Abp Skworc pobłogosławił nową siedzibę Apostolstwa Chorych

Na uroczystości pobłogosławienia nowej siedziby byli obecni księża związani z miesięcznikiem, pracownicy, przedstawiciele lekarzy i pielęgniarek oraz przedstawiciele chorych i niepełnosprawnych.

zdjęcie: Ks. Sebastian Kreczmański, Archidiecezja Katowicka

2019-10-16

Metropolita katowicki pobłogosławił nową siedzibę Apostolstwa Chorych w Katowicach przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 30/1. Abp Skworc wspomniał postać bp. Stanisława Adamskiego, który przyjął Apostolstwo Chorych do diecezji.

– Bp Adamski sam był wygnańcem. Wojnę przeżył w Warszawie, a nie w Katowicach i dlatego bardzo dobrze rozumiał tych, którzy zostali wygnani ze swojej ziemi. Dlatego przyjął Apostolstwo Chorych z Lwowa – powiedział abp Skworc. – Niech to dzieło rozwija się poprzez miesięcznik, ale również przez duchową wspólnotę chorych – dodał.

– Otrzymaliśmy ten prezent od Pana Boga, dzięki ks. Arcybiskupowi. Chcemy podziękować za to miejsce, za tę przestrzeń, w której pracownicy Apostolstwa Chorych będą mogli koordynować działania w całej Polsce – powiedział ks. Wojciech Bartoszek, redaktor naczelny miesięcznika oraz duszpasterz Apostolstwa Chorych.

Dodał, że w 1945 roku diecezja katowicka otwarła drzwi dla Apostolstwa Chorych. – Czujemy się spadkobiercami tych dzieł sprzed ponad 90 lat – stwierdził ks. Bartoszek. Przekazał również metropolicie katowickiemu krzyż Apostolstwa Chorych, który jest znakiem honorowego członkostwa w apostolstwie.

– Nasz miesięcznik rozchodzi się obecnie w ok. 32 tys. egzemplarzy – mówi p. Katarzyna Gudz, główna księgowa Apostolstwa. – Staramy się docierać do jak największej liczby chorych. Pomagają nam w tym szafarze, którzy idąc do chorych, często zabierają nasze czasopismo – dodaje.

Redaktor miesięcznika p. Renata Katarzyna Cogiel podkreśla natomiast, osoby chore i starsze wyrażają wdzięczność za działania podejmowane przez Apostolstwo. – Często do nas dzwonią i dziękują za rekolekcje, pielgrzymki, obecność i duchową łączność – stwierdza.

Na uroczystości pobłogosławienia nowej siedziby byli obecni księża związani z miesięcznikiem, pracownicy, przedstawiciele lekarzy i pielęgniarek oraz przedstawiciele chorych i niepełnosprawnych.

Apostolstwo Chorych swoje korzenie ma w Holandii i sięga 1925 r. Do Polski trafiło za sprawą ks. Michała Rękasa w maju 1930 i już w następnym miesiącu ukazał się pierwszy drukowany numer w formie listu do chorych. Po II wojnie światowej Apostolstwo Chorych przeniosło swoją siedzibę do Katowic. Od 8 lat Apostolstwem Chorych kieruje ks. Wojciech Bartoszek.

Autorzy tekstów, pozostali Autorzy, Najnowsze

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 26.05.2020