Beatyfikacja Chrzanowskiej: szczegóły uroczystości

W kurii krakowskiej z udziałem metropolity krakowskiego odbyła się trzecia, a zarazem ostatnia z cyklu konferencji przed beatyfikacją Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej.

zdjęcie: Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska

2018-04-25

Poprowadził ją ks. prof. Robert Tyrała, koordynator komitetu organizacyjnego beatyfikacji. Przedstawiono wszystkie szczegóły dotyczące liturgii oraz przebiegu sobotniej uroczystości.

Arcybiskup Marek Jędraszewski wyraził radość, że ostatni czas był pięknym i intensywnym przygotowaniem do beatyfikacji Służebnicy Bożej oraz czasem przybliżania jej osoby i dzieła. Podkreślił, że postać Hanny Chrzanowskiej wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 40-lecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

- Ta postać staje się także jakby naturalną patronką tych wszystkich ruchów wynikających z naszej wielkiej wrażliwości społecznej, gdy chodzi o służbę życiu, o rolę życia, o poszanowanie życia drugiego człowieka. Daje nam ją Pan Bóg na ten dzisiejszy czas i za to Mu dziękujemy - mówił metropolita krakowski.

Ks. dr Paweł Baran, ceremoniarz archidiecezji krakowskiej przybliżył szczegóły sobotniej liturgii. Przypomniał, że beatyfikacyjna Msza św. rozpocznie się o godz. 10.00 pod przewodnictwem kard. Angelo Amato, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z Watykanu, który reprezentować będzie Ojca św. Franciszka.

Na początku liturgii arcybiskup Marek Jędraszewski zwróci się do księdza kardynała z prośbą o beatyfikację. Następnie postulator procesu ks. Mieczysław Niepsuj przedstawi biografię Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej i wreszcie legat papieski odczyta list apostolski, w którym papież Franciszek ogłasza Hannę Chrzanowską błogosławioną. Ks. Baran podkreślił, że liturgia całej Mszy św. sprawowana będzie w języku łacińskim z elementami języka polskiego.

Ks. Aleksander Wójtowicz, wicerektor sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie wyjaśnił, że do wnętrza sanktuarium zaproszono ok. dwa tysiące osób, w tym m.in. przedstawicieli Kościoła, władz państwowych i samorządowych, trzystu chorych oraz przedstawicieli środowiska pielęgniarek. Pozostali pielgrzymi gromadzić się będą na błoniach, na które wejście regulować będą karty wstępu koloru zielonego.

Ks. Wójtowicz podkreślił także, że wszystkim chorym i potrzebującym pomocy na parkingach oraz w czasie dojścia do sanktuarium służyć będzie 60 wolontariuszy. Wicerektor sanktuarium Miłosierdzia Bożego apelował również do krakowian, którzy chcą wziąć udział w uroczystości, by tego dnia skorzystali z komunikacji miejskiej, zostawiając miejsca parkingowe gościom spoza miasta.

W dniu beatyfikacji nad bezpieczeństwem i sprawną organizacją uroczystości będzie czuwało ok. 500 osób reprezentujących różne służby.

Autorzy tekstów, pozostali Autorzy, Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

24

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 30.11.2023