XVIII Podkarpacka Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi PCK

W pierwszą sobotę, 7 września 2019 r., już po raz osiemnasty w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Słuchającej w Kalwarii Pacławskiej odbyła się XVIII Podkarpacka Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża.

zdjęcie: www.pl.wikipedia.org

2019-09-09

Była to okazja do podkreślenia wartości krwi i daru życia, który jest z nią związany. W tym rok PCK obchodzi 100-lecie swojej działalności.

Coroczna Pielgrzymka Krwiodawców rozpoczęła się tradycyjnie, uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną, której przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal. On też wygłosił okolicznościową homilię do zebranych w kalwaryjskim sanktuarium.

Arcybiskup przypomniał pielgrzymom o szczególnym wybraniu Maryi do zrealizowania Bożego planu zbawienia. Metropolita Przemyski w wygłoszonej homilii podkreślił, jak szczególnie łaską Ducha Świętego obdarowana została Maryja. Maryja staje się wzorem w przyjmowaniu darów Ducha Świętego – mówił abp Szal, wskazując na Matkę Boga, która daje nam najlepszy przykład otwartości na działanie Ducha Świętego, by przynosić piękne owoce w podejmowanych na co dzień zadaniach i obowiązkach. Na zakończenie Kaznodzieja podkreślił, że wyrazem tej otwartości na Ducha Świętego staje się dobroć krwiodawców, których życie owocuje przez dar z siebie dla dobra innych.

Podczas Eucharystii wręczono specjalne odznaczenia – medale stulecia działalności Polskiego Czerwonego Krzyża. Otrzymali je: abp Adam Szal, o. Krzysztof Hura oraz ks. Paweł Kaszuba. – Tyle możemy, jako Polskie Czerwony Krzyż dać tym ludziom, którzy przyczyniają się do tego, żeby to krwiodawstwo funkcjonowało pozytywnie i żeby było jak najwięcej tych ludzi, którzy oddają krew za darmo i ratują życie drugiego człowieka – mówił na antenie Radia FARA p. Mieczysław Gibała, Prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Przemyślu.

Po Mszy świętej uczestnicy wyruszyli na drogę krzyżową po na kalwaryjskich dróżkach. Tej modlitwie przewodniczył kapelan PCK, ks. Tadeusz Baj. Po niej przewidziano dla wszystkich Honorowych Dawców Krwi, ich rodzin oraz sympatyków honorowego krwiodawstwa wspólne ognisko na kalwaryjskim wzgórzu.


Więcej informacji TUTAJ.

Autorzy tekstów, pozostali Autorzy, Najnowsze

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 04.06.2020