Obchody Światowego Dnia Chorego w diecezjach w Polsce

We wtorek 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, obchodzić będziemy XXVIII Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce odbędą się msze święte i modlitewne spotkania dla osób chorych, ich rodzin, opiekunów i przedstawicieli służby zdrowia.

zdjęcie: www.gosc.pl

2020-02-05

Archidiecezja częstochowska

Zapraszamy chorych, ich rodziny, służbę zdrowia, wspólnoty i stowarzyszenia, którym sprawa chorych jest bliska oraz duszpasterzy i osoby konsekrowane do wzięcia udziału w archidiecezjalnych obchodach XXVIII Światowego Dnia Chorego. Miejscem uroczystości archidiecezjalnych będzie kościół św. Wojciecha BM w Częstochowie. Uroczystej Eucharystii w dniu 11 lutego br. o godz. 11.00 będzie przewodniczył Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo. Tego samego dnia odbędzie się całonocne czuwanie na Jasnej Górze w intencji chorych prowadzone przez Wspólnotę BETEL. Początek czuwania o godz. 21.00.

Archidiecezja gnieźnieńska

Centralne obchody odbędą się w Domu Pomocy Społecznej w Ludzisku. Biskup senior Bogdan Wojtuś będzie przewodniczył Mszy świętej w intencji chorych i wygłosi homilię. Początek o godz. 10.00.

Archidiecezja katowicka

– 6 lutego, godz. 10.00, Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach – Briefing prasowy poświęcony prezentacji tegorocznego Orędzia papieża Franciszka na XXVIII Światowy Dzień Chorego.
– 9 lutego, godz. 9.00-15.00, Dom Katechetyczny przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, Plac ks. Emila Szramka 1, Katowice – Biała Niedziela – bezpłatne badania profilaktyczne, możliwość rozmowy i konsultacji z lekarzami i pielęgniarkami.
– Obchody diecezjalne odbędą się we wtorek 11 lutego br. w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku-Orzepowicach. Mszy świętej o godz. 10.00 będzie przewodniczył abp Wiktor Skworc. Msza święta będzie transmitowana przez radio eM (107, 6 FM).

Biskupi pomocniczy będą przewodniczyć w tym dniu Mszom świętym za chorych w następujących miejscach:

Bp Marek Szkudło
– Mikołów, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (siostry boromeuszki), godz. 10.30
– Mikołów, Szpital św. Józefa, godz. 14.30

Bp Adam Wodarczyk
– Katowice-Panewniki, Bazylika oo. Franciszkanów, godz. 12.00

Bp Grzegorz Olszowski
– Ruda Śląska-Kochłowice, Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, godz. 12.00
– Tychy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1, godz. 15.00

Zachęcamy księży do zorganizowania w parafiach, szpitalach, hospicjach, domach opieki społecznej Mszy świętych w intencji chorych oraz nabożeństwa połączonego z udzielaniem chorym parafianom sakramentu namaszczenia.

Archidiecezja krakowska

Gorąco zapraszamy na diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego, które odbędą się we wtorek 11 lutego w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Zapraszamy osoby chore, niepełnosprawne i starsze oraz wszystkich, którzy poprzez swoją pracę służą człowiekowi choremu na godz. 11.30, by wspólnie przygotować się do uroczystej Mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 12.00. Mszy świętej przewodniczył będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz. W czasie Mszy wszyscy chętni chorzy i starsi uczestnicy pielgrzymki otrzymają sakrament namaszczenia chorych. Prosimy księży o pomoc w spowiedzi, a także o włączenie się w udzielanie sakramentu chorych. Po Mszy świętą zapraszamy uczestników na ciepłą herbatę do Domu Duszpasterskiego.

Archidiecezja lubelska

Centralne obchody Światowego Dnia Chorego w archidiecezji lubelskiej rozpoczną się 11 lutego o godz. 10.00 w archikatedrze lubelskiej.

Z okazji Światowego Dnia Chorego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie organizuje akcję poboru krwi i rejestrację dawców szpiku kostnego „Honorowi krwiodawcy Lubelszczyzny dla życia i zdrowia chorych”. Akcja będzie miała miejsce 9 lutego 2020 r. (niedziela) w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8 w Lublinie.

Rejestracja w godzinach

10.00-14.00 • krew pełna
10.00-12.30 • osocze
10.00-12.00 • płytki
10.00-15.00 • rejestracja do ośrodka dawców szpiku

Archidiecezja poznańska

Centralne uroczystości odbędą się w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji chorych i cierpiących oraz tych, którzy niosą im pomoc i ulgę w cierpieniu. Pragniemy również przed obrazem Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, podziękować Panu Bogu za wszystkich pracowników Służby Zdrowia. Po Mszy świętej będzie możliwość uczczenia relikwii św. Peregryna – patrona chorych na raka.  

Archidiecezja przemyska

Caritas Archidiecezji Przemyskiej wraz z diecezjalnym duszpasterzem chorych, ks. Marcinem Hunią, zapraszają księży kapelanów szpitali, wszystkich chorych, cierpiących, samotnych i niepełnosprawnych, przebywających w Domach Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domach Samopomocy, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Dziennego Pobytu na uroczystą Mszę świętą ofiarowaną w ich intencjach.

Msze święte odbędą się we wtorek, 11 lutego 2020 roku w następujących świątyniach archidiecezji:

 • Jarosław – Dom Ulgi w Cierpieniu im. Św. Jana Pawła II – godz. 10.00 – abp Adam Szal
 • Przemyśl – pw. Miłosierdzia Bożego – godz. 10.00 – abp Józef Michalik
 • Sanok – Fara pw. Przemienienia Pańskiego – godz. 10.00 – bp Stanisław Jamrozek
 • Łańcut – Fara pw. św. Stanisława Biskupa – godz. 10.00 – ks. Józef Bar
 • Przeworsk – Fara pw. Ducha Świętego – godz. 10.00 – ks. Piotr Baraniewicz
 • Brzozów – Bazylika pw. Przemienienia Pańskiego – godz. 10.00 – ks. Marcin Hunia
 • Krosno – Centrum medyczno-charytatywne Caritas – godz. 10.00 – ks. Wojciech Sabik
 • Ustrzyki Dolne – pw. Józefa Robotnika – godz.11.00 – ks. Tomasz Stec

Modlitewne spotkanie zakończy się adoracją z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na sposób błogosławieństwa udzielanego w Lourdes.

Archidiecezja warszawska

Kard. Kazimierz Nycz
– 11 lutego, godz. 16.00 – Msza święta w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA (ul. Wołoska 137, Warszawa)

Bp Rafał Markowski
– 11 lutego, godz. 10.00 – Msza święta w Szpitalu Powiatowym w Pruszkowie (ul. Armii Krajowej 2/4, Pruszków) i spotka się z pacjentami i personelem tej placówki
– 11 lutego, godz. 15.00 – Msza święta w Centralnym Szpitalu Klinicznym na Banacha w Warszawie

Archidiecezja wrocławska

Msza święta w intencji chorych, ich rodzin i opiekunów zostanie odprawiona w katedrze wrocławskiej 11 lutego o godz. 10.00

Diecezja bielsko-żywiecka

Bp Roman Pindel
– 11 lutego, godz. 14.00, Szpital Śląski w Cieszynie – Msza święta i odwiedziny chorych na oddziałach

Bp Piotr Greger
– 11 lutego, godz. 10.00, Hospicjum św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej – nabożeństwo i odwiedziny chorych
– 11 lutego, godz. 13.00, NZOL sióstr serafitek w Oświęcimiu – Msza  święta i odwiedziny chorych
– 11 lutego, godz. 15.00, Hospicjum w Oświęcimiu – Koronka do Miłosierdzia Bożego i odwiedziny chorych

Diecezja bydgoska

11 lutego, o godz. 12.00 w katedrze bydgoskiej sprawowana będzie Msza święta z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych pod przewodnictwem bpa ordynariusza Jana Tyrawy. Do wspólnej modlitwy zapraszamy szczególnie osoby chore i ich rodziny, pracowników służby zdrowia, księży kapelanów szpitalnych, wolontariuszy oraz wszystkie osoby opiekujące się chorymi.

Zwracamy się także do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy cieszą się zdrowiem, aby w miarę swoich możliwości udzielili potrzebnego wsparcia i pomocy w chorym w dotarciu tego dnia do katedry, by jak największa liczba osób dotkniętych cierpieniem mogła cieszyć się wspólnotą modlitwy przy ołtarzu Chrystusa.

Diecezja gliwicka

– 8 lutego, godz. 14.00 – Msza święta, której w Hospicjum w Gliwicach (ul. Daszyńskiego29) przewodniczył będzie bp Andrzej Iwanecki
– 11 lutego, godz. 10.00 – Pielgrzymka osób chorych, niepełnosprawnych, starszych, emerytów i rencistów, sanktuarium Matki Bożej w Lubecku Lubecko
– 11 lutego, godz. 13.30 – bp Jan Kopiec odprawi Mszę świętą oraz odwiedzi chorych w Szpitalu Onkologicznym w Gliwicach
– 11 lutego, godz. 11.00 – bp Andrzej Iwanecki odprawi Mszę świętą oraz odwiedzi chorych w DPS w Zabrzu (ul. Cisowa)

Diecezja kaliska

11 lutego w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odbędą się diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego.
Program obchodów:
– godz. 11.15 – Konferencja „Dar życia i posługi bł. Hanny Chrzanowskiej”
– godz. 12.00 – Msza święta pod przewodnictwem bpa Łukasza Buzuna połączona z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych
– godz. 13.00 – Spotkanie przy stole

Diecezja kielecka

Diecezjalne obchody XXVIII Światowego Dnia Chorego pod przewodnictwem bpa Jana Piotrowskiego odbędą się 11 lutego o godz. 11.00 w Domu Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy.

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska

11 lutego
Kapelani szpitalni w wymienionych miejscowościach odprawią Msze święte i będą udzielali sakramentu namaszczenia chorych:

– Koszalin, kaplica pw. św. Brata Alberta w Szpitalu Wojewódzkim, ks. Piotr Liwiński, Msza święta o godz. 15.00
– Słupsk, kaplica pw. św. Jana Pawła II w Szpitalu Wojewódzkim, ks. Cezary Iwanowski, Msza święta o godz. 16.00
– Piła, kaplica pw. Świętych Pierwszych Męczenników Polskich w Szpitalu Specjalistycznym, ks. Dariusz Presnal SDB, ks. Tadeusz Kiciński SDB, Msza święta o godz. 16.00
– Szczecinek, kaplica pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szpitalu, ks. Dawid Andryszczak, Msza święta o godz. 12.30

12 lutego
W bazylice w Skrzatuszu o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji chorych. W tym miesiącu w modlitwie polecamy szczególnie dawców i biorców przeszczepów. Po Mszy świętej możliwość spotkania z chorymi w Domu Pielgrzyma. Informacje, ks. Dawid Andryszczak, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia, tel. 534 723 526

16 lutego
Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego
– Hospicjum w Darłowie, Msza święta o godz. 11.00 pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Włodarczyka. Biskup odwiedzi również chorych w pokojach

Diecezja płocka

Z okazji Światowego Dnia Chorego zapraszamy na rekolekcje „Spotkałem Proroka”. Rekolekcje odbywać się będą w dniach 9-11 lutego w kaplicy Szpitala w Ciechanowie. Początek codziennie o godz. 16.30

Diecezja radomska

– godz. 10.30 – Dzień Chorego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym
– godz. 11.30 – Dzień Chorego w Radomskim Centrum Onkologii
– godz. 14.00 – Dzień Chorego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu

Diecezja rzeszowska

W diecezji rzeszowskiej główne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej o godz. 9.00.

Diecezja sosnowiecka

W związku ze Światowym Dniem Chorego wszystkie osoby dotknięte cierpieniem zapraszamy 11 lutego na godz. 10.00 do Bazyliki Katedralnej w Sosnowcu na wspólną modlitwę. W czasie Mszy świętej zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych.

Diecezja świdnicka

11 lutego z okazji Światowego Dnia Chorego bp Ignacy Dec będzie celebrował Eucharystię w intencji chorych w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Boboli w Świdnicy, (ul. Wałbrzyska) o godzinie 11.00. Podczas Mszy świętej będzie udzielany sakrament namaszczenia chorych. Bardzo prosimy rodziny i osoby opiekujące się chorymi o pomoc im w dotarciu na wspólną modlitwę. 

Diecezja tarnowska

11 lutego bp Andrzej Jeż z okazji Światowego Dnia Chorego odwiedzi chorych ZOL-u w Grybowie. O godz. 10.00 odwiedzi ich w pokojach, a o godz. 11.00 odprawi Mszę świętą w ich intencji i wygłosi homilię.

Diecezja toruńska

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego będą miały miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu o godz. 11.00.

Diecezja warszawsko-praska

6 lutego
Prezentacja orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Roentgena 5, Warszawa, godz. 10.00

8 lutego
Eucharystia i spotkanie z pensjonariuszami Charytatywnego Dzieła Miłości im. ks. Ignacego Kłopotowskiego – DPS w Loretto k. Kamieńczyka, godz. 14.00

9 lutego
Eucharystia radiowa z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, godz. 9.00

10 lutego
Eucharystia w DPS w Kątach, godz. 10.00

11 lutego
– Spotkanie z pacjentami Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza, ul. Niekłańska 4/24, Warszawa, godz. 10.00
– Uroczysta suma w Sanktuarium MB z Lourdes, ul. Wileńska 69, Warszawa, godz.11.00
– Msza święta i spotkanie z pacjentami Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, ul. Kondratowicza 8, Warszawa, godz. 15.00
– Spotkanie z pacjentami Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, aleja Dzieci Polskich 10 w Warszawie-Międzylesiu, godz. 15.00

Diecezja włocławska

Program obchodów XXVIII Światowego Dnia Chorego w Diecezji Włocławskiej:

 • Rejon włocławski

– 8 lutego, godz. 11.00 – Eucharystia z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych pod przewodnictwem bpa Wiesława Meringa, parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika  we Włocławku
– 9 lutego – Eucharystia w kaplicy szpitalnej we Włocławku pod przewodnictwem ks. prał. Sławomira Deręgowskiego

 • Rejon sieradzki

– 11 lutego, godz. 17.00 – Eucharystia z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych pod przewodnictwem bpa Wiesława Meringa w parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli

 • Rejon koniński

– 10 lutego, godz. 18.00 – Eucharystia z nabożeństwem o uzdrowienie duszy i ciała pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Antczaka, diecezjalnego moderatora Odnowy w Duchu Świętym, par. NMP Królowej Polski w Kaczkach Średnich
– 17 lutego – Centralne Obchody Dnia Chorego, Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Koninie: godz. 16.00 – Spotkanie z chorymi w Szpitalu w Koninie (kaplica szpitalna)
– godz. 17.00 – Rozpoczęcie Uroczystości XXVIII Światowego Dnia Chorego w Koninie – parafia św. Bartłomieja Apostoła w Koninie – transmisja przez Radio Maryja i TV TRWAM
– godz.18.30 – Eucharystia z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych pod przewodnictwem bpa Wiesława Meringa – transmisja przez Radio Maryja i TV TRWAM

Diecezja warmińska

11 lutego o godz. 12.00 z okazji Światowego Dnia Chorego w katedrze św. Jakuba w Olsztynie odbędzie się Msza święta połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Liturgii przewodniczył będzie abp Józef Górzyński.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

7

9

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 27.02.2020