Zdarza mi się, kiedy odmawiam swoje Credo, że nachodzi mnie refleksja dotycząca mojej wiary, na ile jest głęboka, na ile tak naprawdę wierzę w to, co wypowiadają moje usta. Czy moje „wyznanie wiary” nie pozostaje przypadkiem tylko zwrotem formułek zaproponowanych mi do wierzenia przez Kościół? Czy moja wiara jest przynajmniej podobna do ziarnka gorczycy – najmniejszego ze znanych ziaren?

Aby tak się stało, muszę zrozumieć, czym naprawdę jest wiara. Musze nie tylko wierzyć w to, że Bóg istnieje i że Jezus jest Synem Bożym. To stanowczo za mało. Doskonała wiara polega na tak głębokiej relacji z Bogiem, że wszystko, co czynimy jest zarazem działaniem Boga. Bo wiara to owoc komunii z Bogiem. Czy taka jest moja wiara?

N P W Ś C P S
1 2 3 4 5
8 9 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Dzisiaj: 22.07.2018