„Troska o życie wychowaniem do pokoju!”

Marzec to wyjątkowy miesiąc dla obrońców życia człowieka. Obchodzony jest wówczas Dzień Świętości Życia i Narodowy Dzień Życia.

zdjęcie: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

2023-03-17

Marzec to wyjątkowy miesiąc dla obrońców życia człowieka. Obchodzony jest wówczas Dzień Świętości Życia i Narodowy Dzień Życia. Z tej okazji jak co roku Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zaprasza wszystkich zainteresowanych na dwa ogólnopolskie wydarzenia.

1. 43. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę – 18 marca 2023

Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę, której historia sięga 1980 roku to wyjątkowy czas modlitwy za życie. Miłośnicy życia – przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń pro-life, ale również pielgrzymi indywidualni, gromadzą się na Jasnej Górze, by prosić o ochronę życia poczętych dzieci, a także o konkretne zaangażowanie się struktur państwowych w troskę o osoby z niepełnosprawnościami.

Spotkanie na Jasnej Górze rozpocznie się o godz. 9.00 w auli św. Jana Pawła II. Uczestnicy będą mogli wysłuchać prelekcji w dwóch blokach tematycznych oraz świadectwa rodziny wychowującej niepełnosprawnego syna.  Szczególną uwagę podczas części wykładowej zwrócimy na potrzebę wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, a także zastanowimy się jakie wyzwania aktualnie stoją przed ruchami pro-life.

Centralnym punktem spotkania będzie Msza św. W kaplicy Cudownego Obrazu, pod przewodnictwem JE abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
Spotkanie zakończy się wspólną Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich.

Podczas pielgrzymki zostaną wręczone nagrody XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla młodzieży pro-life „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Przez ostatnie dwa lata, w wyniku panującej w Polsce i na świecie pandemii Covid-19, spotkanie u stóp Jasnogórskiej Pani miało skromniejszy wymiar i ograniczało się do części modlitewnej, a uczestnikami byli jedynie przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń pro-life. Dlatego cieszymy się, że w tym roku możemy zaprosić do udziału w pielgrzymce wszystkich, dla których idea obrony życia jest bliska sercu.

Program Pielgrzymki:

Aula św. Jana Pawła II:
9.00 – Anna i Zbigniew Kasprzykowie – świadectwo.
9.25 – Wojciech Zięba, prezes PSOŻC – "Słodko-gorzki sukces. Zapomniane dzieci z niepełnosprawnościami".

9.50–10.40 Rozdanie nagród w konkursie "Pomóż ocalić życie bezbronnemu".

Kaplica Cudownego Obrazu:
11.00 Msza Święta pod przewodnictwem JE ks. abp. Wacława Depo.

Aula św. Jana Pawła II:
12.15 – Magdalena Guziak-Nowak „Pro-Life – tak, ale jak?”
12.50 – Jan Pospieszalski „Stopniowo, po cichu i konsekwentnie. Unijne prawo przeciw życiu”.
13.20 – Paweł Wosicki (Fundacja „Głos dla Życia") – „Strategie obrony życia”.
13.45 zakończenie części w auli.

15.30 Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.

2.  III Tydzień Modlitw o Ochronę Życia pod hasłem „Troska o życie wychowaniem do pokoju!”

Rok 2022 upłynął pod znakiem agresji Rosji na Ukrainę. Dlatego tematem przewodnim tegorocznego III Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka jest pokój. Człowiek, który z miłością chroni dziecko w łonie matki, nie sięgnie po karabin.

Jak w minionych latach, naszą modlitwą pragniemy objąć wszystkie dzieci nienarodzone i ich rodziców, szczególnie gdy dowiadują się o chorobie dziecka. Będziemy się modlić za młodzież, by była wierna chrześcijańskim wartościom, za pielęgniarki, położne, lekarzy i farmaceutów, a także za polityków i dziennikarzy. Chcemy się też modlić o sprawiedliwość społeczną, przejawiającą się m.in. w realnej pomocy państwa dla osób z niepełnosprawnościami – podkreśla Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Przypomnijmy, że w ubiegłych edycjach do wspólnej modlitwy włączyło się ponad 150 tysięcy osób.

Tydzień Modlitw o Ochronę Życia to okazja, by duchowo zaangażować się w działalność pro-life. W obronie życia modlitwa jest najważniejsza, a jednocześnie dostępna dla każdego. Kolejny krok to refleksja nad swoją postawą „za życiem”. Czy stać nas na drobne gesty codziennej życzliwości? Zwykle nie potrzeba wiele, czasem wystarczy jedno z miłością wypowiedziane zdanie. Na ile jesteśmy gotowi pomóc: finansowo, organizacyjnie czy poświęcając swój czas?

Tydzień Modlitw o Ochronę Życia, pod hasłem „Troska o życie od poczęcia wychowaniem do pokoju” rozpocznie się w liturgiczne wspomnienie św. Józefa, czyli 19 marca, a zakończy w Dzień Świętości Życia (25 marca). Przez 7 dni będziemy rozważać papieskie teksty zawarte w orędziach na Światowy Dzień Pokoju, modlitwę o pokój autorstwa papieży oraz modlitwę ułożoną przez św. Jana Pawła II i zaczerpniętą z encykliki Evangelium vitae. To okazja, by duchowo zaangażować się w działalność pro-life.

Zachęcamy, aby zaprosić do wspólnej modlitwy członków rodziny, przyjaciół, znajomych ze wspólnot. Świat potrzebuje na nowo usłyszeć Ewangelię Życia, dobrą nowinę o życiu, które jest darem – kruchym, ale bezcennym – dodaje Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji PSOŻC.

W ramach wydarzenia nasze Stowarzyszenie przygotowało broszurę z modlitwami na każdy dzień, którą bezpłatnie można zamówić w biurze PSOŻC lub pobrać ze strony www.pro-life.pl. Ponadto jak co roku przygotowane będą nagrania wideo i audio rozważań poszczególnych dni.

Autorzy tekstów, Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

5

11

12

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 28.05.2024