Misja i Świadectwo

„Wierność Ewangelii życia i obowiązkowi ratowania go jako daru Boga domaga się jasnego i odpowiedzialnego świadectwa, domaga się decyzji, które niekiedy będą kosztować” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do lekarzy pielgrzymujących do Gniezna z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2016-10-08

Metropolita gnieźnieński odprawił 7 października w katedrze gnieźnieńskiej Mszę św. dla uczestników pielgrzymki członków Naczelnej Izby Lekarskiej do grobu św. Wojciecha z okazji trwającego jubileuszu Chrztu Polski. W homilii, wskazując na ten przełomowy w dziejach naszej Ojczyzny moment podkreślił, że świętowanie ma być nie tylko wspominaniem. Stanowi ono przede wszystkim zachętę „do odważnego kształtowania przyszłości, do podejmowania bieżących wyzwań i twórczej konfrontacji z niełatwą rzeczywistością”.

„To, co robicie nie jest tylko służbą społeczną, choć ta jest potrzebna i szlachetna. W przypadku uczniów Chrystusa pomaganie zranionemu życiu ludzkiemu oznacza wychodzenie do osób, które są w potrzebie, bycie przy nich, zajmowanie się ich słabością i cierpieniem, aby mogły się podnieść” – przypomniał słowa papieża Franciszka prymas, dodając, że to służba dla człowieka i na rzecz całego człowieka.

„Zwłaszcza lekarze katoliccy – mówił Prymas – dokładać powinni starań, by traktować swój zawód jako misję ludzką i duchową. W tym sensie wasza troska o cierpiącego człowieka, wasza pomoc chorym i cierpiącym, obejmuje tych wszystkich, którzy oczekują waszej posługi i mają nadzieję na egzystencję zdrowszą i godniejszą. Jest ona w ten sposób jednocześnie czytelnym świadectwem, dawanym słowem i przykładem, że życie ludzkie zawsze jest święte, wartościowe i nienaruszalne, i jako takie musi być kochane, bronione i leczone” – stwierdził abp Polak.

Przywołując ponownie słowa papieża Franciszka, że wierność Ewangelii życia i obowiązkowi ratowania go wymaga niekiedy odważnych wyborów, metropolita gnieźnieński dodał, że domaga się ona także „jasnego i odpowiedzialnego świadectwa, jasnego opowiedzenia za życiem, decyzji, które niekiedy będą kosztować”. Domaga się również poświęcenia samego siebie, owocnie bowiem może służyć drugiemu tylko ten, kto zdolny jest coś z siebie dać.

Pielgrzymka lekarzy i lekarzy dentystów do Gniezna była kolejną dziękczynną modlitwą u grobu św. Wojciecha w jubileuszowym roku 1050-lecia Chrztu Polski. Wraz z jej uczestnikami modlił się ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia oraz ks. Zbigniew Przybylski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

W ramach spotkania lekarze wysłuchali kilku konferencji. Podczas przedpołudniowego posiedzenia przyjęli również memoriał na cześć 1050-lecia Chrztu Polski, deklarując trwanie przy normach etycznych przekazanych przez ojców medycyny.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 02.05.2024