Stacja Kongresu Eucharystycznego z udziałem osób chorych i starszych
Stacja z udziałem osób chorych i starszych Kongresu Eucharystycznego, trwającego od kilku dni w diecezji sandomierskiej, odbyła się 22 czerwca w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.
2022-06-24
Konferencję wygłosił ks. dr Wojciech Bartoszek - krajowy duszpasterz chorych, który zwrócił uwagę na to, że dzięki ludziom chorym dochodzi do zmiany miejsc w świątyni. Amboną staje się łóżko chorego oraz wózek inwalidzki, które są właściwymi miejscami głoszenia Apostolstwa Chorego.
Stąd też obecność tej wspólnoty, zdaniem duszpasterza, musi być widoczna na Kongresie Eucharystycznym.
– Swoje korzenie duchowe i teologiczne Apostolstwo Chorych ma w osobie Jezusa Chrystusa, w Jego męce na krzyżu i w osobie Matki Najświętszej, zwłaszcza w obrazie Maryi stojącej przy umiejącym Synu – wyjaśniał kaznodzieja.
Duchowny wskazał na trzy warunki przynależności do Apostolstwa stanowiące istotę i charyzmat tej wspólnoty. Są to - przyjęcie cierpienia z poddaniem się woli Bożej; znoszenie go cierpliwie po chrześcijańsku w jedności z Jezusem, który się za nas ofiarował na krzyżu i wciąż żyje w Kościele i ofiarowanie cierpienia Bogu w intencji przybliżenia Królestwa Bożego, za zbawienie świata, za Kościół, ojczyznę oraz Ojca świętego.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, który w homilii mówił o idei Kongresu Eucharystycznego oraz tajemnicy cierpienia zanurzonej w męce Chrystusa oraz o znaczeniu modlitwy osób chorych, będącej skarbem Kościoła.
- W całej diecezji przeżywamy wielkie święto Eucharystii. Chcemy w Bogu i Jezusie obecnym na ziemi w postaci Najświętszego Sakramentu koncentrować wszystkie nasze sprawy, a zwłaszcza te najbardziej zasadnicze. Doskonałą lekturą na ten czas jest encyklika Jana Pawła II "Ecclesia de Eucharistia", ogłoszona w 2003 roku. Ojciec święty syntetycznie zakończył swe rozważania, pisząc, że tajemnica Eucharystii jako ofiara, jako obecność i jako uczta jest źródłem i szczytem życia Kościoła – zachęcał kaznodzieja.
Biskup podkreślił, iż osoby cierpiące są źródłem siły, Chrystus bowiem był najsilniejszy w chwili męki na krzyżu. Każde cierpienie jest uświęcające, zwłaszcza jeśli jest wyprowadzone z krzyża Jezusa.
Tarnobrzeska parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy została wybrana na diecezjalną stację Kongresu Eucharystycznego poświęconą chorym i seniorom, m.in. z uwagi na prowadzone w niej od ponad 20 lat Hospicjum Świętego Ojca Pio.