Tegoroczne Drogi Krzyżowe pod znakiem modlitw w intencji Ukrainy

Modlitwom, Drogom Krzyżowym czy koncertom pasyjnym pod koniec tegorocznego Wielkiego Postu towarzyszą często intencje nawiązujące do sytuacji w Ukrainie. O pokój za naszą wschodnią granicą i ustanie rosyjskiej agresji modlą się katolicy także w ramach inicjatyw ekumenicznych.

zdjęcie: cathopic.com

2022-04-07

Katolicy rzymscy, grekokatolicy, prawosławni i ewangelicy z Polski i Niemiec będą się modlić w środę w szczecińskiej katedrze św. Jakuba Apostoła w intencji pokoju w Ukrainie. Nabożeństwu ekumenicznemu przewodniczyć będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, a kazanie wygłosi biskup ewangelicki Christian Stäblein z Berlina.

Modlitwa chrześcijan z terenów przygranicznych nad Odrą i Nysą Łużycką odbędzie się w ramach drugiej już konsultacji ekumenicznej. Do pierwszej konsultacji doszło w 2019 r. we Frankfurcie nad Odrą. Złożyły się na nią wspólne rozmowy i modlitwy chrześcijan zamieszkujących ten obszar.

Również w Szczecinie w intencji pokoju w Ukrainie i na świecie będą się modlić uczestnicy Drogi Krzyżowej, która odbędzie się w piątek 8 kwietnia. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 20.00 na Placu Lotników, a zakończy przy Figurze św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach.

W intencji pokoju w Ukrainie zostanie odprawiona w Wielki Piątek 15 kwietnia Centralna Droga Krzyżowa w Warszawie. Poprowadzą ją wspólnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wraz z abp. Eugeniuszem Popowiczem, grekokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim. Razem będą się modlić na ulicach Warszawy katolicy łacińscy i greccy.

Poszczególnym stacjom Centralnej Drogi Krzyżowej będą towarzyszyły rozważania przygotowane w przez Wojciecha Modesta Amaro wraz z małżonką Agnieszką. Tematyka będzie dotyczyła miłosierdzia Bożego, także w kontekście wojny w Ukrainie.

Droga Krzyżowa wyruszy o godz. 20:00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny, następnie przejdzie ulicą Miodową, Senatorską do placu Teatralnego. Później ulicą Wierzbową do pl. Piłsudskiego, ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny.

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś zaprasza do modlitwy o pokój w Ukrainie podczas Ekumenicznej Drogi Krzyżowej ulicami Łodzi. Odbędzie się ona w piątek 8 kwietnia. Rozpoczęcie zaplanowano na godz. 19.00 przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283), następnie przewidziano przejście ul. Piotrkowską do ul. Tuwima i zakończenie przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża (ul. Sienkiewicza 38). Uczestnicy nabożeństwa są proszeni o przyniesienie świec.

W wielu miejscach zapowiedzi wielkopostnych wydarzeń przyozdobiono w niebiesko-żółte ukraińskie barwy narodowe. Informacjom w języku polskim towarzyszą napisy w języku ukraińskim. Także rozważania dróg krzyżowych przetłumaczono na język naszych wschodnich sąsiadów.

Wielkopostna Droga Krzyżowa w intencji pokoju na Ukrainie odbędzie się w sobotę 9 kwietnia na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Nabożeństwu pasyjnemu będzie przewodniczył ks. dr Manfred Deselaers z oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy. Ten katolicki kapłan z diecezji Aachen jest także autorem rozważań przy poszczególnych stacjach.

W czasie rozważań fragmenty Pisma Świętego przeplatać się będą ze wspomnieniami rzeczywistości obozowej, obok refleksji i modlitwy. Tekst medytacji Drogi Krzyżowej w Auschwitz-Birkenau ma być także dostępny w języku ukraińskim. „W tym roku szczególnie czujemy wagę modlitwy o pokój. Zapraszamy także gości z Ukrainy” – zaprasza pracujący od 32 lat w Oświęcimiu ks. Deselaers.

Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 14.00 przy bramie byłego obozu w Brzezince. O godz. 17.00 sprawowana będzie Msza św. w kościele parafialnym w Brzezince. Organizatorzy proszą uczestników o wcześniejsze zgłoszenie udziału.

Już po raz dwudziesty drugi Droga Krzyżowa odbędzie się na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Początek w piątek 8 kwietnia o godz. 18.00. Jej organizatorami są Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży oraz Państwowe Muzeum na Majdanku.

Tegorocznym hasłem nabożeństwa będą słowa Ewangelii św. Jana: “Aby byli jedno”. Uczestnicy tradycyjnie przejdą obozowymi drogami, rozważając Mękę Pańską, w oparciu o wspomnienia byłych więźniów obozu koncentracyjnego. Głównym wątkiem rozważań będzie zjednoczenie w cierpieniu, które może dotknąć każdego niezależnie od pochodzenia, sytuacji życiowej czy wieku. Ale nie tylko.

Tradycją w Legnicy jest Miejska Droga Krzyżowa, której przewodniczy biskup legnicki. Podobnie jak w latach ubiegłych, odbędzie się ona w piątek przed Niedzielą Palmową, czyli w tym roku 8 kwietnia. Nabożeństwo rozpocznie się w katedrze legnickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 19.30, a zakończy na placu Orląt Lwowskich.

W imieniu bp. Andrzeja Siemieniewskiego do wzięcia w niej udziału zaprasza ks. Robert Bielawski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego legnickiej kurii biskupiej. Zaproszenie dotyczy wszystkich księży, mieszkańców Legnicy i okolicznych miejscowości, „a także nasze Siostry i naszych Braci z Ukrainy”. Kuria zachęca do zabrania za sobą świec lub lampionów i domowych krzyży.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 29.04.2024