Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, Pielgrzymki, Najnowsze, Wydarzenia

Spotkanie uczestników katowickiej pielgrzymki do Lourdes

Danuta Dajmund

dodane 2017-06-19 10:47

zdjęcie: foto: Danuta Dajmund

W sobotę 17 czerwca w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na katowickim osiedlu Tysiąclecia spotkało się kilkudziesięciu pielgrzymów wraz ze swymi opiekunami, którzy w maju tego roku wzięli udział w II Archidiecezjalnej Pielgrzymce Chorych i Niepełnosprawnych do Lourdes.

Pielgrzymkę tę, która do Lourdes podróżowała pociągiem Inter City zorganizował Wydział Duszpasterski katowickiej kurii przy współudziale Apostolstwa Chorych i Biura Podróży „Travel“.

W sobotę o 11.30 ci sami pielgrzymi, znów pod kolorowymi proporcami, które towarzyszyły im podczas całego pobytu w Lourdes, postanowili spotkać się u stóp Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, aby w czasie wspólnej Eucharystii podziękować Bogu i Maryi za szczęśliwy przebieg pielgrzymki oraz za duchowe owoce jakie wydała i ciągle wydaje w sercach uczestników. Pamiętano również o zmarłym kilka dni po po powrocie z Lourdes panu Łukaszu.

Pielgrzymów powitał serdecznie proboszcz parafii przybliżając im w krótkich słowach historię kościoła i parafii, która dziś stała się ich gospodarzem. Ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na wizerunek Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, który z okazji dzisiejszego spotkania pielgrzymów został tu specjalnie dla nich przeniesiony z dolnego kościoła

Uroczystej Mszy świętej z udziałem niemal wszystkich kapłanów uczestniczących w pielgrzymce przewodniczył biorący w niej również udział ks. Bp Marek Szkudło. On również wygłosił do zgromadzonych licznie chorych okolicznościową homilię. Nawiązał w niej do czytań liturgicznych  dnia a także do patrona dnia – św. Brata Alberta Chmielowskiego, który „był dobry jak chleb“. Z atmosferą zapamiętaną przez uczestników pielgrzymki do Lourdes doskonale współgrały słowa Księdza Biskup, który mówił między innymi o tym, że życie każdego chrześcijanina powinno być darem dla innych. Podobnie uczynili pielgrzymi lourdzcy, zawierzając Maryi swoje życie tak, aby ich cierpnie mogło również stać się darem dla innych. Kończąc homilię Ksiądz Biskup nawiązując do sztuki napisanej przez Karola Wojtyłę o Bracie Albercie życzył wszystkim zebranym, aby można było o nich powiedzieć: "bracia naszego Boga".

Pod koniec Mszy świętej swoje słowo do współpielgrzymów wygłosił ks. Wojciech Bartoszek – krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, zachęcając zgromadzonych w świątyni do udziału w najbliższych wydarzeniach organizowanych przez Apostolstwo Chorych, zwłaszcza w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Chorych i Niepełnosprawnych na Jasną Górę, która tradycyjnie odbędzie się 6 lipca, a więc w dniu, kiedy Kościół czci w sposób szczególny Matkę Bożą Uzdrowienie Chorych. Ksiądz Wojciech zaprosił również osoby chore i niepełnosprawne do udziału w rekolekcjach organizowanych przez Apostolstwo Chorych oraz w Dniach Chorego. Do zgromadzonych w świątyni pielgrzymów przemówił również ks. Roman Chromy. Odczytał on specjalne słowo, jakie do uczestników pielgrzymki a zwłaszcza do osób zaangażowanych w jej organizację oraz pomoc chorym podczas trwania całej pielgrzymki, skierował Metropolita Katowicki ks. Abp Wiktor Skworc. Stało się to okazją, aby uroczyście, przy współudziale ks. Bpa Marka wręczyć ten tekst wraz z z drobnym upominkiem w postaci okolicznościowego albumu tym osobom dziękując i jeszcze raz za wszelkie świadczone dobro. Zgromadzeni w świątyni za każdym razem potwierdzali swoją wdzięczność gromkimi oklaskami. W ten sposób uhonorowali liderów swoich grup pielgrzymkowych, lekarzy, pielęgniarki, wolontariuszy i towarzyszących im kapłanów za ich oddanie i nieocenioną pomoc. W imieniu zebranych słowa podziękowania ks Roman skierował również do pracowników Biura Turystycznego, które swoja pomocą służyło pielgrzymom bezinteresownie, pracownikom spółek kolejowych, licznym sponsorom i wielu innym osobom, które przed i podczas trwania pielgrzymki służyły swoja cichą, bezinteresowna pomocą. Szczególne podziękowanie wyraził przede wszystkim za dar modlitwy i cierpienia, jaki w intencji pielgrzymów złożyły osoby chore, cierpiące i niepełnosprawne, które różnych przyczyn nie mogły wziąć udziału w tegorocznej pielgrzymce do Lourdes.

Po Mszy świętej pielgrzymi w atmosferze pełnej radości mimo niezbyt sprzyjającej pogody mogli wspólnie napić się kawy, wymienić wspomnieniami czy fotografiami a także nabyć okolicznościowy album popielgrzymkowy, w którym znalazło się ok. 300 wybranych z pielgrzymiego szlaku fotografii. Mogli również zaopatrzyć się w lipcowy numer „Apostolstwa Chorych“ niemal w całości poświęcony majowej pielgrzymce.

N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 9
10 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
Dzisiaj: 22.06.2018