Panteon Górnośląski – „otwarta encyklopedia Śląska”

W przyziemiu katedry Chrystusa Króla otwarto Panteon Górnośląski. Nowa instytucja kultury w nowoczesnej, multimedialnej formie upamiętnia ważne dla historii regionu postaci. Niemniej – jak podkreślił podczas ceremonii otwarcia wicepremier Piotr Gliński – jest to „otwarta encyklopedia Śląska”.

zdjęcie: wikimedia.org

2022-06-20

Inauguracja Panteonu Górnośląskiego odbyła się w ramach obchodów stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Podczas uroczystości otwarcia abp Wiktor Skworc stwierdził, że Panteon będzie pełnił ważne funkcje społeczne: kulturalną, edukacyjną i formacyjną. – Systemu wartości nie przekazuje się przez uczenie formułek, definicji wartości, tylko najlepiej z pokolenia na pokolenie – mówił. Zwrócił uwagę na znaczenie wartości, którymi kierowały się w życiu społecznym postaci upamiętnione w Panteonie.

Podkreślił wagę kultury w relacji człowieka do Boga. – Mówią, że pan Bóg mówi do człowieka naturą, a człowiek odpowiada Bogu kulturą, zaś językiem kultury są wartości – zaznaczył. Tłumaczył, że „w Panteonie mamy ludzi wartościowych; ludzi, którzy przekazują bardzo konkretne wartości, postawy społecznie pożądane w każdym systemie”. – Oby tych, którzy będą szli śladami naszych przodków było jak najwięcej, żeby się zainspirowali tymi pięknymi postaciami z Górnego Śląska, które mają nam wiele do powiedzenia i swoim życiem potwierdzają system wartości, który jest nam bardzo bliski – kontynuował abp Skworc.

Obecny na uroczystości wicepremier prof. Gliński nazwał Panteon „otwartą encyklopedią Śląska”. – Ufam, że będzie to ważne miejsce na kulturalnej mapie Katowic, Śląska i całej Polski, miejsce edukacji, budowania polskiej tożsamości i refleksji nad ofiarą tych, dzięki którym czujemy się dziś Polakami – mówił. –To jakby otwarta encyklopedia Śląska; otwarta, bo organizatorzy Panteonu deklarują dialog i otwartość na dalszy rozwój tego wspólnego miejsca pamięci – dodał.

Odwołując się do wyboru kandydatów do Panteonu powiedział, że „w tym wyborze postaci chcemy upamiętnić wszystkich, którzy bronili tożsamości; także matki przekazujące wiarę i język swoim dzieciom, także nieugiętych nauczycieli szkół; także anonimowych bohaterów, wiernych Bogu i ojczyźnie. Także osoby, którym niedana była łaska wiary, ale kochały polski Śląsk i bardzo mu się przez swoje życie i pracę zasłużyły – wyjaśniał prof. Gliński.

Za Panteon Górnośląski odpowiedzialne są cztery podmioty: Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Katowice, Archidiecezja Katowicka oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowa instytucja kultury na mapie Górnego Śląska została urządzona w podziemiach katowickiej katedry. Nowoczesna wystawa została przygotowana w formie ścieżki edukacyjnej z wykorzystaniem multimediów. Jej celem jest upamiętnienie zasłużonych dla Górnego Śląska twórców, artystów, naukowców, polityków, żołnierzy i duchownych. Dotychczas opracowano 166 biogramów. W opracowaniu są kolejne.

W uroczystości otwarcia Panteonu Górnośląskiego udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ludzie nauki i kultury, przedstawiciele duchowieństwa oraz zaproszeni goście. Dla zwiedzających placówka otwarta zostanie 16 lipca.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 29.03.2024