Papież: dawajcie chorym lekarstwo na duszę

„Nie ustawajcie w służbie najsłabszym – chorym i niepełnosprawnym. Wraz z terapią i najnowszą techniką, dawajcie waszym chorym lekarstwo na duszę, czyli pocieszenie i czułość samego Boga”.

zdjęcie: Vatican News

2019-11-01

Tymi słowami Papież zwrócił się do członków Fundacji bł. ks. Karola Gnocchi, która na wzór swojego patrona posługuje osobom chorym terminalnie, czy będącym w stanie wegetatywnym.

Franciszek przypomniał im, że są wezwani do łączenia w codzienności służby społecznej i medycznej wraz z misją ewangelizacyjną. Zadanie to wymaga odważnej walki z przyczynami cierpienia i pełnej miłości opieki nad osobami chorymi. Do tego konieczna jest kompetencja i umiejętność współczucia.

„Kompetencja jest owocem waszego przygotowania, doświadczenia i ciągłego ulepszania waszych umiejętności. Wszystko to umacniane jest silną motywacją służenia cierpiącym bliźnim, którą my chrześcijanie ożywiamy miłością Jezusa – podkreślił Ojciec Święty. – Kompetencja to jakość, która uwiarygadnia świadectwo wiernych świeckich w różnych środowiskach społecznych. Ona także broni was, kiedy idziecie pod prąd dominującej kultury, czyli w waszym przypadku, kiedy poświęcacie czas i siły kruchemu życiu, także wtedy, gdy niektórym wydaje się ono niepotrzebne, czy wręcz niegodne, by je przeżywać. ”

Papież zaznaczył, że cierpienie bliźniego powinno być dzielone z drugim człowiekiem poprzez działania i zachowania pełne współczucia, które jest „cierpieniem z”.

„Społeczeństwo, które nie jest zdolne do przyjmowania, ochraniania i dawania nadziei chorym, jest społeczeństwem, które utraciło miłosierdzie i sens człowieczeństwa – podkreślił Ojciec Święty. – W kontekście społecznym, który faworyzuje bardziej skuteczność niż solidarność, wasze struktury są domami nadziei, których celem jest ochrona, dowartościowanie i prawdziwe dobro chorych, niepełnosprawnych i starszych.”

Autorzy tekstów, Vatican News, Najnowsze

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

16

17

18

20

23

24

25

26

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 18.09.2021