Maryja i Jezus – drogocenne Ziarna

Na polskiej wsi wytworzył się pewien piękny zwyczaj, związany z dzisiejszym świętem. Do sianego na jesień ziarna dodaje się to, które było święcone wcześniej, na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – święto Matki Bożej Zielnej (15 sierpnia). Jej przyjście na świat jest bowiem zapowiedzią realizacji obietnicy Boga. W Maryi zostało złożone „Ziarno”, które wyda plon w przyszłości. Stąd ziarno siane na jesień jest w zwyczajach ludowych zapowiedzią narodzenia Jezusa.

Bartolomé Esteban Murillo - „Święta Anna i Maryja”

zdjęcie: www.freechristimages.org

2023-09-08

Dzisiaj, 8 września, obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Niewiele jednak wiemy o tym wydarzeniu, ponieważ Ewangelie nie wspominają o nim. Ze źródeł apokryficznych, czyli pozabiblijnych, dowiadujemy się tylko, że Maryja urodziła się posuniętym już w latach św. Annie i św. Joachimowi. Pomimo tych skąpych informacji wiemy, że narodzenie się Izraelitki o imieniu Maryja było częścią zbawczego planu Boga. Urodziła się Ona bowiem w jednej z wielu pobożnych rodzin, które oczekiwały pojawienia się Mesjasza. Otrzymała następnie bardzo popularne w owych czasach imię – Miriam, a Jej przyjściu na świat nie towarzyszyły niezwykłe znaki. Cud tego wydarzenia polegał na tym, że przychodzi na świat dziewczynka, dzięki której Bóg realizuje swe zamiary wobec całej ludzkości. Bóg kocha prostotę. Można zatem powiedzieć, że Maryja doskonale pasuje do Jego upodobań. Ponadto zgadza się Ona całkowicie na realizację Bożej woli w swoim życiu. Dlatego też właśnie Maryja ukazuje nam, że i my możemy być narzędziem w Bożych rękach. Bóg na Jej przykładzie objawia nam prawdę, że do realizacji swoich planów względem człowieka potrzebuje z jego strony pełnego zaufania i współpracy.

Na polskiej wsi wytworzył się pewien piękny zwyczaj, związany z dzisiejszym świętem. Rolnicy, ludzie ciężkiej pracy i prostoty serca, nazwali święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny świętem Matki Bożej Siewnej. Połączyli oni cud narodzin Matki Bożej z cudami, jakich codziennie doświadczamy w otaczającej nas przyrodzie. Kiedy z pól zwieziono już plony, można było rozpocząć orkę i sianie zboża. Stąd właśnie pochodzi druga nazwa święta – Matki Bożej Siewnej. Do sianego na jesień ziarna dodaje się to, które było święcone wcześniej, na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – święto Matki Bożej Zielnej (15 sierpnia). Ma to zapewnić dobry urodzaj w następnym roku. Chodzi też o pewną symbolikę. Pod koniec lata Kościół pragnie uczcić narodzenie Matki Zbawiciela. Jej przyjście na świat jest bowiem zapowiedzią realizacji obietnicy Boga. W Maryi zostało złożone „Ziarno”, które wyda plon w przyszłości. Stąd ziarno siane na jesień jest w zwyczajach ludowych zapowiedzią narodzenia Jezusa.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Najnowsze, najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

30

1

2

3

4

5

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 14.07.2024