Choroba jak bomba

24 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2014-06-24

Jak podają oficjalne statystyki, w naszym kraju na osteoporozę choruje około 25 procent kobiet i 13 procent mężczyzn. Są to najczęściej osoby starsze, po 60. roku życia. Ale przecież nie wszyscy przeprowadzają stosowne badania, które pozwoliłyby na wykrycie tej choroby, zanim zaowocuje ona mniej lub bardziej niebezpiecznym i bolesnym urazem. Należy więc przypuszczać, że osób dotkniętych osteoporozą jest znacznie więcej.

Czym jest osteoporoza i jak ochronić się przed jej skutkami? Potocznie bywa określana „tykającą bombą z opóźnionym zapłonem”. Medycyna klasyfikuje osteoporozę, jako przewlekłą, układową, metaboliczną chorobę szkieletu charakteryzującą się zmniejszeniem ilości masy kostnej, zaburzoną mikroarchitekturą kości i w konsekwencji obniżoną wytrzymałością mechaniczną na obciążenia i urazy. Można ją porównać do działania szkolnej gumki, która niejako „wymazuje" kolejne fragmenty naszego układu kostnego. Wszystko to w ostateczności prowadzi do zwiększonego ryzyka złamań.

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje osteoporozę za drugą chorobę o zasięgu społecznym. Co więcej, według Międzynarodowej Fundacji Osteoporozy jedna z trzech kobiet w wieku powyżej 50 roku  życia prawie na pewno będzie chorowała na osteoporozę, podobnie, jak co piąty mężczyzna.

Czy jest jakiś sposób, by zapobiec osteoporozie? Choć jednym z najważniejszych czynników zwiększających ryzyko osteoporozy jest jej występowanie w rodzinie, istnieją także inne czynniki chorobotwórcze, które przyczyniają się do jej wystąpienia. Należy do nich nieodpowiednie odżywianie się, a zwłaszcza dieta uboga w wapń oraz picie dużych ilości czarnej kawy, siedzący i ogólnie mało aktywny tryb życia, palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Również niektóre choroby, takie jak nadczynność tarczycy i przytarczyc, cukrzyca i przewlekłe choroby wątroby mają wpływ na jej występowanie. Nie jest także obojętny rodzaj leków zażywanych na inne dolegliwości, do których należą między innymi leki przeciwzakrzepowe czy stosowane w przypadkach epilepsji.

Jak w prawie każdym schorzeniu, w osteoporozie bardzo ważna jest profilaktyka. Warto o niej pamiętać już w młodszych latach życia. Nigdy jednak nie jest za późno, aby zwiększyć dawkę aktywności fizycznej, urozmaicić swoją dietę i wzbogacić ją w artykuły bogate w wapno, czy zrezygnować ze stosowania tak niebezpiecznych dla naszego zdrowia używek.

Nasza cielesna powłoka zasługuje na to, abyśmy o nią dbali. Wbrew pozorom, nie jesteśmy jej wyłącznymi właścicielami. Ciało otrzymaliśmy od Stwórcy w „wieczystą dzierżawę". Nie wolno nam o tym zapomnieć.

Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, Medyczne, Teksty polecane, Porady

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 01.06.2020