„Moc w słabości się doskonali”
W dniach: 12-13 kwietnia na Jasnej Górze, po raz siódmy, odbyła się Pielgrzymka Osób Walczących z Mukowiscydozą. Hasłem tegorocznej pielgrzymki uczyniono słowa, nawiązujące do wypowiedzi Jezusa, cytowanych przez świętego Pawła w Drugim Liście do Koryntian: „Moc bowiem w słabości się doskonali” (2 Kor 12, 9).

zdjęcie: Archiwum prywatne
2025-04-14
W dniach 12-13 kwietnia br. na Jasnej Górze, po raz siódmy, odbyła się Pielgrzymka Osób Walczących z Mukowiscydozą. Mukowiscydoza jest ciężką, nieuleczalną i wieloukładową chorobą genetyczną. Hasłem tegorocznej pielgrzymki uczyniono słowa, nawiązujące do wypowiedzi Jezusa, cytowanych przez świętego Pawła w Drugim Liście do Koryntian: „Moc bowiem w słabości się doskonali” (2 Kor 12, 9). Stały się one zarówno kanwą dla rozważań konferencyjnych o duchowych i psychologicznych aspektach słabości i cierpienia, ich sensu, jak i punktem odniesienia dla indywidualnych modlitw i refleksji podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu i Krzyża. W czasie skupienia modlitewnego Uczestnicy pielgrzymki mieli możliwość powierzenia tajemnic swoich serc w osobistym liście do Jezusa Ukrzyżowanego. Listy te zostały dołączone do darów podczas Eucharystii, sprawowanej przed Cudownym Obrazem. Duchową opiekę nad pielgrzymką sprawował ks. Wojciech Bartoszek.
Podczas spotkania podsumowującego Uczestnicy składali świadectwa osobistej, głębokiej wdzięczności za jego posługę Słowa podczas konferencji oraz Eucharystii. Istotnym punktem pielgrzymki było odnowienie Aktu Zawierzenia Osób Walczących z Mukowiscydozą Matce Bożej Częstochowskiej, Królowej Rodzin i Polski. W Akcie tym powierzono Maryi chorych i członków ich rodzin oraz wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób je wspierają. Oddano codzienne cierpienia, zranienia i słabości, podziękowano za postępy w dostępności leczenia przyczynowego. Dwudniowy czas spotkania rekolekcyjnego przeniknięty był duchem miłości i otwartości. Uczestnicy dzielili się swoimi, nieraz bardzo trudnymi, doświadczeniami osobistego i rodzinnego cierpienia, ale równocześnie świadectwa te ukazywały Moc Bożą, która w tych słabościach ich umacniała. Bogu Najwyższemu i Pani Jasnogórskiej niech będzie chwała i dziękczynienie za wszelkie łaski tego pielgrzymkowego czasu.