Obchody Światowego Dnia Chorego w diecezjach w Polsce

We wtorek 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, obchodzić będziemy XXVIII Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce odbędą się msze święte i modlitewne spotkania dla osób chorych, ich rodzin, opiekunów i przedstawicieli służby zdrowia.

zdjęcie: www.gosc.pl

2020-02-05

Archidiecezja częstochowska

Zapraszamy chorych, ich rodziny, służbę zdrowia, wspólnoty i stowarzyszenia, którym sprawa chorych jest bliska oraz duszpasterzy i osoby konsekrowane do wzięcia udziału w archidiecezjalnych obchodach XXVIII Światowego Dnia Chorego. Miejscem uroczystości archidiecezjalnych będzie kościół św. Wojciecha BM w Częstochowie. Uroczystej Eucharystii w dniu 11 lutego br. o godz. 11.00 będzie przewodniczył Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo. Tego samego dnia odbędzie się całonocne czuwanie na Jasnej Górze w intencji chorych prowadzone przez Wspólnotę BETEL. Początek czuwania o godz. 21.00.

Archidiecezja gnieźnieńska

Centralne obchody odbędą się w Domu Pomocy Społecznej w Ludzisku. Biskup senior Bogdan Wojtuś będzie przewodniczył Mszy świętej w intencji chorych i wygłosi homilię. Początek o godz. 10.00.

Archidiecezja katowicka

– 6 lutego, godz. 10.00, Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach – Briefing prasowy poświęcony prezentacji tegorocznego Orędzia papieża Franciszka na XXVIII Światowy Dzień Chorego.
– 9 lutego, godz. 9.00-15.00, Dom Katechetyczny przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, Plac ks. Emila Szramka 1, Katowice – Biała Niedziela – bezpłatne badania profilaktyczne, możliwość rozmowy i konsultacji z lekarzami i pielęgniarkami.
– Obchody diecezjalne odbędą się we wtorek 11 lutego br. w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku-Orzepowicach. Mszy świętej o godz. 10.00 będzie przewodniczył abp Wiktor Skworc. Msza święta będzie transmitowana przez radio eM (107, 6 FM).

Biskupi pomocniczy będą przewodniczyć w tym dniu Mszom świętym za chorych w następujących miejscach:

Bp Marek Szkudło
– Mikołów, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (siostry boromeuszki), godz. 10.30
– Mikołów, Szpital św. Józefa, godz. 14.30

Bp Adam Wodarczyk
– Katowice-Panewniki, Bazylika oo. Franciszkanów, godz. 12.00

Bp Grzegorz Olszowski
– Ruda Śląska-Kochłowice, Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, godz. 12.00
– Tychy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1, godz. 15.00

Zachęcamy księży do zorganizowania w parafiach, szpitalach, hospicjach, domach opieki społecznej Mszy świętych w intencji chorych oraz nabożeństwa połączonego z udzielaniem chorym parafianom sakramentu namaszczenia.

Archidiecezja krakowska

Gorąco zapraszamy na diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego, które odbędą się we wtorek 11 lutego w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Zapraszamy osoby chore, niepełnosprawne i starsze oraz wszystkich, którzy poprzez swoją pracę służą człowiekowi choremu na godz. 11.30, by wspólnie przygotować się do uroczystej Mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 12.00. Mszy świętej przewodniczył będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz. W czasie Mszy wszyscy chętni chorzy i starsi uczestnicy pielgrzymki otrzymają sakrament namaszczenia chorych. Prosimy księży o pomoc w spowiedzi, a także o włączenie się w udzielanie sakramentu chorych. Po Mszy świętą zapraszamy uczestników na ciepłą herbatę do Domu Duszpasterskiego.

Archidiecezja lubelska

Centralne obchody Światowego Dnia Chorego w archidiecezji lubelskiej rozpoczną się 11 lutego o godz. 10.00 w archikatedrze lubelskiej.

Z okazji Światowego Dnia Chorego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie organizuje akcję poboru krwi i rejestrację dawców szpiku kostnego „Honorowi krwiodawcy Lubelszczyzny dla życia i zdrowia chorych”. Akcja będzie miała miejsce 9 lutego 2020 r. (niedziela) w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8 w Lublinie.

Rejestracja w godzinach

10.00-14.00 • krew pełna
10.00-12.30 • osocze
10.00-12.00 • płytki
10.00-15.00 • rejestracja do ośrodka dawców szpiku

Archidiecezja poznańska

Centralne uroczystości odbędą się w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji chorych i cierpiących oraz tych, którzy niosą im pomoc i ulgę w cierpieniu. Pragniemy również przed obrazem Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, podziękować Panu Bogu za wszystkich pracowników Służby Zdrowia. Po Mszy świętej będzie możliwość uczczenia relikwii św. Peregryna – patrona chorych na raka.  

Archidiecezja przemyska

Caritas Archidiecezji Przemyskiej wraz z diecezjalnym duszpasterzem chorych, ks. Marcinem Hunią, zapraszają księży kapelanów szpitali, wszystkich chorych, cierpiących, samotnych i niepełnosprawnych, przebywających w Domach Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domach Samopomocy, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Dziennego Pobytu na uroczystą Mszę świętą ofiarowaną w ich intencjach.

Msze święte odbędą się we wtorek, 11 lutego 2020 roku w następujących świątyniach archidiecezji:

 • Jarosław – Dom Ulgi w Cierpieniu im. Św. Jana Pawła II – godz. 10.00 – abp Adam Szal
 • Przemyśl – pw. Miłosierdzia Bożego – godz. 10.00 – abp Józef Michalik
 • Sanok – Fara pw. Przemienienia Pańskiego – godz. 10.00 – bp Stanisław Jamrozek
 • Łańcut – Fara pw. św. Stanisława Biskupa – godz. 10.00 – ks. Józef Bar
 • Przeworsk – Fara pw. Ducha Świętego – godz. 10.00 – ks. Piotr Baraniewicz
 • Brzozów – Bazylika pw. Przemienienia Pańskiego – godz. 10.00 – ks. Marcin Hunia
 • Krosno – Centrum medyczno-charytatywne Caritas – godz. 10.00 – ks. Wojciech Sabik
 • Ustrzyki Dolne – pw. Józefa Robotnika – godz.11.00 – ks. Tomasz Stec

Modlitewne spotkanie zakończy się adoracją z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na sposób błogosławieństwa udzielanego w Lourdes.

Archidiecezja warszawska

Kard. Kazimierz Nycz
– 11 lutego, godz. 16.00 – Msza święta w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA (ul. Wołoska 137, Warszawa)

Bp Rafał Markowski
– 11 lutego, godz. 10.00 – Msza święta w Szpitalu Powiatowym w Pruszkowie (ul. Armii Krajowej 2/4, Pruszków) i spotka się z pacjentami i personelem tej placówki
– 11 lutego, godz. 15.00 – Msza święta w Centralnym Szpitalu Klinicznym na Banacha w Warszawie

Archidiecezja wrocławska

Msza święta w intencji chorych, ich rodzin i opiekunów zostanie odprawiona w katedrze wrocławskiej 11 lutego o godz. 10.00

Diecezja bielsko-żywiecka

Bp Roman Pindel
– 11 lutego, godz. 14.00, Szpital Śląski w Cieszynie – Msza święta i odwiedziny chorych na oddziałach

Bp Piotr Greger
– 11 lutego, godz. 10.00, Hospicjum św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej – nabożeństwo i odwiedziny chorych
– 11 lutego, godz. 13.00, NZOL sióstr serafitek w Oświęcimiu – Msza  święta i odwiedziny chorych
– 11 lutego, godz. 15.00, Hospicjum w Oświęcimiu – Koronka do Miłosierdzia Bożego i odwiedziny chorych

Diecezja bydgoska

11 lutego, o godz. 12.00 w katedrze bydgoskiej sprawowana będzie Msza święta z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych pod przewodnictwem bpa ordynariusza Jana Tyrawy. Do wspólnej modlitwy zapraszamy szczególnie osoby chore i ich rodziny, pracowników służby zdrowia, księży kapelanów szpitalnych, wolontariuszy oraz wszystkie osoby opiekujące się chorymi.

Zwracamy się także do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy cieszą się zdrowiem, aby w miarę swoich możliwości udzielili potrzebnego wsparcia i pomocy w chorym w dotarciu tego dnia do katedry, by jak największa liczba osób dotkniętych cierpieniem mogła cieszyć się wspólnotą modlitwy przy ołtarzu Chrystusa.

Diecezja gliwicka

– 8 lutego, godz. 14.00 – Msza święta, której w Hospicjum w Gliwicach (ul. Daszyńskiego29) przewodniczył będzie bp Andrzej Iwanecki
– 11 lutego, godz. 10.00 – Pielgrzymka osób chorych, niepełnosprawnych, starszych, emerytów i rencistów, sanktuarium Matki Bożej w Lubecku Lubecko
– 11 lutego, godz. 13.30 – bp Jan Kopiec odprawi Mszę świętą oraz odwiedzi chorych w Szpitalu Onkologicznym w Gliwicach
– 11 lutego, godz. 11.00 – bp Andrzej Iwanecki odprawi Mszę świętą oraz odwiedzi chorych w DPS w Zabrzu (ul. Cisowa)

Diecezja kaliska

11 lutego w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odbędą się diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego.
Program obchodów:
– godz. 11.15 – Konferencja „Dar życia i posługi bł. Hanny Chrzanowskiej”
– godz. 12.00 – Msza święta pod przewodnictwem bpa Łukasza Buzuna połączona z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych
– godz. 13.00 – Spotkanie przy stole

Diecezja kielecka

Diecezjalne obchody XXVIII Światowego Dnia Chorego pod przewodnictwem bpa Jana Piotrowskiego odbędą się 11 lutego o godz. 11.00 w Domu Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy.

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska

11 lutego
Kapelani szpitalni w wymienionych miejscowościach odprawią Msze święte i będą udzielali sakramentu namaszczenia chorych:

– Koszalin, kaplica pw. św. Brata Alberta w Szpitalu Wojewódzkim, ks. Piotr Liwiński, Msza święta o godz. 15.00
– Słupsk, kaplica pw. św. Jana Pawła II w Szpitalu Wojewódzkim, ks. Cezary Iwanowski, Msza święta o godz. 16.00
– Piła, kaplica pw. Świętych Pierwszych Męczenników Polskich w Szpitalu Specjalistycznym, ks. Dariusz Presnal SDB, ks. Tadeusz Kiciński SDB, Msza święta o godz. 16.00
– Szczecinek, kaplica pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szpitalu, ks. Dawid Andryszczak, Msza święta o godz. 12.30

12 lutego
W bazylice w Skrzatuszu o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji chorych. W tym miesiącu w modlitwie polecamy szczególnie dawców i biorców przeszczepów. Po Mszy świętej możliwość spotkania z chorymi w Domu Pielgrzyma. Informacje, ks. Dawid Andryszczak, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia, tel. 534 723 526

16 lutego
Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego
– Hospicjum w Darłowie, Msza święta o godz. 11.00 pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Włodarczyka. Biskup odwiedzi również chorych w pokojach

Diecezja płocka

Z okazji Światowego Dnia Chorego zapraszamy na rekolekcje „Spotkałem Proroka”. Rekolekcje odbywać się będą w dniach 9-11 lutego w kaplicy Szpitala w Ciechanowie. Początek codziennie o godz. 16.30

Diecezja radomska

– godz. 10.30 – Dzień Chorego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym
– godz. 11.30 – Dzień Chorego w Radomskim Centrum Onkologii
– godz. 14.00 – Dzień Chorego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu

Diecezja rzeszowska

W diecezji rzeszowskiej główne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej o godz. 9.00.

Diecezja sosnowiecka

W związku ze Światowym Dniem Chorego wszystkie osoby dotknięte cierpieniem zapraszamy 11 lutego na godz. 10.00 do Bazyliki Katedralnej w Sosnowcu na wspólną modlitwę. W czasie Mszy świętej zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych.

Diecezja świdnicka

11 lutego z okazji Światowego Dnia Chorego bp Ignacy Dec będzie celebrował Eucharystię w intencji chorych w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Boboli w Świdnicy, (ul. Wałbrzyska) o godzinie 11.00. Podczas Mszy świętej będzie udzielany sakrament namaszczenia chorych. Bardzo prosimy rodziny i osoby opiekujące się chorymi o pomoc im w dotarciu na wspólną modlitwę. 

Diecezja tarnowska

11 lutego bp Andrzej Jeż z okazji Światowego Dnia Chorego odwiedzi chorych ZOL-u w Grybowie. O godz. 10.00 odwiedzi ich w pokojach, a o godz. 11.00 odprawi Mszę świętą w ich intencji i wygłosi homilię.

Diecezja toruńska

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego będą miały miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu o godz. 11.00.

Diecezja warszawsko-praska

6 lutego
Prezentacja orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Roentgena 5, Warszawa, godz. 10.00

8 lutego
Eucharystia i spotkanie z pensjonariuszami Charytatywnego Dzieła Miłości im. ks. Ignacego Kłopotowskiego – DPS w Loretto k. Kamieńczyka, godz. 14.00

9 lutego
Eucharystia radiowa z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, godz. 9.00

10 lutego
Eucharystia w DPS w Kątach, godz. 10.00

11 lutego
– Spotkanie z pacjentami Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza, ul. Niekłańska 4/24, Warszawa, godz. 10.00
– Uroczysta suma w Sanktuarium MB z Lourdes, ul. Wileńska 69, Warszawa, godz.11.00
– Msza święta i spotkanie z pacjentami Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, ul. Kondratowicza 8, Warszawa, godz. 15.00
– Spotkanie z pacjentami Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, aleja Dzieci Polskich 10 w Warszawie-Międzylesiu, godz. 15.00

Diecezja włocławska

Program obchodów XXVIII Światowego Dnia Chorego w Diecezji Włocławskiej:

 • Rejon włocławski

– 8 lutego, godz. 11.00 – Eucharystia z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych pod przewodnictwem bpa Wiesława Meringa, parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika  we Włocławku
– 9 lutego – Eucharystia w kaplicy szpitalnej we Włocławku pod przewodnictwem ks. prał. Sławomira Deręgowskiego

 • Rejon sieradzki

– 11 lutego, godz. 17.00 – Eucharystia z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych pod przewodnictwem bpa Wiesława Meringa w parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli

 • Rejon koniński

– 10 lutego, godz. 18.00 – Eucharystia z nabożeństwem o uzdrowienie duszy i ciała pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Antczaka, diecezjalnego moderatora Odnowy w Duchu Świętym, par. NMP Królowej Polski w Kaczkach Średnich
– 17 lutego – Centralne Obchody Dnia Chorego, Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Koninie: godz. 16.00 – Spotkanie z chorymi w Szpitalu w Koninie (kaplica szpitalna)
– godz. 17.00 – Rozpoczęcie Uroczystości XXVIII Światowego Dnia Chorego w Koninie – parafia św. Bartłomieja Apostoła w Koninie – transmisja przez Radio Maryja i TV TRWAM
– godz.18.30 – Eucharystia z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych pod przewodnictwem bpa Wiesława Meringa – transmisja przez Radio Maryja i TV TRWAM

Diecezja warmińska

11 lutego o godz. 12.00 z okazji Światowego Dnia Chorego w katedrze św. Jakuba w Olsztynie odbędzie się Msza święta połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Liturgii przewodniczył będzie abp Józef Górzyński.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 02.04.2020