„Dziesięć lat minęło jak jeden dzień”

We wspomnienie św. Aniołów Stróżów, 2 października 2019 r., katowicki konwent braci bonifratrów świętował 10-lecie odzyskania szpitala.

zdjęcie: Archidiecezja Katowicka

2019-10-05

Uroczystej Mszy św., sprawowanej w kaplicy szpitalnej, przewodniczył Bp Adam Wodarczyk, który wygłosił również homilię. W skierowanym do obecnych słowie, Ksiądz Biskup podkreślił znaczenie i rolę Aniołów Stróżów w naszym życiu. Powiedział między innymi, że Aniołowie są tymi, którzy kontemplują Boga, ale jednocześnie mają towarzyszyć człowiekowi i strzec go od niebezpieczeństw. Zauważył też, że takimi „aniołami” w naszym życiu są także „dobrzy bracia” – bonifratrzy, którzy od 10 lat prowadzą bogucki szpital.

Po Mszy św. głos zabrał Br. Krzysztof Fronczak OH, który w 2009 roku był prowincjałem Zakonu Bonifratrów. Następnie został odczytany list obecnego prowincjała, Br. Łukasza Dmowskiego, który podkreślił, że nie da się wymienić wszystkich osób, dzięki którym jest możliwe działanie szpitala. Wszystkie te osoby tworzą łańcuch życzliwości i zaangażowania.

W dalszej kolejności przemówił Prezydent Miasta Katowice, Marcin Krupa, który podziękował bonifratrom za dziesięć lat służby wobec mieszkańców miasta. Po nim głos zabrał przedstawiciel Śląskiej Izby Lekarskiej, który powiedział, że szpital i posługa „dobrych braci” jest przykładem dobrej medycyny prowadzonej przez dobrych ludzi. Natomiast Prezes Zarządu, pani Wioletta Niemiec, podziękowała wszystkim pracownikom szpitala za ich ofiarność i oddanie w posłudze podopiecznym placówki.

Zwieńczeniem tej części uroczystości była prezentacja, zatytułowana „Boni fratres catoviensis. 10 lat minęło jak jeden dzień”, przedstawiona przez prof. dra hab. n. med. Rafała Stojko. Prelegent zauważył, że chociaż te 10 lat minęło bardzo szybko, to jednak konkretne zestawienia statystyczne pokazują, że czas jednak nie stał w miejscu i wiele udało się przez te lata zrobić.

Ostatnim punktem wydarzenia było poświęcenie pomnika Anioła Stróża na szpitalnym placu i radosna agapa w gościnnych murach Boguckiego probostwa.

Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach istnieje od 1874 roku i jest fundacją ks. Leopolda Markiefki, który sprowadził Braci Bonifratrów do Bogucic. Wzniesiony jako pierwszy w mieście szpital był przeznaczony dla górników zatrudnionych w okolicznych kopalniach oraz miejscowej ludności. Bonifratrzy prowadzili szpital do 1939 roku, nieraz wpisując się w historię dzielnicy, pomagając w różnych kryzysowych sytuacjach. Po II wojnie światowej szpital został upaństwowiony i dopiero w 2009 roku zwrócono szpital Braciom.

Autorzy tekstów, S. Aleksandra, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

9

15

16

17

19

21

22

23

24

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 21.06.2024