Opieka paliatywna to odpowiedź na promocję eutanazji. Ważny głos pro-life z Kanady

„Chcemy wskazywać na potrzebę rozwoju opieki paliatywnej nie tylko w Kanadzie, ale i na całym świecie” – mówi bp Noël Simard, przewodniczący specjalnego sympozjum zorganizowanego w ubiegłym tygodniu w Toronto.

zdjęcie: Canstockphoto.pl

2024-05-27

Chodzi o spotkanie zwracające uwagę na terminalnie chorych pacjentów i sposoby oferowania im godnego życia aż do naturalnej śmierci. Ma to wielkie znaczenie w kraju, gdzie promuje się eutanazję, ale nie tylko tam.

„W stronę narracji nadziei: międzynarodowe, międzywyznaniowe sympozjum nt. opieki paliatywnej” – to tytuł konferencji, która odbyła się pod patronatem miejscowego episkopatu oraz Papieskiej Akademii Życia, a wziął w niej udział abp Vincenzo Paglia, przewodniczący tej watykańskiej organizacji.

Biskup Simard w wywiadzie dla Radia Watykańskiego podkreślił, jak bardzo wielowątkowego podejścia potrzeba przy obchodzeniu się z chorymi w tak specyficznej sytuacji: „Ludzie, zwłaszcza w momencie nadchodzącej śmierci, czują się samotni, odizolowani, często przeświadczeni, że są ciężarem dla członków rodziny, personelu, opiekunów, więc często chcą zakończyć życie bardzo szybko. Towarzyszenie im ma na celu zapewnienie ich, że nie są ciężarem i mają swoją godność. Więc wskazujemy im: nadal jesteś osobą kochaną przez Boga i masz swoje miejsce w społeczeństwie. A my jesteśmy tu, aby powiedzieć ci, że cię kochamy i chcemy pozostać przy tobie”– podkreśla hierarcha.

Kanadyjski biskup zaznaczył, że opieka paliatywna musi się skupiać na różnych potrzebach: fizycznych, duchowych, emocjonalnych, psychologicznych, społecznych.

Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

9

15

16

17

19

21

22

23

24

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 21.06.2024